Et Yemek Kolesterolü Yükseltir mi
Takip Et : Üye Girişi

Et bilindiği üzere protein ve diğer besin maddeleri açısından en zengin gıdaların başında yer alır. Protein ile birlikte B vitamini türevleri başta olmak üzere bir çok mineral barındırır. Aynı zamanda bu mineraller hayati önem taşır. Durum böyleyken bazı kişiler etten kolesterolden dolayı uzak durmaktadır. Yazımızda ette kolesterol var mıdır? Et kolesterolü yükseltir mi? bu konuya değineceğiz.

Öncelikle bilmemiz gereken konu kolesterol tam olarak nedir? Kolesterol aslında bir yağ çeşididir. Özellikle beyin kolesterolü kullanır. Yani insan vücudunun belli miktar kolesterole ihtiyacı vardır. Kolesterol iyi ve kötü olmak üzere 2 ye ayrılmaktadır. Amacımız her zaman kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü yükseltmektedir. Günümüzde yanlış beslenmeden dolayı kötü kolesterol yükseldiği için kolesterolü her zaman zararlı olarak gördük. Bu yüzden de et yağı ve diğer yağlardan uzak durduk. Margarinler başta olmak üzere işlenmiş yağlardan, palm yağı, kızartma yağları gibi yağlardan uzak durmalısınız. 

Et Yağı ve Ette Durum Nedir? Kolesterole Etkisi Nedir?

Ette belli oranda yağ ve kolesterol içerir. Burada dikkat edilmesi gereken sağlık sorunun olup olmamasıdır. Eğer sağlıklı bir bireyseniz eti yağı ile birlikte tüketmelisiniz. Etten alınan yağın kolesterole olumsuz etkisi olmaz. Ancak kalp ve damar sorunları yaşıyor veya kilonuz fazla ise doktor tavsiyesi ile testleri yaptıktan sonra et yeyip yemeyeceğinize karar vermelisiniz. Dolayısıyla et tüketimini haftada 3 kez tavsiye ediyor ve yağı ile birlikte tüketmenizi öneriyoruz. Ancak sağlık sorununuz varsa doktora danışarak karar vermenizi tavsiye ediyoruz. Canan Karatay’ın daha önceki yazılar ve konuşmalarında  eti yağı ile birlikte yememiz konusundaki tavsiyelerini de sizlere hatırlatarak et ve kolesterol konusunu burada noktalıyoruz. 

Rating: 4.3/5. From 4 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.