Civan Perçemi ve Çayının Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Civan perçemi, kuru topraklarda yetişebilen,yaz mevsiminde beyaz çiçekleri olan,boyu 20 ile 90 cm. olabilen tüylü bir ot çeşididir. Bu otun yaprakları parçalı ve uzun olmaktadır.Bitki Temmuz ve Eylül aylarında çiçeklerin bulunduğu kısımdan 2-2,5 karış aşağısından kesilerek hava alabileceği gölge bir alana asılarak kurutulur.Kuruduktan sonra hava almayacağı şekilde bir kaba konur.Bu bitki akbaşlı,kandil çiçeği,barsam otu,marsam otu,beyaz civan perçemi,sarı civan perçemi,binbir yaprak otu isimleriyle de bilinmektedir.Çok uzun yıllar dayanıklı kalabilen otsu bir bitkidir.

Civan Perçeminin ve Çayının Faydaları Nelerdir ?

-Vücut Direnci İçin Faydalıdır;bu bitki vücuda direnç kazandırması ile bilinmektedir.vücudumuzun direncinin arttırmasının yanında bağışıklık sistemininde güçlendirilmesine yardımcı olur.
-Sindirim Sistemi İçin Faydalıdır;Özellikle hazımsızlık sorunu yaşayanlar için civan perçemi oldukç önemli bir ottur.bu bitki sindirim sistemini güçlendirmesinin yanında gaz problemlerinin de giderilmesine yardımcı olur.
Kadınların Adet Dönemlerinde Faydalıdır;Civan perçeminin en önemli özelliklerinden biride adet söktürücü özelliğinin olmasıdır.Bu sebepten dolayı adet döneminde ağrı çeken kadınların civan perçemi tüketmeleri doğal ağrı gidericidir.Bol bol civan perçemi çayını tüketmek faydalı ve rahatlatıcı olacaktır.
-Soğuk Algınlığına Karşı Savaşır;Civan perçemi özellikle kış aylarında grip ve benzeri hastalıklara karşı savaşır vücudu korur.Bu bitkinin balgam söktürücü özelliğinin yanında öksürük şikayeti olanlar içinde faydalı olacaktır.

-Mide İçin Faydalı Bir Bitkidir;Civan perçemi pek çok mide hastalıklarına iyi gelmekte ve mide spazmının kesilmesine yardımcı olmaktadır.Bunun yanında bağırsakların da temizlenmesine yardımcı olan civan perçemi ishalin kesilmesine de yardımcı olmaktadır.
-Kemiklerin sağlıklı Gelişimi İçin Faydalıdır;Civan perçemi kemiklerin sağlıklı bir şekilde gelişmesine ve kemik erimelerine karşı koruma sağlar.
-Cilt İçin Önemlidir;Vücutta oluşan yaraların iyileşmesi enfeksiyon ve iltihap benzeri rahatsızlıkların iyileşmesine yardımcı olur.Taze olarak tüketilen civan perçemi hücrelerin ve cildin yenilenmesine güçlenmesine yardımcı olur.Çayı da her zaman tüketilebilir.
-Basur İçin Faydalıdır;Basur sorunu yaşayanlar için civan perçemi,basur memelerinin iyileşmesine yardımcı olur.

Civan Perçeminin Kısaca Faydalarından Bahsedecek Olursak ;

-Adet sancılarını dindirici özelliğe sahiptir.
-Basur sorunlarına iyi gelmektedir.
-Mide problemlerine karşı faydalıdır.
-Kemiklerin sağlıklı gelişimi için önemlidir.

-Sindirim sistemi için faydalıdır.
-Vücudumuzun direncini arttırmaktadır.
-Soğuk algınlığına karşı savaşır.
-Ciltte oluşan yaralara iyi gelmektedir.

Civan Perçemi Çayının Faydaları :

-Bitkisinde olduğu gibi civan perçemi çayının tüketimi de oldukça faydalıdır.özellikleri kadınların adet dönemlerinde ki sancıları dindirmesinin yanında vücut direncinin artmasına yardımcı olmakta,hastalıklara karşı korumak ve mide ağrılarının giderilmesine yardımcı olmaktadır.
Civan perçemi çayının hazırlanışından bahsedecek olursak eğer; 3-4 tutam civan perçemine 1 bardak suyu ekleyip kaynadıktan bir 10-15 dakika sonra bekletip süzerek tüketebilirsiniz.Faydalı olacaktır.

Civan Perçemi Bitkisinin Özellikleri :

-İçeriğindeki achillein adı verilen acı olan bir madde bulunduran civan perçemi bitkisi yol kenarlarında, tarlalarda yetişebilen sağlığımız açısından da çokça faydası olan bir bitki türüdür.Birçok faydasının olmasının yanı sıra güzel kokusuyla da dikkat çeken bir bitkidir.Tıp alanında çok uzun yıllardan beri de kullanılmaktadır.Bitki olmasının yanı sıra çay ve merhem olarak da kullanılabilmektedir.Doğal bir ağrı giderici özelliğe sahip bir bitkidir.

Civan Perçeminin Olası Yan Etkileri :

Civan perçeminin hiç kimseye bilinen bir zararı olmamaktadır.Ancak alerjisi olanlarda deri döküntüleri şeklinde alerjik etkiler gösterebilmektedir.Bu yüzden uzaman bir doktora danışılmadan tüketilmemesi önerilmektedir.

Rating: 1.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.