Glukoz – Fruktoz – Mısır Şurubu nedir ? Acaba Zararlı mı ?
Takip Et : Üye Girişi

Mısır şurubu olan yüksek glukoz-fruktoz karışımı şekerlerin faydalı ve zararlı yönleri…

Gerçekten günlük hayatta birçok gıdada kullanılan fruktoz şurubunun zararları tahmin edemeyeceğiniz kadar fazladır: Bu yüzden bu konuyu iyice kavrayarak alacağımız gıdalarda daha dikkatli olmalıyız.

Umarız bu yazıyı okuduktan sonra hazır gıdaların “İçindekiler” bölümüne daha dikkatli bakar ve glukoz-fruktoz şurubu içerikli mamulleri almamaya özen gösteririz.

Öncelikle bazı kavramları tanıyalım…

Glukoz: Doğal bir şeker olan glikoz birçok meyvede doğal olarak bulunur normal bir tüketimiyle herhangi bir zararlı yönü bulunmamaktadır.

Fruktoz: Doğal olarak bir çok besin maddesinde bulunan 6 karbonlu bir monosakkarit bir şekerdir.

Glukoz-Fruktoz Şurubu: Glukoz şekeri ve fruktoz şekerinin karıştırılması ile oluşan bir şeker çeşididir.0

İşte asıl sorun burada ortaya çıkmaktadır. Glukoz şurubu tek olarak kullanılması durumunda herhangi bir zararı yoktur.Ancak yüksek fruktozlu mısır şurubu kullanıldığında büyük bir tehlike ortaya çıkmaktadır…

İşletmeler sade glukoz yerine neden yüksek fruktozlu şurup kullanır ?

Aslında sorunun cevabı çok basittir,para. Evet fruktoz şurubu kullanılmasının sebebi daha ucuz olmasıdır.Örnek verecek olursak bir tatlı yapımında 1 kilo glukoz şurubu kullanacaksak yarım kilo fruktoz şurubu kullanarak da aynı tat elde edilmektedir.Yani fazla glukoz kulanmak yerine daha az ve ucuz şekilde fruktoz şurubu kullanılmaktadır.

Glukoz ile fruktoz şurubu arasında fark nedir? Fruktoz şurubu neden zararlıdır?

*Fruktoz şurubu normal bir glukoz şuruba göre 2 kat daha tatlıdır.

*Fruktoz şurubu vücuda alındığı andan itibaren şeker oranına alt üst eder,hormonal sistemin bozulmasında etkildir.Şeker hastalığı oluşmasının en büyük etkenlerinden biridir.

*Fruktoz şurubu kanserli hücreleri beslediği ortaya çıkarılmıştır.

*Aşırı şeker yüklenmesinden dolayı karaciğer büyümesine neden olmaktadır.

*Bakır minareli başta olmak üzere birçok mineral üzerinde olumsuz etkisi vardır.

*Glukoz vücutta gliserol olarak depolanır.Ancak fruktoz şurubu yağ olarak depolandığı için kilo alma sorunu ortaya çıkarmaktadır.Buda doğal olarak obozite oranlarını oldukça yükseltmektedir.

*Fruktoz şurubu doyma hissi getirmez,yedikçe yeme isteği ortaya çıkarmaktadır.

*Fruktoz şurubu yağ yakma enzimi olan Leptin adlı enzimin üretimini engeller.

Kısaca görüldüğü üzere zararları göz ardı edilmeyecek kadar fazladır.Özellikle tadı çok güzel olduğu için çocuklar tarafından oldukça tüketilmektedir. Burda asıl görev bize düşmekte çocuklarımızdan mümkün olduğunca bundan uzak tutmamız gerekmektedir.

“Yüksek fruktozlu glukoz şurubu” tüketmemek için neler yapabiliriz ?

Bu konuda asıl görev kendimizde bitmektedir.Öncelikle sizlere bazı gıdalarda kullanılan fruktoz şurubu kodlarını gösterelim.Bazı gıdalar fruktoz şurubu yerine bazı kod isimlerini kullanmaktadırlar.Bunları tanıyalım..

 • G40 – Glikoz Şurubu (DE-40)
 • G58 – Glikoz Şurubu (DE-60)
 • G95 – Glikoz Şurubu(DE min 97)
 • M50 – Yüksek Maltoz Şurubu
 • M38 – Maltoz Şurubu
 • F85 – Fruktoz Şurubu
 • Yüksek Fruktozlu Glikoz Şurubu

Gördüğünüz üzere bu kodlu katkı maddelerinin de Fruktoz şurubundan bir farkı yoktur.İnsanları kandırmak amaçlı yapılan bir aldatmacadır. Bu kodları gördüğümüzde o gıdadan uzak durmalıyız.

Özet olarak yapmamız gerekenler mümkün olduğunca yüksek fruktozlu glikoz şurubundan uzak durmalıyız.Bu şekeri ihtiva eden gıdalardan uzak durmalıyız. Marketten gıda alırken içindekiler kısmına bakarak bu şekerden olmayanı almalıyız.Kola,gofret,çikolata,bisküvi gibi bir çok gıdada bu şekerden bulunmaktadır.Çocuklarımız buna bakamayacakları için kendimiz bu konuda bilinçlenmeli önlemimizi almalıyız.

