Et Ürünlerine Sakatat Katılması Yasaklandı.
Takip Et : Üye Girişi

Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığın Türk Gıda Kodeksi Et Ve Et Ürünleri Tebliği’nin 7 nci maddenin ikinci fıkrası bugünden itibaren değiştirilmiştir.

Et Ürünlerine Sakatat Katılması Yasaklandı.

Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığının bugün aldığı kararla 5/12/2012 tarihli 28488 sayılı resmi gazetede yayınlanan 2012/74 nolu tebliğin 7.maddesinin ikinci fıkrası ‘ sakatat-karkas et ‘ düzenlemesi şu şekilde değiştirilmiştir.

Tebliğin 7.maddesinin ikinci fıkrası ”Et ürünleri karkas etinden veya sakatattan hazırlanır. Ancak dilli salam hariç olmak üzere fermente sucuk, ısıl işlem görmüş sucuk, pastırma, kavurma, jambon, köfte, kanatlı köfte, döner, kanatlı döner ve emülsifiye et ürünleri gibi karkas etinden üretilen et ürünlerine sakatat katılamaz. Sakatattan hazırlanan et ürünlerine ise karkas eti katılabilir.” şeklinde düzenlemeye gidilmiştir.

 

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 6 Mart, 2017
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

Mehmet Emin ŞAHİN

Gıda Teknolojisi Öğretmeni

Giresun Üniversitesi

1989 yılında İzmir de doğdu, ortaokul ve lise hayatını Bornova da tamamladı ve 2006 yılında Ege üniversitesi ege meslek yüksek okulunda elektronik haberleşme bölümüne kaydını yaptırdı. Aradan 3 yıl geçtikten sonra mezuniyetini tamamlayamadığı için 2009 yılında kaydını aldırdı ve 2 yıl sonra 2011 yılında Giresun üniversitesi uygulamalı bilimler yüksek okulunda gıda teknolojisi bölümüne kaydını yaptırdı. 2016 yılında Giresun üniversitesinde pedagojik formasyon ve aynı zamanda lisans düzeyinde mezuniyetini tamamlayarak gıda teknolojisi öğretmeni olarak mezun oldu.


2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.