Kansere Karşı En Etkili Faydalı Otlar ve Baharatlar Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Kanser dünyadaki en kötü ve sonu ölümcül olan hastalıklardan biridir.Tıbbi tedavi yöntemleri ve ilaçlar zararlı, uzun ve pahalı bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.Bu amaçla yazdığımız bu yazıda kansere karşı en etkili ve faylı doğal ot ve baharatlara yer verdik. Kanser olmasanız bile bu gıdaları tüketerek kanser riskini en aza indirebilirsiniz.

1 : Papatya

Papatya geçmişten günümüze tıpta oldukça tavsiye edilen bir bitkidir.Papatya özellikle kemoterapi sonrası ağızda meydana gelen yaralar için doğal bir gargara olarak kullanabileceğiniz bitkidir.Aynı zamanda zengin antioksidan içeriği faydası olacaktır.

2 : Biber

Biber hazımsızlığı yardımcı olmaktadır. Aynı zaman içeriğindeki kapsaisin maddesi kanser hücrelerine faydası bilinmekte buna değinmeyeceğiz.Bir diğer etkisi de cilt ağrılarına faydasıdır.Biberdeki kapsaisin deriye sürüldüğünde ortaya çıkan kimyasal ağrıları azaltmaktadır.Ancak çok dikkatli kullanılması gerekir. Cilt üzerinde yanıklara sebep olabilir. Zaten bolca ilaç tüketilen bu zamanlarda ağrı kesici yerine biber kullanmak gayet faydalı olacaktır.

3 : Sarımsak

Sarımsak kükürt açısından zengin bir gıdadır ve sağlığa çok faydalıdır. Yapılan çalışmalarda mide, kolon, özofagus, pankreas ve göğüs kanseri riskini azalttığı gözlenmiştir.Aynı zamanda hastalık esnasında çöken bağışıklık sistemini destekler ve kan basıncını düşürür.

4 : Zencefil

Zencefil, soğuktan kabızlığa bir çok rahatsızlıkta halk arasında kullanan bir baharattır.Kanser riskli rahatsızlıklarda bağışıklık sistemine faydaları göz önüne alınarak zencefil tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

5 : Nane

Nane; gaz,hazımsızlık,mide rahatsızlıkları ve ishalden kurtulmak için kullanılmaktadır.Ayrıca bağırsak rahatsızlıklarında olumlu etkileri bulunmaktadır.Kanseriniz veya kanser tedaviniz mideye rahatsızlık veriyorsa nane tüketebilirsiniz.Boğaz ağrıları ve kanser tedavisindeki yan etkileri ve ağrıları yok etmek için kullanılabilir.

6 : Biberiye

Biberiye antioksidan açısından çok zengin bir Akdeniz bitkisidir. İçeriğindeki antioksidanlar tamamen kanser savaşçısıdır.Vücuttaki serbest radikalleri uzaklaştırmada etkili olacaktır.Aynı zaman hazımsızlık ve sindirim sorunlarında yardımcı olacaktır.

7 : Zerdeçal

Zerdeçal; özellikle köri sosuna rengini veren kurkumin maddesidi içerir.Kurkumin kanser hücrelerini öldüren etkili bileşiklerdendir. Karabiber ve zeytinyağı ile birlikte karışık yapılarak daha etkili olacaktır.Günlük hayatta soslara,çorbalara katılarak tüketimini arttırmanızı tavsiye ederiz.

Son olarak zerdeçal ve bal karışımı da kanser riskini önlemede en etkili karışım arasında yer alır. Günde 1 tatlı kaşığı tüketimi yeterli olacaktır.

Mutlu ve sağlıklı günlere.. Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Rating: 3.0/5. From 24 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 2 Haziran, 2019
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.