Mate Çayı Nedir? Kilo Verme Etkileri ve Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Mate çayı özellikle güney Amerika bölgesinde çokça tüketilen bitki çayları arasında yer almaktadır. Dünya üzerinde kullanımı her gün artan bu çayın faydaları nelerdir, nasıl tüketilir özellikleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Mate Çayı Nedir?

Güney Amerika’da yetişen bu bitki ılex adlı bir bitkinin yapraklarından elde edilen bitki çayıdır. O bölgelerden çok faydalı olduğuna inanılan bir çaydır. Alev üstünde kurutulup yapraklarının suya batırılmasıyla yapılan çaydır. Zayıflama konusunda faydaları olduğu vurgulanan mate çayı hakkında araştırmalar hala daha devam etmektedir. Yabancı kaynakları araştırarak tespit edilen mate çayının faydalarına göz atalım:

Mate Çayı Faydaları Nelerdir?

1: Antioksidan Açısından Zengindir

Mate çayının en önemli özelliklerinden biri antioksidan içeriğidir. Serbest radikalleri vücuttan atmak için gerekli besin maddesi olan antioksidanlar mate çayında zengin oranda bulunur. Bu sayede yaşlılık belirtileri azaltma etkileri başta olmak üzere; kanser, tümör hücrelerinin oluşumu ve çoğalmasını engeller. Bu etkileri ile faydalı çaylar arasında yer almaktadır.

2: Vücudu Dinçleştirir 

Mate çayı zengin antioksidan içeriği ile birlikte kafein ve anti inflamatuar açısından yüksektir. Bu sayede özellikle öğle vakitlerinde ve akşam vakitlerinde oluşan uyuşukluk, uykunun gelmesi gibi sorunlar için kahve kadar etkili bir bitki çayıdır. Bu sayede sizi dinçleştirir, dikkatinizi toplamaya yardımcı olur. Aynı zamanda yapılan araştırmalarda hafızayı güçlendirdiği de tespit edilmiştir. Hafıza konusundaki bu olumlu etkileri ile ilerleyen yaşlarda meydana gelecek olan alzheimer rahatsızlığının önüne bu çay ile geçebilirsiniz.

3: Zararlı Mikroorganizmalara Karşı Korur

Değerleri besin maddeleri içeren mate çayı aynı zamanda vücutta zararlı mikroorganizmaları yok etmek için etkili çaylar arasında yer alır. Eshercia Coli gibi diareye sebep olan bakteriye karşı olumlu etkileri vardır. Aynı zamanda bağırsaklardaki zararlı parazitleri yok etmek için içilebilecek içecekler arasında yer almaktadır.

4: Zayıflama Üzerindeki Etkileri

Mate çayının metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta her çayda olduğu gibi mate çayı da kendiliğinden kilo verdirmez. Spor yapma, diyet, yediklerinize dikkat ederek bu çayların içilmesi zayıflamanıza yardımcı olmaktadır. Aksi durumda bilinen yanlışlardan biri bu ve benzer çayların zayıflatıcı etkisi olduğudur. Bu konuya dikkat etmekte fayda vardır.

Yapılacak olan spor, yürüyüş gibi aktiviteler ile birlikte mate çayının içilmesi metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olacaktır.

5: Bağırsak ve Bağışıklık Sistemini Korur

Mate çayı ciddi oranda C vitamini, selenyum, fosfor, çinko gibi değerli vitamin ve mineralleri içerir. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir ve bağırsak sisteminin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Vücudun direncini artırması bu özellikten dolayı gelmektedir.

6:Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı Olur

Yapılan bir çok deneyde mate çayının kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu tespit edilmiştir. İnsanlar üzerinde yapılan 2 aylık bir deneyde 2 – 3 günde bir mate çayı içen kişilerin kolesterol oranları % 15 civarında düştüğü tespit edilmiştir.

Mate Çayının Olası Yan Etkileri:

Hamilelerin tüketimi tavsiye edilmemektedir. Aynı zamanda yeni başlayanlar haftada 1- 2 kereden fazla tüketmelerini tavsiye etmiyoruz. Bazı durumda ufak sindirim sorunlarına yol açabilir.

Ek olarak ilaçlar ile birlikte içilmemesi gerekir. Kronik rahatsızlığı olanlar doktora danışarak bu çayı içebilirler.

Mate Çayı Nasıl İçilir Demlenir?

4-5 yemek kaşığı mate çayını demliğe koyun ve 2-3 su bardağı ekleyin. Ortalama 20 dakika kaynattıktan sonra biraz soğumasını bekleyip içebilirsiniz. Afiyet olsun…

Mutlu ve Sağlıklı günlere.. Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

 

 

 

 

 

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.