Beta Karoten A Vitamini Nedir?Nelerde Bulunur?Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Beta Karoten diğer ismi A vitaminidir. Yani ikisi de aynı şeydir. Bu vitamin genel olarak turuncu, sarı ve kırmızı renkli meyve ve sebzelerde bulunmaktadır. Aynı zamanda hayvansal gıdalarda da bulunur. Karaciğer, et, balık, tereyağı gibi gıdalarda da bolca bulunur. A vitamininin en önemli özelliklerinden biri antioksidan etkisidir. Vücut hasarları ve hücre hasarlarını önler, serbest radikallerin ( kanser yapıcı maddeler) atılmasına yardımcı olur. Kanser ve tümör gibi hücrelerin oluşumunu önler.

Aynı zamanda göz sağlığı için de çok önemlidir. Gözün daha iyi çalışmasına, daha net görmesine ve daha sağlıklı kalmasında A vitamini olmazsa olmazlardandır. Diğer bir etkisi de cilt sağlığıdır. Cilt renk tonunun dengelenmesine, cildin üzerindeki tahrişlerin önlenmesi, cilt kırışıklıklarının önlenmesi için yine beta karoten çok önemlidir.

Bu özellikleri itibari ile önemli bir besin ihtiyacı beta karoteni günlük olarak almamız gerekiyor. Şimdi A vitamini açısından en zengin gıdalar göz atalım:

1: Havuç

Havuç iyi bir A vitamini kaynağıdır. Zaten havuca turuncu rengi veren madde beta karotendir. Göz sağlığına iyi geldiği bilmeyenimiz yoktur. Bu yüzden yemeklerimizde, salatalarda havuç eklemeyi unutmayın. 1 adet havuç günlük ihtiyacın neredeyse tamamını karşılamaktadır. Havucu yoğurt ile karıştırarak da tüketebilirsiniz.

2: Ispanak

Yeşil renkli olsa da bazı klorofil içeren sebzelerde de A vitamini bulunur. Ispanak da iyi bir beta karoten kaynağıdır. 1 kase haşlanmış ıspanak günlük ihtiyacın tamamını karşılamaktadır.

3: Bal Kabağı

Renginden de belli olduğu gibi bal kabağı da iyi bir alternatiftir. Haşlayarak, yemeklerinize ekleyerek tüketebilirsiniz. Cilt güzelliği için kabak faydalı gıdalar arasındadır.

4: Kavun

Şeker içeriği biraz yüksek olan kavunu özellikle yaz aylarında bolca bulabilirsiniz. Fazla abartmadan A vitamini ihtiyacı olarak tüketilebilir.

5: Marul

Salatalarda, çiğ köfteler de severek tüketilen marul iyi bir beta karoten kaynağıdır. Aynı zamanda C vitamini de içerir. Bu özellikleri ile bol bol marul tüketmek isteyeceksiniz.

6: Kuru Kayısı

Hazır tatlılar, çikolatalar yerine doğal kuru kayısı tatlı ihtiyacınızı karşılar. Aynı zamanda ciddi bir A vitamini kaynağıdır. Günlük olarak 6-7 adet kuru kayısı yeterli olacaktır. Hazır tatlılar, işlenmiş hamur ürünleri yerine bu meyveden tüketebilirsiniz.

7: Diğer Yeşil Sebzeler ve Baharatlar

Bazı yeşil sebzeler ve baharatlar da iyi bir kaynaktır. Maydanoz, biber, kimyon gibi gıdalar da A vitamini içerir. Bu yüzden yemeklerinizde baharatları ekleyin. Çeşit çeşit farklı baharatları kullanmak daha faydalı olacaktır.

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

 

 

 

 

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.