Geçmişten Günümüze Gıdaların Muhafaza Yöntemleri
Takip Et : Üye Girişi

   Gıda gıda dediğimiz nedir ki ? Hayatın anlami, yaşam temeli kısaca tüm canlılar in varoluşunun temel kaynağı…   Dünya üzerinde  açlık ve susuzluktan ölen sayısı gün geçtikçe artıyor . Sebebi israftir. Resulullah (s.a.v) buyuruyor ki; “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir.”     İnsanoğlu gıdaların raf ömrünü arttırmak yerine bozulmasını bekliyor.Halbuki Raf ömrü artıkça etrafında bulunan maddi durumu zayıf kişilerle paylaşıp yeri gelince sokak hayvanlarına da verilirse açlık sınırı azda olsa giderilebilir.Bu kadar konuştum da peki  nasıl dayandiriririz temel kaynağı mız olan gıdaları.Gelin bundan bahsedelim;   Gıdaları bozan en temel sebep ler mikroorganizmalar,sıcaklık,su,nem, ışık, oksijen fazlalığı , gıdalarda doğal olarak bulunan enzimler ve bunun gibi bir çok sebep.Bunlardan korumanın yollari sandığımız kadar zor değildir.hepimizin evinde olan kullandığımız ama ne için kullandığımızi bilmediğimız alet ekipmanlar …

En bilindik dayandırma yöntemi soğukta muhafaza ve dondurmaktır ikisi de aynı amaca hizmet ediyor tek farkları soğukta muhafaza da mikroorganizmalar tam olarak dondurulmayip faaliyetlerine devam ediyor olmalarıdir bu sebeple dondurarak muhafaza daha uzun ömürlü olmaktadır.  Tuzlama yöntemi bu yöntemide farkında olmadan kullanıyoruz tuzlayarak halofilik mikroorganizmalari uzaklaştırmış oluyor gıdayı daha dayanıklı hale getiriyoruz. Kurutma bu yöntem daha çok güneydoğu tarafında kullanılan biber domates patlıcan vs ürünlerin içerisinde bulunan  su miktarını  azaltmak amacıyla kullanılarak raf ömrünü uzatıyor. 

Dumanlama çok eski tarihlerden günümüze kadar uzanmaktadır.   Uv ışınları ile muhafaza işte bu yöntem evimizde uygulanan yöntemler arasında gösterilmesi zordur.Daha çok işletmelerde bulunur.  Asitlik oranı ayarlama buda evde uygulanması zordur. Daha çok büyük işletmeler de uygulanır.   Katkı maddeleri ile muhafaza bu yöntem adını duyduğumuz gibi zararlı olarak algıladığımız kaçındığımız bir yöntem gibi görünüyor olsa da aslında tam tersine maliyeti düşük ve güvenilir bir yöntemdir. Katkı maddesi gıda mevzuatı ve standartlarında belirlenmiş Tat veren veya raf ömrünü uzatmak amacıyla katılan maddelerdir.Bundan  kastım en basit şekliyle şeker bir katkı maddesidir hepimizin evlerinde bulunan annelerimizin yaptığı reçeller katkı maddesi ile raf ömrü uzatılmış gıdalardır.   Evde uygulanması zor diğer bir yöntem de radyasyon uygulamasıdır. Bu da raf ömrünu arttıran dayanıklı yöntemlerden biridir.  Bilindik en basit yöntemleri yukarı da sıraladım sizlere …   Gel gelelim bu yöntemlerin uygulanmış örneklerine; 

-Taze biberin kurutularak pul biber haline gelmesi

️  -Yine aynı şekilde taze biberin taze haliyle çekilip çekildikten sonra  kurutulmasıyla biber salçası eldesi

️   _ Domatesin ezilerek püre haline gelmesi sonucu kurutulup  tuz ilave ederek domates salçası eldesi

_ Meyve ve sebzelerin şeker ile muhafaza sina ek ısıtılarak (ısıtmada bir dayandirma yöntemidir) reçel haline gelmesi

  _ Meyve ve sebzeleri sirke ile turşu haline getirilmesi🥕  _Sütun kurutularak süt tozu haline getirilmesi🥛  _ Meyve ve sebzelerin kurutularak saklanması ( kuru incir,kuru üzüm vs.)

       _Etin kurutulması

     _Etin dumanlaması

  buna benzer örnekler arttırılabilir.      Sonuç olarak gıdalar tüm canlılar için yaşam kaynağıdir. Gıdaların dayandırılması zor değil aksine bildiğimizin tersine kolaydır taze meyve ve sebzeler belli bir süre solunum yaptıkları için dalindan koparildiktan sonra bir müddet canlılığa devam eder içerisinde ki doğal enzimler enzimatik bozulmalara yol açarak mikroorganizma faliyetine devam ederek gıda içerisinde bulunan en temel kaynak olan suyu kullanmaya başlar bunu durdurabilirsek diğer muhafaza yöntemlerini de ekleyerek uzun süre saklayıp hem maddi hem manevi açıdan tasarruf edebiliriz.   

Rating: 3.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.