Rooibos Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?
Takip Et : Üye Girişi

Rooibos Nedir?

 Bir Güney Afrika bitkisinin yapraklarından elde edilen Rooibos, kırmızı çalı ve kızıl çay isimleriyle biliniyor. Bilimsel olarak ‘’ Aspalathus linearis’’ şeklinde isimlendirilen bu çay, Güney Afrika’da en çok bilinen ve tüketilen bir çay türü olarak buradan dünyaya yayılıyor.

 Rooibos çayı toplanıp fermente edildikten sonra turuncu-kırmızı bir görünüm alır. Fermente edilmemiş olanlarıysa hala yeşil görünümünü korumaya devam eder. Kırmızı rooibos yeşile göre daha tatlı ve lezzetlidir. Bu nedenle çoğunlukla fermente edilmiş olan rooibos çayı tercih edilr. Yeşil rooibos çayı ise kırmızıya göre antioksidanlar açısından çok daha zengindir. Bu nedenle yeşilin daha sağlıklı olduğunu söylemek mümkün.

 Rooibos yüksek miktarda flavonoid içerir. Bu yönüyle mineral açısından oldukça zengin olduğu söylenebilir. Bunlara ek olarak kafein içermez. Rooibos, kandaki antioksidan miktarını ölçülebilir bir seviyede arttırır. Bu durum güçlü bir metabolizma açısından hayli önemli. Ortalama 500 ml miktarında bir rooibos çayı vücut direncini sadece 1 saat içerisinde en yüksek seviyeye ulaştırır. Bu açıdan bilim dünyası tarafından ilgi gören bir bitki olduğu rahatlıkla söylenebilir. Güney Afrika’da rooibos üzerine tıbbi çalışmalar yapılmaktadır .

Rooibos Çayı Nasıl Tüketilir?

 Rooibos çayı diğer çay türlerine göre daha keskindir. Bu durumu rooibos çayı hazırlarken de görebilirsiniz. Çayı hazırlamak için öncelikle yeterli miktarda su kaynatın. Kaynattığınız suya her büyük bardak için bir çay kaşığı rooibos çayı atın. Hemen ardından 10-15 dakika demlenmesini bekleyin. Bu süre sonunda çayınız servise hazır olacaktır. Daha iyi bir lezzet için çaya limon sıkabilir ya da bal ile karıştırabilirsiniz.

 Rooibos Çayının Faydaları Nelerdir?

  Bitki çaylarının insanlara ne kadar faydalı olduğu gerçeği her yıl biraz daha öne çıkıyor. Tükettiğimiz sıvıların vücudumuza olan yararları ya da zararlarıyla gün geçtikçe daha fazla alakalı oluyoruz. Bu durum bireylerin kendi sağlıklarına olan duyarlılıkları açısından son derece umut verici. Bu açıdan bakıldığında yüksek asitler içeren, kafeinli, yapay gıda maddeleri içeren sıvılardan daha doğal, önemli yararları olan sıvılara doğru bir geri dönüşün olduğu söylemek mümkün.

 Rooibos çayı, içerdiği antioksidanlar sayesinde metabolizmayı önemli ölçüde ve kısa sürede güçlendiriyor. Zengin flavonoidler içermesi antioksidan açısından diğer çaylara göre daha zengin olduğuna bir delil. 2008 yılında Etnofarmakoloji dergisi tarafından yapılan araştırma rooibos’a dair bilinmeyenleri ortaya koymuş ve içerdiği flovonoidlerle ilgili önemli araştırmalara yer vermişti. Rooibos çayı birden fazla alanda insan vücuduna yüksek düzeyde katkılar sağlıyor.

Baş Ağrısı, Uykusuzluk, Stres: Hipertansiyon günümüzün en tehlikeli hastalıkları arasında yer alıyor. Bu hastalık diğer rahatsızlıkları tetiklediği için bu duruma ayrıca dikkat etmek gerekiyor. Vücutta görülen baş ağrısı, şiddetli uykusuzluk ve stres gibi semptomlar hipertansiyonun bir sonucu olarak görülebilir. Rooibos çayı içerdiği mineraller ve antioksidanlar sayesinde hipertansiyonu minimize edebilecek bir yapıda.

Cilt Hastalıkları: Rooibos bol miktarda çinko içermektedir. Bu yönüyle cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan karışım ve ilaçların içeriğinde yer alıyor. Uzmanlar doğal bir şekilde tüketilen rooibos’un cilt hastalıkları için önleyici rol üstleneceğini belirtiyor. Rooibos cilt tahrişi, yanıklar, egzama, cilt kuruluğu vb. rahatsızlıklara karşı doğal bir çözüm.

Diş Sağlığı: Roobios içerdiği yüksek miktarda kalsiyum, manganez ve florid sayesinde diş sağlığında da etkili. 100 mg’da 0.54 mg kalsiyum içerirken 0.11 mg florid içeriyor. Bu noktadan bakıldığında güçlü ve sağlıklı dişler için rooibos çayı tercih edilebilir.

Kanser: Rooibos içeriğinde yer alan polifenoller ile hücre zarlarının korunmasında metabolizmaya destek olur. Bu polifenoller yüksek antioksidanlar olarak kabul edilir ve vücutta yer alan kanserin yayılmasını önleyici bir görev üstlenir. Rooibos kanserle mücadele konusunda en etkili antioksidanlar içerir.

Sindirim Problemleri: Bitki çaylarının sindirim sistemini düzenleyici etkisi herkesin malumu. Bu çaylar arasında rooibos, vücudun sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı birden fazla noktada destekleyici bir etki içeriyor. Mide yanması, hazımsızlık, bulantı ve kusma vb. problemlerle karşı karşıya kalınması durumunda başvurabileceğiniz ilk seçenekler arasında rooibos olmalı.

Kolesterol: Rooibos, kolesterol ve türevlerine karşı da olumlu etkiler içeriyor. Yapılan bir araştırmaya göre 1.5 ay boyunca her gün rooibos çayı tüketen 40 kişi üzerinde bir test uygulanmış. Testin sonuçlarına göre kanser, kalp hastalıkları ve yaşlanmanın olumsuz etkilerine karşı koruyucu yönleriyle bilinen ‘’glutatyon’’ seviyelerinde yükselme gözlemlenmiş. Ayrıca yine aynı kişilerin kolesterol seviyelerinde (LDL) yüksek düzeyde bir düşüş belirlenmiş.  

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Necati
  10 Temmuz, 2017

  İsmini ilk defa duydum denemekte yarar var 🙂

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.