Vitiligo Nedir? Bulaşıcı Mıdır? Doğal Tedavi Yöntemleri
Takip Et : Üye Girişi

Günümüzün sık görülen rahatısızlıklarından biri olan vitiligo nedir bulaşıcı mıdır doğal tedavi yöntemler nelerdir bu konular üzerine duracağız.

Vitiligo Nedir? Sebebi Nedir?

Bu rahatsızlık deride renk maddesi olan melanin pigmentinin yetersiz olmasından dolayı deri renginin homojen olarak dağılmamasıdır. Genel olarak bir bağışıklık sistemi sorunu olduğunu söyleyen çalışmalar mevcut. Çünkü bazı durumda bağışıklık sistemi melanini yabancı ve zararlı bir madde olarak gördüğünde parçalamaya başlar. İşte bu durumda da vitiligo meydana gelmektedir. Genel olarak el, ayak, yüz ve boyun kısmında sık rastlanmaktadır.

Vitiligo Bulaşıcı Mıdır?

Vitiligo bulaşıcı değildir. Çünkü bir bağışıklık sistemi rahatsızlığı olduğu için hava, deri veya tükürük yolu ile bulaşması mümkün değildir. Bu yüzden vitiligo hastaları ile tokalaşmaktan korkmanıza gerek yoktur. Bu hastalarda sorun fiziksel değil kimyasal bir olumsuzluk yüzünden meydana gelmektedir.

Vitiligo tedavisi Var Mıdır?

Fototerapi ve bazı ışınsal uygulamalar mevcuttur. Bununla birlikte bağışıklık sistemi için bazı ilaçlar da mevcuttur. Yazımızda bu tedavilerin dışında doğal ve bitkisel yöntemler ile tedavi yollarından bahsedeceğiz.

Vitiligo İçin İyi Gelen Tedavi Etmeye Yardımcı Bitkisel Gıdalar Nelerdir?

1: Çörek Otu Yağı

Çörek otu bu hastalık için olumlu etkileri olacaktır. Çöreotunda bulunan timokinon adlı besin maddesi oksidatif strese karşı korur. Amerika’da yapılan çalışmaalrda çörek otu yağını kullanan kişilerde vitiligo belirtileri azaldığı tespit edildi. Aynı zamanda deride beyaz beneklerde azaldığı hatta yok olduğu tespit edilmiştir. 1-2 damla çörek otu yağını vitiligo bulunan bölgelere sürmenizi tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda günde 1 çay kaşığı da yutabilirsiniz. Ancak bunlardan önce mutlaka doktorunuza danışın çünkü bazı alerjilere sebebiyet verebilir.

2: İncir Yaprağının Suyu

Geleneksel tıp alanında incir yaprağının pek çok farklı alanda kullanıldığına şahidiz. Özellikle elde çıkan siğiller üzerine olumlu etkileri belirlendi. Vitiligo için de incir yaprağında bulunan bergapten ve psoralen maddeleri vitiligoya çare olduğu düşünülmektedir. Bu amaçla doktorunuza danışarak denemenizi tavsiye ediyoruz. Öncelikle ufak kısımlardan başlayıp taze incir yaprağının suyunu sıkarak deneyebilirsiniz.

3: B12 ve Folik Asitçe Zengin Gıdalar

B12 ve folik asit eksikliği vitiligoya sebebiyet verebilir. Bu yüzden bu besin maddelerini gıdalardan iyi bir şekilde karşılamak gerekmektedir. Dana eti, karaciğer, balık, yumurta, süt gibi gıdaları bol bol tüketmelisiniz. B12 ve folik açısından zengin beslenmede % 60 oranında vitiligonun yayılımının durduğu tespit edilmiştir.  

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.