Isırgan Otunun ve Çayının Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Ülkemizde bir çok yerde yetişen ısırgan otu son zamanlarda adı geçen bitkilerin başında yer almaktadır.Bitkisel sağlık ürünleri tüketmek isteyip ilaçtan uzak durmak isteyenler artık bitkisel tedavi yöntemlerine başvurmaktadır.Dikkat edilmesi gereken nokta bilinçli tüketimdir.Bu yazımızda ısırgan otu ve çayının faydalarından bahsedeceğiz ve ne durumda kullanmanız gerektiğini anlayabileceksiniz.Şimdi maddeler halinde ısırgan otunun ve ısırgan otu çayının faydalarına göz atalım:

Isırgan Otunun ve Çayının Faydaları Nelerdir?

1:Böbrekleri Temizler

Isırgan otunda bulunan besin maddeleri böbreklerde biriken zararlı toksinleri uzaklaştırma etkisine sahiptir.İdrar oluşumunu hızlandırır ve böbreklerde bu zararlı toksinleri idrar ile dışarı atılmasına yardımcı olur.Aynı zamanda bağırsaklardaki zararlı mikro organizmaların uzaklaştırılmasında etkilidir.

2:Dolaşım Sistemini Düzenler

Isırgan otunun bir özelliği de kan basıncını dengelemesidir.Bu özelliği ile yüksek kan basıncını dengeleyerek dolaşım sistemi ve kalp sağlığını korur.

3: Saçlarda Kepeği Önler

Kaynatılmış ısırgan otlarının suyunu saçlarınıza sürerek kepeklerden kurtulabilirsiniz.Çok yağlı ve kepekli saçlarınız varsa ısırgan otu suyunu kullanmanızı öneriyoruz.

4: Sinir Sistemini Güçlendirir

Isırgan otunun çay olarak içilmesi ile birlikte taze otların derimiz değmesiyle yanma hissi oluşur.Ufak bir acı hissedilse de aslında çok faydalıdır. Romatizmal rahatsızlıkları azaltır, kan akışını hızlandırır, kasların ve sinirlerin hareketini hızlandırmaktadır.Bu sayede özellikle ilerleyen yaşlarda meydana gelen sinir rahatsızlıklarına karşı ısırgan otunu tavsiye ediyoruz.

5: Solunum Yollarını Rahatlatır

Özellikle kış aylarında meydana gelen soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı ısırgan otu da tüketebileceğiniz bitkilerden birisidir.Özellikle diğer bitkilerle karışım yaparak ısırgan otunun faydalarından da yararlanabilirsiniz.

6: Damar Tıkanıklıklarını Önler

Isırgan otunun kan sulandırıcı etkisi vardır.Bu sayede damar içinde dolaşan kanın daha akışkan olmasını sağlayarak olası tıkanmaları önler.Özellikle yüksek kolesterol seviyelerinden dolayı meydana gelen tıkanmaları engellemek için tüketebileceğiniz etkili bitkilerin başında yer almaktadır.

7: Vitamin ve Mineral Emilimini Arttırır

Diğer gıdalarla birlikte tüketilmesi ile gıdalardan alınan vitamin ve mineral emilimini arttırmaktadır.Bu yüzden ısırgan otunun uyuştuğu bütün gıdalarla birlikte tüketebilirsiniz.Her yemekte az da olsa ısırgan otunu ilave etmenizi öneriyoruz.

Değerli okurlarımız.Isırgan otu en genel manada toksin temizleyici olarak etki eder.Özellikle idrar atımını hızlandırarak vücuttaki zararlı toksinlerin uzaklaştırılmasında etkili olmaktadır.

Genel olarak kan pıhtılaşması sorunu yaşayanların veya bu etkideki ilaç kullananların ısırgan otu ve çayını tüketmelerini önermiyoruz.

 

 

 

 

Rating: 4.5/5. From 4 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.