Boswellia Serrata Akgünlük Bitkisinin Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Teknoloji ile birlikte bilimsel çalışmaların sürekli gelişmesi ile yeni bitkiler keşfedilmektedir. Bunların en sonuncusu tıp dilinde boswellia Serrata olarak bilinen ülkemizde akgünlük olarak adlandırılan bitkiye yer vereceğiz.Yapılan bilimsel çalışmalarda öncelikle hayvanlar üzerindeki olumlu etkisinin kanıtlanmasının ardından insanlar üzerindeki etkileri de kanıtlanmıştır.Geleneksel doğu tıp uzmanları geçmişten beri bu ürünü kullanmaktaydı.Bizde özellikle ihtihaplarla savaşan bu bitkinin faydalarına yer verelim:

Boswellia Serrata Akgünlük Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

1: Kanser ve Tümör Hücrelerini Öldürür

Antioksidan etkisine benzer olarak akgünlük bitkisi de serbest radikalleri uzaklaştıran etkiye sahiptir.Serbest radikallerin birikmesi sonucunda hücre değişimleri ve beraberinde kanser, tümör hücrelerine sebep olmaktadır.Bu anti kanser etkisi sayesinde faydalı bitkiler arasında yer almaktadır

2: İltihap Söktürücüdür

Özellikle hafif ağrılara da sebep olan bazı iltihaplar canınızı sıkabilir.Akgünlük sayesinde özellikle kemik ve eklemlerde meydana gelen iltihaplanmaların önüne geçebilirsiniz.Bu iltihaplar hem ağrılara hem de bazı hareket sorunlarına sebep olabilmektedir.İltihap sorunu, eklem ağrıları gibi rahatsızlıkları yaşayanların akgünlük bitkisini kullanmalarını öneriyoruz.

3: Solunum Yollarına Olumlu Etkileri

Aromatik yapısı sayesinde reçineye benzeyen yapısıyla ağızda çiğnenerek tüketilen akgünlük bitkisi içinde bulunan besin maddeleri ağızda çözünerek tükürük yardımıyla boğazlara kadar etki etmektedir.Bu etkisi ile boğaz enfeksiyonlarının önüne geçer, zararlı mikro organizmaların çoğalmasını engeller.Aromatik kokusu il nefes yollarını açar ve nefes darlığını önlemeye yardımcı olur.

4: Anti – İflamatuvar Etkisi

Zararlı mikroorganizmalara karşı da etkili bitkiler arasında yer alır.Yapılan bir çok araştırmada iltihap ve zararlı mikro organizmalara karşı etkili bitkiler arasında yer almaktadır.Almanya’da Frankfurt Üniversitesinde 15 kişi üzerinde yapılan çalışamalarda özellikle kemik ve eklemler üzerinde oluşan ağrıları ve iltihaplanmaları önlediği kanıtlanmıştır.

Yurt dışında uzun yıllardan tüketilen bu bitki ülkemizde de yavaş yavaş kullanılmaya başlanmıştır.Bu faydalı bitkiyi tanıyıp, faydalı özelliklerinden faydalanmamız gerekmektedir.

Kullanımı Hakkında Bazı Uyarılar

Mide bulantısı ve ishal gibi sorunlara sebebiyet verebilir.

Karaciğer ve böbrek sorunlar yaşayanların kesinlikle doktora danışmadan tüketmemeleri gerekmektedir.Akgünlük bitkisi ne kadar faydalı olsa da her kişiye aynı etkiyi göstermeyebilir.Bu yüzden doktora danışmadan bu bitki dahil hiç bir bitkiyi doğrudan tüketmemeli, olası yan etki durumunda doktora danışmanızı öneriyoruz.

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

 

 

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • Nerıman ozdemır
  11 Mart, 2018

  Bu bıtkı turkıyede bulunabılırmı nasıl ulasabılırız tesekkurler

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • seyran
   2 Ocak, 2019

   bende var almak isterseniz 05304855844

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.