Mide Yanması Sebepleri Ne İyi Gelir Nasıl Geçer Tedavisi
Takip Et : Üye Girişi

Mide,vücudumuzun en önemli organlarından biridir.Midede aşırı derecede fazla miktarda mide asidinin birikmesi sonucu mide yanması meydana gelmektedir.Bu rahatsızlık tedavi edilmezse eğer ilerledikçe kötü sonuçlara sebep olabilmektedir.Bu rahatsızlık en başta yetişkinler olmak üzere  her yaşta görülebilme riski bulunmaktadır.

Mide yanması;mide de birikmiş olan mide asidinin yemek borusuna doğru gitmesiyle , yemek borusundan başlayıp gırtlağa kadar oluşan yanma hissi,ekşime hissine denmektedir.Yemek yedikten sonra midede,yemek borusunda yada boğaz kısmında yanma ekşime varsa eğer en başta bu rahatsızlığa sebep olan yiyeceklerin neler olduğu belirlenmeli ve bu yiyeceklerin tüketiminden uzak durulmalıdır.Birey beslenme düzeninde değişiklikler yaparak ,dikkat ederek bu rahatsızlığın etkilerini vereceği rahatsızlıkları azaltabilmektedir.

Mide Yanmasının Sebepleri Nelerdir

Mide yanmasının birçok sebebi vardır.Bunların başında bireyin günlük olarak hangi besinleri tükettiği  başlıca sebepler arasında gösterilebilir.Mide yanmasına sebep olan başlıca besinler arasında domates,soğan ve sarımsak gösterilebilir.Baharat türü besinlerin fazla tüketilmesi,çok yağ içeren besinler tüketmek ve bazı durumlarda da çikolatayla nane tüketilmesi mide yanması şikayetlerine yol açabilmektedir.Besinlerin dışında yukarıda belirttiğimiz gibi mide asidinin boğaza kaçması ve bu bölgede tahrişe sebep olması yanmaya sebep olabilmektedir.Bu sorunun tıptaki adı reflü olarak geçmektedir ve başka bir hastalık olarak incelemeye konu olur.

Mide yanmasına sebep olan sorunlara ekleyecek olursak eğer,fazla kilo yüzünden mideye uygulanan basınç,mideyi daraltacak rahatsız edecek dar kıyafetler tercih etmek ve düzenli tuvalete çıkmamak sebepler arasında sayılabilir.Kronik hastalık görülmediği sürece zor sindirimi yapılan yiyeceklerin tüketimi, besinlerin yeterince çiğnenmemesinden dolayıda mide yanmasına sebep olmaktadır.

Mide Yanmasının Belirtileri Nelerdir

-Karın ve göğüs bölgesinde meydana gelen  ağrı ve yanma hisleri,

-Gün içerisinde ağızda oluşan ekşimsi tat

-Bireyse oluşan sık geğirme duygusu

– Kanlı dışkı ve kanlı istifra etme

-Bireyde oluşan hışkırma hissi

-Yine aynı şekilde bireyin midesinin bulanması ve aniden oluşan kilo kayıpları

Mide Yanması Tedavisi Nasıl Yapılır

Her zamanki gibi öncelik uzman bir doktor kontrolüne başvurulmasıdır.Doktor gerekli gördüğü bütün tahlilleri yaptırarak mide yanmasına neyin sebep olduğunu altında yatan nedenleri olup olmadığını araştırır.Önemli bir durum yoksa eğer düzenli ilaç kullanımını tavsiye eder ve düzenli kullanımla birkaç haftada mide yanması sorunu halledilmiş olur. Ancak unutulmamalıdır ki bu rahatsızlık bir kere yaşandığında hayatın değişik dönemlerinde  karşılaşılma riski vardır ve bunun için önlemler alınmalıdır.Bundan dolayı sadece ilaç tedavisiyle bu rahatsızlıktan kurtulurum diye düşünülmemeli kendi yaşam düzeninde de değişiklikler yapılmalıdır.

Mide Yanması Yaşayanların Nasıl Beslenme Düzeni Olmalı

Bu rahatsızlıktan müzdarip olanlar doğru beslenme tekniklerinden yararlanabilirler.Mesela aşırı baharatlı olan ve acı yiyeceklerin tüketilmemesine dikkat edilmelidir.Besinleri kızartmak yerine  suda haşlanarak tüketilebilir.Kimyon,karabiber ve pul biber gibi baharatlardan uzak durulmalıdır.Yukarıda belirtiğimiz gibi aşırı çikolata tüketiminden ve asit bulunan gıdalardan uzak durulmalıdır.Alkol içeriğinde bulundurduğu zararlı maddelerden dolayı tüketilmemesi gereken başka bir maddedir. Fast food yiyecekler tüketilmemelidir.Bu sorundan müzdarip olan kişiler bolca ve sık sık lahana,brokoli,ıspanak gibi besinleri ve bu sebzelerin yanında bolca da meyve tüketmeleri faydalı olacaktır.Aynı zamanda siyah çay ve aşırı kahve tüketiminden de kaçınılması gerekmektedir.Daha çok bitki çayları ve doğal yeşil çay tüketimi yapmaları daha iyi olacaktır.Maden suyu her şey de olduğu gibi aşırıya kaçmamak koşuluyla tedaviye yardım amaçlı tüketilebilir.Aniden oluşan mide yanmalarına karşı kızartılmış ekmek tüketilmesi,az olacak şekilde sütün tüketilmesi mide yanması için iyi olacaktır.

Ayrıca düzenli olarak patates suyunun tüketilmesi mide yanmasına karşı iyi bir çözümdür.Çok bilinmese de uzmanlar tarafından da önerilmektedir.Aynı zamanda yapılan araştırmalar patates suyunun ciddi bir sorun olan ülser hastalığına karı savaşmada da birebir olduğunu göstermiştir.

Mide Yanmasına karşı Doğal Çözümler

Bu konuda bilgi sahibi olan uzman doktorların ilaç tüketiminin yanı sıra bitkisel yöntemlerle mide yanması belirtilerini en aza indirmek mümkün gözükmektedir. Pek çok  uzmanın da önerdiği vücuda pek çok faydası olan bal tüketimi de mide yanmasına iyi gelecektir.Günde en az 1 kaşık bal düzenli olarak tüketilmelidir.

Günde -15-20 badem tüketimi mide yanması sorununun ortaya çıkardığı ağrıların giderilmesinde yardımcı olacaktır.Her öğünden sonra 4-5 adet bazem tüketilmesi iyi gelecektir.

Yine elma sirkesinin kullanılması da  mide yanmasının geçmesine yardımcı olacaktır.Tüketimine örnek verecek olursak eğer bir fincan ılık suya 2 tane yem kaşığı olacak şekilde elma sirkesi karıştırılarak yemekten sonra tüketilir.

Doğal bitki çaylarının tüketimi ile mide anması sorunu giderilebilmektedir.Mesela rezene tohumu,zencefil,tarçın,papatya,ada çayı,meyan kökü  ve kaygan karaağaç vb.gibi bitki çaylarının bir bardak su ile kaynatılarak düzenli bir şekilde tüketilmesi faydalı olacaktır.

Sağlıkla kalın.

 

 

 

 

 

 

 

Rating: 3.9/5. From 12 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • cumali kudret
  3 Ocak, 2018

  cok faydalı bilgiler okudun çok teşekkür ederim

  Rating: 4.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.