Şerbetçi Otu Nedir,Faydaları Ve Zararları Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Şerbetçi otu genel anlamda bütün olarak yeşil renkte bir bitki olup çiçek vermeye başladığında ise beyaza benzer  renge dönen, dikkat çekici görüntüsünün bulunmasının yanında vücudumuz ve sağlık açısından oldukça fayda sağlayan bir bitkidir diyebiliriz. Şerbetçi otu nedir sağlık açısından faydaları nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

Kozalağı andıran bu bitkinin dış yüzeyi sert tüylerle kaplıdır. Bu bitkinin yetişme bölgesi ise Doğu Akdeniz ülkeleridir diyebiliriz. Bizim ülkemizde ise daha çok Bursa ve Bilecik kısımlarında yetiştirilebilmektedir. Bu bitki her mevsim bulunabilir ve hem kurutulmuş şekilde hemde bazı işlemlerden geçerek krem, çay, yağ yapılarak da her mevsimde tüketebilme imkanı bulunmaktadır. Eğer bu bitkiyi taze haliyle görmek istiyorsanız da temmuz ve eylül ayları arasındaki kısımda görebilirsiniz.

Şerbetçi otu yetiştirilen bölgelere göre pek çok farklı isim alabilmektedir. Örnek verecek olursak şerbetçi otu için  Haşişet-ül dinar, Ömer otu, maya otu gibi isimler de kullanılmaktadır.

Kendirgiller ailesine ait bir bitki türüdür. Bira yapımında kullanılan olmazsa olmaz bitkilerden biridir. Bitkinin kurutulmuş haliyle de uçucu yağlar, acımsı maddeler, öz reçineleri, mum ve tanen gibi pek çok madde yapımında kullanılmaktadır.

Bu bitkinin en bilindik özelliklerinden biri ise göğüs büyütmede kullanılmasıdır. Düzenli ve dengeli kullanıldığı takdirde oldukça faydalıdır fakat kullanımı abartıldığında ve düzensiz kullanıldığı takdirde ise istenmeyen zararlara sebep olmaktadır.

Şerbetçi Otunun Faydaları Nelerdir

— Herkes tarafından bilinen en bilindik faydası ve pek çok kadının büyük sıkıntısı olan  göğüslerin küçüklüğüne çare olur. Göğüslerin büyümesine yardımcı olur.

— İdrarı söktürücü etkisi bulunmaktadır. Bir de ödem ve enfeksiyonlara karşı yardımcıdır.

— Şerbetçi otunun sindirimi kolaylaştırıcı özelliği bulunmaktadır. Bu sayede de bireyin iştahının açılmasına da yardımcı olur.

— Sindirim sistemine olumlu etkisinden dolayı oluşan mide ağrılarına karşı da iyi gelmektedir.

— Stresle birlikte oluşan uykusuzluğunda giderilmesine yardımcı olmaktadır.

— Kadınlarda adet düzensizliğini gidermektedir.

— Adet döneminde kadınlarda görülen karın ağrılarının giderilmesine de yardımcı olmaktadır.

— Bu bitkinin yapısında bulunan bazı tanecikler vücuttaki kanın temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

— Bakım ve kozmetik ürünlerinde, bira yapımında çok fazla kullanılmaktadır.

— Vücuda enerji vermektedir. Sinir sistemini de yatıştırıcı etkisi bulunmaktadır.

— Romatizmanın sebep olduğu ağrıların giderilmesine de yardımcı olmaktadır.

— Uykusuzluk problemine iyi gelmektedir.

— Sakinleştirici etkisi bulunmaktadır.

— Kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

— Pek çok kanser türüne karşı (prostat kanseri,meme kanseri,yumurtalık kanseri gibi ) koruma sağlar.

Şerbetçi Otunun Olası Yan Etkileri Nelerdir?

– – Her konuda olduğu gibi şerbetçi bitkisinin de fazla tüketildiği takdirde olumsuz etkileri olacaktır. Önerilen doz ve miktarda kullanılmadığı takdirde de olumsuz sonuçlar doğurur.

— Şerbetçi otunun hormonal dengeye oldukça fazla etkisi bulunmaktadır. Bu sebepten ötürü fazla tüketildiği takdirde vücutta tüylenmeye sebep olur, cinsel isteksizlik gibi olumsuz etkiler oluşturur.

— Şerbetçi otunun göğüs kısmına çok fazla sürülmesi halinde de göğüs kanserine sebep olmaktadır. Bunun yanında göğüs kistine ve yağ bezesi oluşumu gibi sorunlara da sebep olmaktadır.

— Mide bulantısı ve baş dönmesine de sebep olmaktadır.

— Bir diğer önemli uyarı ise hamilelik ve emzirme döneminde de şerbetçi otu kullanılmamalıdır.

Şerbetçi Otu Çayı Yapımı :

Şerbetçi otu toz haline getirilir ya da tomurcuk halde kurutulur. Kaynatılmış bir bardak suyun içine bir tutam olacak şekilde ot eklenir ve 10-15 dk üzeri kapalı bir şekilde demlenmesi beklenir. Bekleme süresi dolduktan sonra süzerek tüketilir. Eğer çay içmekte zorlanır ve tadı hoşunuza gitmezse eğer içine limon damlatabilirsiniz. Bu çay günde sadece bir kere tüketilmelidir.

Şerbetçi Otu Kremi:

Şerbetçi otu suyun içine konularak bir güzel haşlanır. Ilık olduğunda borotla karışım ezilir ve püre haline gelene kadar robotla ezilir. Bu püre evde bulunan herhangi bir kremle karıştırılır. Bu karışım bir gün bekletilir. Bekletildikten sonra göğüs bölgesine masaj yapılarak sürülür. Dairesel hareketlerle eşit şekilde sürülmesi faydalı olacaktır.

Sağlıkla kalın..

 

 

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.