Yumurta Çiçeği Beyaz Patlıcan Nedir,Faydaları Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Yumurta çiçeği bitkisi, beyaz bir meyvesi olan sert çekirdeğe sahip tüketilebilir olmasının yanında süs olarak da kullanılabilen tropikal bir bitkidir diyebiliriz. Bu bitkiye bazı yerlerde süs patlıcanı, beyaz patlıcan yumurta ağacı ve patlıcan çiçeği gibi isimlerde kullanılmaktadır. Bu bitkinin yetişme ortamı sıcak yaz mevsimidir. Bitkinin yetişme alanı ise Asya’dır. Kısaca bu bitkinin faydaları nelerdir göz atacağız.

Yumurta çiçeğinin fiziksel görüntüsünden bahsedecek olursak eğer, bu bitkinin yumurtası olgunlaşmamış haldeyken yaprakları mor, orta kısmında da sarı başcıklar şeklinde çiçekler yetişmektedir.

Bitkinin görüntüsü top patlıcana da benzediğinden dolayı patlıcan çiçeği olarak da bilinmektedir. Bu bitkinin meyvesi pek çok et yemeği ve makarna yapımında kullanılmaktadır.

Bitki Şubat – Mayıs aylarında toprağa ekilebilir. Yumurta çiçeği çok büyük bir bitki olmadığından dolayı bahçe önlerine, teraslara küçük kutulara kolaylıkla dikilebilir. Boyları 70 cm. kadar uzayabilmektedir. Bu bitki yetiştirilirken az su verilmelidir.

Yumurta bitkisinin içeriğinde, fosfor, kalsiyum, potasyum, lif, A ve C vitaminlerini bulundurmaktadır. Meyve çiğ haliyle tüketilmemelidir çünkü mide sorunlarına yol açabilmektedir. Meyve beyaz renginden sarı renge dönüştüğü zaman olgunlaşmış olduğunu anlarız. İçerdiği pek çok mineral ve vitamin sayesinde bireyin sağlığı açısından tüketmesi oldukça önem taşımaktadır.

Yumurta Çiçeğinin Faydaları Nelerdir

— Kişinin ciltle ilgili sorunları varsa onları giderir. Cilt sağlığı için önemlidir. Daha çok kış aylarında vücut kurumaya meyilli olduğundan vücudun nemlendirilmesi için iyi gelmektedir. Meyve ezilip bal ile karıştırıldıktan sonra yüze maske uygulayarak sürülürse nemlendirici etkisi görülecektir.

— Bireyde görülen yaşlılık belirtilerinin giderilmesine ve ciltte görülen kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur.

— Saçların daha sağlıklı olması içinde kullanılabilir. Saçlar ikiye ayrılarak dip kısımlara masaj yapılarak kullanıldığında saç köklerinin daha güçlü olmasına yardımcı olmaktadır. Saçlara parlaklıkta vermektedir.

— Yumurta çiçeği bitkisi içeriğinde lif bulundurduğundan şeker hastalığı sorunu için faydalı olacaktır. Glikozun fazla emilmesini kontrol etmektedir.

— Bu bitki hücre zarlarının korunmasına yardımcı olmaktadır. Hücreler arası anlaşmanın kolaylaşmasına yardımcı olur. Hafızanın güçlenmesine de yardımcı olmaktadır.

— Yumurta çiçeği bitkisinin bir diğer faydası ise fazla demirin dışarı atılmasına yardımcı olmasıdır.

— Diyet yapanlar için oldukça yardımcı bir meyvedir. İçeriğinde fazla su barındırması bireyde tok kalma hissine sebep olduğundan bireyin zayıflamasına yardımcı olmaktadır.

— Sindirimin dengeli ve düzenli olmasına yardımcı olmaktadır. Mide ve bağırsakların uyarılmasına destek olur.

— Anti bakteriyel özelliktedir. Bireyde oluşan kesik ya da yaraların mikrop kapmasına sebep olacak bakterilerle savaşır.

— Kolesterolün düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Oluşabilecek kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır.

— İçeriğinde bulundurduğu fazla miktardaki C vitamini sayesinde kansere yakalanma riskini azaltmaktadır. Kanserojen hücrelerin engellenmesine yardımcı etkisi bulunmaktadır.

— İçerdiği Kalsiyum ve Potasyum sayesinde kemik gelişimine yardımcı olur ve kemiklerin sağlıklı olmasına yardımcı olur.

— C vitamini içermesi sayesinde bağırsaklarda oluşabilecek mikrobik ve viral etkilere karşı koruyucudur.

— Karaciğerin sindirim sitemi için ürettiği safranın üretiminin artmasına yardımcı olur.

— Yumurta çiçeği vücudumuzun pH değerinin asidik olmasından korumaktadır. Reflünün tedavisinde bu yüzden etkisi vardır.

— Özellikle uyku sorunu çekenler için tüketilmesi faydalı olacaktır.

— Vücutta çıkan ve bireyi rahatsız eden siğil gibi götü görüntüye sebep olan oluşumlardan kurtulmaya yardımcı olur.

— Tüketimi bireyde enerji oluşmasına yardımcı olur.

— Kabızlığın giderilmesine yardımcı olur.

Sağlıkla kalın..

 

 

Rating: 4.5/5. From 2 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • Yılmaz
  22 Haziran, 2018

  Bu ürünü nasıl nerden bulabiliriz bilgi verirseniz sevinirim

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   23 Haziran, 2018

   Tohumu bir çok sitede vardır satılık hocam hazırı hakkında bilgim yok maalesef

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.