Sperm Sayısını Arttıran ve Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Günümüzde yaşam koşulları ve özellikle teknolojinin olumsuz etkileri sebebiyle erkeklerde görülen büyük ciddi sorunlardan biri sperm sayısının azalması ve gücünün azalmasıdır. Son 10 yılda bu sorundan dolayı doktora danışan kişi sayısında ülkemizde maalesef 2 kat artış göstermiştir.Bu gidişata dur demek ve doktor tavsiyesi ile birlikte bu gıdaları tüketerek sperm sayısını arttırmak için bu etkili yiyecekleri tüketerek, sperm sayısı artacak ve güçleşecektir.

1: Sarımsak

Yapılan araştırmalarda sarımsağın cinsel gücü arttırdığı ve sperm sayısını arttırdığı gözükmektedir.Geleneksel doğu kültürlerinde afrodizyak ve bağışıklık artırıcı olarak kullanıldığı söylenmektedir. Sarımsak, sağlıklı sperm üretimini artıran B6 vitamini ve selenyum açısından zengindir. Allicin sarımsakta bulunan ve cinsel organlara kan dolaşımını geliştiren başka bir bileşiktir. Bununla birlikte, sarımsağın erkek üreme sistemine etkisi açık bir şekilde incelenmemiştir. Bu iddiayı desteklemek için daha bilimsel çalışmalar gerekmektedir.Ancak besinsel içerik açısından etkili olacağı uzmanlar tarafından düşünülmektedir. Sperm sayısını artırmak için günlük olarak birkaç öğütülmüş veya ezilmiş sarımsağı karanfil ekleyerek tüketebilirsiniz.

2: Domates

 

Düzenli domates suyu tüketimi infertil hastalarda sperm motilitesini arttırdığını göstermiştir. Çalışmalar,  beyaz kan hücrelerinin, WBC’ler tarafından üretilen reaktif oksijen türünden dolayı meni kalitesini olumsuz etkilediğini göstermektedir. Domates suyunun tüketilmesi meni WBC’lerini azaltır.  Likopen, domateslerin parlak kırmızı rengini veren besin, erkeklerde doğurganlığı artırabilir ve sperm sayısını yüzde 70’e kadar yükseltebilir.Aynı zamanda WBC’lerin olumsuz etkilerini de azaltarak bu konuda destek olmaktadır.

3: Ceviz

Cevizler sadece büyük bir besin kaynağı değil, aynı zamanda sperm sayısını ve kalitesini arttırma gücüne sahiptir.  Cevizlerde bulunan çoklu doymamış yağ asitleri spermlerde oluşan  hasarı onarır. Ceviz ve ceviz içeren gıdaları tüketmek sperm kalitesini artırabilir ve sperm hücrelerindeki hasarları önleyebilir. Cevizler, sperm gelişimini desteklediği bilinen omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini içerir. Belli bir çalışmada, 20’li ve 30’lu yaşlarında, üç ay boyunca günde 75 g ceviz tüketen erkekler, sperm sayısını ve kalitesini arttırdığı gözlenmiştir.  Sperm şekli, hareketi ve canlılığı, cevizleri 12 hafta boyunca diyetlerine ekleyen erkeklerde düzeldiği gözlenmiştir.

4: İstiridye

İstiridye çinko bakımından oldukça zengindir. Bu sperm yapıtaşıyla doludurlar ve spermlerin kalitesini olumlu şekilde etkilerler. Güçlü cinsel duyuları güçlendirme özellikleri ile ünlüdürler.Sperm sayınızı da arttıran etkili gıdalar arasında yer almaktadır.

5: Nar

Nar, doğurganlık zenginleştirici özelliklere sahip başka kırmızı renkli bir meyvedir. Direkt doğum için doğurganlık ile ilişkilendirilmiştir. Nar suyu tüketimi epididimal sperm konsantrasyonunu, sperm motilitesini ve spermatojenik hücre yoğunluğunu arttırdığı gözlenmişitir. Üstelik, hasarlı sperm oranını da düşürmüştür.  Çalışmalar düzenli nar suyu içmenin oksidasyona karşı sperm savunmasız yağ asitleri korunmasına yardımcı antioksidanlar üretimini artırabilir göstermektedir.

6:Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği sperm gelişiminde, sperm sayımında, sperm motilitesinde ve testosteron üretiminde önemli bir rol oynayan çinko açısından yüksektir. Ayrıca diğer gerekli bazı mineraller ve vitaminler bakımından zengindirler. Çiğ organik kabak çekirdeği en uygun besin değerine sahiptir. B, C, D, E ve K vitaminlerine iyi bir kaynaktır vesperm verimini artıracak kalsiyum, potasyum, niasin ve fosfor gibi gerekli mineralleri içerirler. Kabak çekirdeği yağı ve E vitamini bile sperm sayısını önemli ölçüde artırabilir.

7. Bitter Çikolata

Çağlar boyunca, bitter çikolata üreme kabiliyetini artırmak için kullanılmıştır. Zararlı serbest radikallerle mücadele eden ve erkeklerde doğurganlık problemlerini önlemeye yardımcı olan antioksidanlarca yüksektir. Serbest radikal hasarı erkek infertilitesinin ana nedenidir.Bitter çikolata sperm sayısınız için de harika bir gıdadır. Ejakülat hacmini artırabilen, sperm sayısını ve hareketliliği artırabilen amino asit L-arginin bakımından zengindir.

8: Muz

Muz, vücudunuzun sağlıklı sperm üretmesine ve sperm verimliliğinizi artırmasına olanak tanıyan magnezyum, A vitamini, B1 ve C için zengin bir kaynaktır.Muz ayrıca sperm sayısını ve motilitesini arttıran doğal bir anti-inflamatuar enzim olan bromelain adlı bir enzim içerir. Muz aynı zamanda  anlık enerji sağlamakla kalmaz aynı zamanda seks hormonlarını düzenler.

9: Ispanak

Ispanak demir, folik asit ve antioksidanlarla doludur ve üreme organlarını sağlıklı bir şartta korumak ve yenidoğan kusurlarını önlemek için çok önemlidir. Ancak, tüketdiğiniz ıspanağın böcek ilacı içermediğinden emin olun. Bir çalışma, yüksek seviyede pestisit kalıntısı içeren daha fazla meyve ve sebze tüketen erkeklerin, daha az meyve ve sebze yemi olan erkeklerinkine göre% 49 daha düşük sperm ve normal sperm oranının% 32 daha düşük olduğunu ortaya koydu.  Sadece pestisit ve diğer zararlı kimyasallardan yoksun olan organik olarak yetiştirilmiş ıspanakları yiyin.

Değerli okurlarımız. Doktora danıştıktan sonra verilen tavsiyelere ek olarak bu gıdaları tüketmek sağlık açısından olumlu bir çok etkisi olacağını düşünüyoruz. Mutlu ve Sağlıklı günlere…

 

 

Rating: 3.8/5. From 10 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 28 Ocak, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 3 • Ramazan deniz
  13 Ocak, 2019

  Arkadaşlar mucize bitki safran daha önce tanımadığınız bu bitki göz hastalıklarından akciğer kanserine, sperm sayısının artmasına kadar 90 çeşit hastalığa iyi geliyor.

  Rating: 3.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
 • YAVUZ
  27 Aralık, 2017

  BENDE SPERM COK DUSUK NAPMAMLAZIM

  Rating: 4.0/5. From 2 votes.
  Please wait...
  Cevapla
 • Emre A.
  5 Temmuz, 2017

  Hergün Bir Avuç Fındık 🙂

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.