Fasulyelerin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Baklagiller arasında en faydalılardan biri fasulyelerdir.Besleyici özelliği ve kendine has tadı ile tüketmemiz gereken baklagiller arasındadır.Şimdi fasulyelerin faydalarına nelerdir göz atalım…

Fasulyenin Faydaları Nelerdir?

1: Kanser İçin İyi Bir Savaşçıdır

Amerika’da yapılan araştırmalarda fasulyeler kanserle savaşmak için etkili gıdalar arasında gösterilmiştir.

Fasulyelerdeki lif kilo kontrolüne yardımcı olur.Bu sayede kolon hücrelerini korumaktadır.Aynı zamanda fasulyelerdeki antioksidanlar kansere karşı etkili bir savunma olarak yardımcı olmaktadır.

2: Kilo Vermeye Yardımcı Olur

İçerisindeki lif içeriği ile kilo vermeye yardımcı olmasıyla birlikte, içeriğinde yağ ve kalorisi de düşüktür.Tüm bunlarla birlikte sindirim için yardımcı enzim olan alfa- amilaz enzimi sayesinde yenilen gıdanın yağ olarak depolanması önlenmektedir.Lif ve yüksek protein içeriği sayesinde erkenden doymanıza yardımcı olur Böylece aşırı yemek yemeyi engellemiş olacaksınız.Ayrıca içeriğinde protein et sevmeyenler için iyi bir protein kaynağı olmaktadır.

3: Diyabet Tedavisine Olumlu Etkisi

Özellikle beyaz fasulyeler kan şekerinin ani olarak yükselmesini engelleyerek sizi şeker hastalığına karşı korur.Glisemik indeksi düşük olan fasulyeler diyabet hastalığını engellemek için etkili gıdalar arasındadır.

Ayrıca fasulyede bulunan nişasta yavaş olarak karbonhidrata parçalanmaktadır ve bu özelliği açısından da kan şekerini ani olarak yükselmesini engellemektedir.

4: Hipertansiyonun Azaltılması

Hipertansiyon rahatsızlığında doğru gıdaları tüketmek çok önemlidir.Hipertansiyon tedavisinde önerilen tedavilerden biri de az katı yağ tüketimi ( tereyağı hariç), daha az tuzlu ve şekerli gıdalardan uzak durarak, bol fasulye tüketimi tavsiye edilmektedir.Zengin protein,lif,magnezyum sayesinde haftada en az 2 porsiyon fasulye tüketmenizi tavsiye ederiz.

5: Hafıza Üzerindeki Olumlu Etkileri

Unutkanlık, ileri yaşlarda büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.Fasulyede bulunan b1 vitamini sinirsel olan asetilkolin etkisi sayesinde hafıza kaybı ve unutkanlığı en aza indirmektedir.Özellikle ileri yaşlarda fasulye tüketimini arttırmanızı tavsiye ediyoruz.

6. Migreni Azaltın

Fasulyeler migren sorunu olan kişiler için iyi gıdalar arasındadır. Düşük glisemik indeksi sayesinde kan şekerini yavaş olarak artmasını sağlayarak migren sorunlarını en aza indirmektedir.

7. Kemikleri Güçlendirin

Kemiklerin sağlığı için bilinen en gerekli mineral kalsiyum olsa da ,sadece kalsiyum yeterli değildir.Bununla birlikte protein,çinko ve magnezyum da kemik sağlığı için önemlidir.Protein açısından  da zengin içeriği sayesinde kemik ve kas sağlığı için fasulye öğünlerinize eklemeniz gıdalar arasındadır.

Diğer Olası Faydaları

  • Kalp sağlığını korur.
  • Böbrek taşını önler.
  • Metabolizmanızı hızlandırır.

Mutlu ve sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Rating: 4.5/5. From 2 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.