Kırmızı Etteki Kanser Tehlikesi
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba değerli okuyucular, geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) işlenmiş kırmızı et ürünlerinin (salam,sucuk,sosis,pastırma,dondurulmuş hamburger köftesi) sigara,arsenik,alkol gibi kanserojen sayılacağını duyurdu. Bunun yanısıra işlenmemiş kırmızı et grubunu, çok tüketilmesi halinde, kansere yol açması muhtemel maddeler arasına koyacağını ve günlük gerekli tüketim miktarını açıkladı. Yazımda sizlere kırmızı etlerdeki kanser tehlikesi hakkında bilgilerimi paylaşacağım.

Öncelikle kırmızı et, protein,B vitamini,demir ve çinko gibi elementler açısından zengin bir besin maddesidir. Fakat kırmızı etin işlenmesi sonucu karsinojen (Kanser oluşmasına yol açan etkenler) oldukları ispatlanmış kimyasal maddeler ortaya çıkabilir. Etin lezzetini arttırmak ve sindirimi kolaylaştırmak için pişirildiğindede başka karsinojen maddelere rastlanabilir. Ayrıca kırmızı etlerde (özellikle işlenmemiş etler) bulunan araşidonik asit adı verilen yağ asidi dokularda iltihaba yol açmakta ve iltihaplanan hücrelerde kanser çok daha hızlı gelişmektedir. Buna rağmen uzmanlar, kırmızı etin azaltılmasını, ancak zengin içeriğinden tamamen bırakılmamasını vurguluyor. Günde 70 gr, haftada maksimum 500 gr kırmızı et tüketiminin yeterli olabileceğini, bunun dengeli beslenmenin bir parçası olduğunun da altını çiziyor.

Kırmızı et üzerine yapılan diğer araştırmaların sonuçları ise şunlardır;

-Günde 200 gramdan fazla kırmızı et tüketen ABD’de kolon kanseri sıklığı yüzbinde 50 iken , çok az kırmızı et tüketen Japonya’da ise bu oran yüzbinde 10. Kırmızı et tüketiminin kolon kanseri üzerindeki etkisi netleşse de sebebi halen tam olarak bilinmiyor.

-Günde 100 gramdan fazla işlenmiş kırmızı et ürünü tüketen birinin kalın bağırsak kanserine yakalanma riski normale göre %17 daha yüksektir.

-Kırmızı ette, alkol ve sigara gibi dozu arttırıldığında verdiği zarar ve yarattığı riskler artıyor.

-Haftada bir hamburger yiyen bir erkekte, prostat kanserine yakalanma oranı %35 daha fazladır.

 

Kırmızı et, beslenmenin vazgeçilmez unsurudur değerli okuyucular.  Ancak aşırıya kaçılmadan tüketilmelidir . Salam,sosis,sucuk ve fast food etlerinin yanına kesinlikle yaklaşmayın, 1kg salam yemenin,1kg arsenik içmekten farkı yoktur bunu unutmayın.

Umarım bu bilgiler sizlere faydalı olmuştur. Vaktinizi ayırıp okuduğunuz için hepinize teşekkür ederim.

Bu yazının düzenlenmesine katkı sağlayan Zeynep ÇETİN’e teşekkür ederim.

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.