Ağzımız Yanmadan Acı Baklayı Tanıyalım
Takip Et : Üye Girişi

Değerli okuyucularımız sizlere acı bakla hakkında bazı bilgiler vermiştim. Hepsini o başlık altında değil de bir takım bilgileri buradan vermek istedim.  Lupin ununun ( acı bakla ) Dünyanın hemen hemen bazı ülkelerinde alternatif gıda olarak kullanıldığını biliyor muydunuz. ? Lupin unu; soya sosuna ve soya ununa alternatif olarak sürülen GDOsuz ve organik bir gıdadır. Hemen hemen bütün gıdalarda yer alan bu gıda ürününün  Türkiye’de de yer almasını bekliyoruz.

Almanya ve Hollanda bu işe çoktan el atmış ve kendi lupin unlarını çıkarmaya başlamışlardır. Akdeniz bitkisi olan acı bakla bitkisi, Türkiye’nin bir kesiminde süs bitkisi olarak kullanılırken, diğer bir kesiminde ise lupinin sadece faydalarından bahsedilmektedir. Dünya bu bitkiden elde edilen ürünü değerlendirirken bizler sadece bitkilerin faydalarını biliyoruz.

İlginç tarafı ise İngiltere lupin ununu makarnalar ve ekmeklerde kullanmaya başladığı yıl, Ağustos 2004 yılında fındığa alerjisi olan 25 yaşında bir bayan restoranda yediği yemek sonucu zehirleniyor ve bunun nedeninin yediği soğan halkasının hamurunda kullanılan lupin olduğu belirleniyor. Böyle bir zehirlenme vakası bilindiği halde, Kasım 2004 yılında Avrupa da yürürlüğe giren 12 gıda alerjenleri listeleniyor ve listede lupin ununun dahil edilmediği görülüyor. Yapılan araştırmalar sonucu lupin ununun fıstığa alerjisi olanlarda görüldüğü için alerjen gıdalar arasında yer alması onaylanmıştır.

FDA ise ülkesine yeni yeni giren bu gıda maddesini onaylamakta, potansiyel bir gıda olması ve alerjen etkisinden dolayı etiketlerde alerjen etkisi olduğu yazılması gerektiğini söylemektedir.

TGK 2012 yılının başlarında lupin ununu alerjenler arasında yer almıştır.

Değerli okuyucularımız şuan lupin hakkında en yeni güncel bilgileri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarım. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

Mehmet Emin ŞAHİN

Gıda Teknolojisi Öğretmeni

Giresun Üniversitesi

1989 yılında İzmir de doğdu, ortaokul ve lise hayatını Bornova da tamamladı ve 2006 yılında Ege üniversitesi ege meslek yüksek okulunda elektronik haberleşme bölümüne kaydını yaptırdı. Aradan 3 yıl geçtikten sonra mezuniyetini tamamlayamadığı için 2009 yılında kaydını aldırdı ve 2 yıl sonra 2011 yılında Giresun üniversitesi uygulamalı bilimler yüksek okulunda gıda teknolojisi bölümüne kaydını yaptırdı. 2016 yılında Giresun üniversitesinde pedagojik formasyon ve aynı zamanda lisans düzeyinde mezuniyetini tamamlayarak gıda teknolojisi öğretmeni olarak mezun oldu.


2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.