Sağlıklı bir yaşam geçirmeniz dileğiyle…

Rating: 4.6/5. From 29 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 23 • uğur
  27 Mart, 2018

  geçen yıl bir bayan doğal yollarla hoşafın raf ömrünü uzatmıştı insanlar hoşaf kısmına takılıp alay etmişti ama kimse marketlerde satılan ürünleri E serisi ile başlayan koruyucuları ortadan kaldıracağını düşünmemişti. yani bu bayan arkadaşımız dogal hosaf değil dogal yollarla raf ömrü uzatılmış hoşaf yapmıştı. bu da marketlerdeki ürünlere uygulandığında insan sağlığına zararlı E SERİLİ KORUCULARIN ortadan kalkması demekti. torku glukoz şurubu işini çözdü ama onda da hala koruyucu maddeler var.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • uğur
  27 Mart, 2018

  ramazan beyin yazdıklarına tamamen katılıyorum . görüş olarak sevmesemde soner yalçının son kitabını okumanızı öneririm saklı seçilmişler.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Emine
  4 Nisan, 2017

  Burada TORKU girer devreye, tamamen şekerden.

  Rating: 1.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
 • seden arzu tek
  31 Ocak, 2017

  bu kadar kendinizden eminsiniz beyefendi, yazan arkadaş genç diye uğraşacağınıza doğruları düşünün. madem eminsiniz o zaman çocuklarınıza bol bol glikoz fruktoz şuruplu ürünleri yedirin hatta içirin bu şurupları daha kolay olsun. bun ların hepsi zararlı ve endüstriyel. aynı şey palm yağı için de geçerli, memlekette yağ kalmadı sanki palm yağından kek yapıyorlar. hiçbirini yemem ve çocuklarıma da yedirmem. yazanı da tebrik ediyorum.
  daha emülgatörmüş, yağmış o konulara girmemiş bile.

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   31 Ocak, 2017

   Hocam özellikle bunları kullananlar bu gibi yorumları yapıyorlar. İlerde belkide yasaklanacak olan Glukoz şurubunu savunmak akıl işi değildir.

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   Cevapla
 • Mehmet kışlar
  11 Ocak, 2017

  Arkadaşlar glikoz ce glikoz şurubu ayrı şeylerdir.Karıştırdığınız konu bu glikoz vücudun ham maddesi desek yalan olmaz vücut her işinde kullanır karaciğerde insülin üretildiği sürece sıkıntısı yok.Ama insülünde sıkıntı varsa o zaman şeker hastalığı olur glikoz herşeyden var şekerlerden Laktozu duymuş sunuzdur süt şekeri o bile glikoz ve Galaktoz dan oluşuyor. Şimdi gelelim glikoz şurubu na . Glikoz şurubu mısır nişastası ndan üretiliyor ve şekerden tatlı tok luk hissi hormonunun çalışmasını engellediğini için obeziteye, glisemik endeksi yüksek olduğu içinde şeker hastalığına yol açar. Çay şekeri dediğimiz şeker ise glikoz ve fruktoz dan oluşur. Yani en azından frankeştain değil bütün şekerler zararlı ama gulikoz şurubu frankeştain, peki neden kullanılır. Üretimi kolay ucuz hacmi az az yer kaplar yani kısaca 2 kg çay şekeri yerine 1 yada yarım kilo glikoz şurubu aynı tatlılığı verir . Zararlı bir madde ama ucuz. Sonuç : çay şekeri Sakarya şekerpancarından, Glikoz şurubu biyo teknolojik olara mısır nişastasındandan üretilir. Teşekkür ederim.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Cafer LALEK
  16 Ekim, 2016

  Yalan yanlış bilgilerle milletin kafasını karıştırmayın.
  Türkiye de şeker çok olduğundan maliyeti de ucuzdur ve gilikoz fruktoz bunlara gerek kalmaz

  Rating: 1.0/5. From 2 votes.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   16 Ekim, 2016

   Markete gidip şekerli ürünlerin içindekiler kısmına bakın nasıl durum anlarsınız…

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   Cevapla
  • Kaptan
   18 Ocak, 2017

   Cafer harbi sacmaladin kardes yoksa sen de ureticisin de bunlardan karistirip kullaniyorsun

   Rating: 3.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   Cevapla
 • Ersoy
  28 Eylül, 2016

  Çok cahilce ve bilgisizce hazırlanmış bir yazı. Yanlışların bir kısımını şöyle anlatmak gerekir bence;
  1. Fruktoz şurubu ve glikoz şurubu farklı 2 üründür.Glikoz şurubu tatlandırıcı olarak kullanılmaz ve şeker yerine geçmez, yalnızca dolgu malzemesi gibi katıldığı ürünün kıvamını arttırmak amacıyla kullanılır. Fruktoz şurubu ise şekere eşdeğer bir ürün olarak kullanılır ve HFCS 55 (fruktoz55) olarak üretilirse şekerden yaklaşık 12% daha tatlıdır. Dünyada genel olarak F42 ya da F55 olarak kullanılır.Bu da içeriğinde 55% fruktoz ve 45% glikoz var olduğunu ifade eder. Eğer F85 üstü bir ürün olursa sağlığa zararlı olabilirdi ama böyle bir ürünün kullanımı zaten dünyada yok.
  2. “Fruktoz kötü bir şey deniyor” neye göre? ŞEKERE… Arkadaşlar şeker faydalı da biz bilmiyoruz demek ki!
  3. Torku’da glikozsuz ürün varmış diyen arkadaş, Torku bu fabrikayı Türkiye’de kota kalktığı anda kuracak ve sen de göreceksin.
  4. Türkiye’de şeker pancarı üretimi,nakliyesi,ıvırı zıvırı belki 5-10 milyon insan uğraşıyor, devletin atıl haldeki şeker fabrikalarının çoğu elinde.Fruktoz üretimi zaten kotayla yapılmakta ve sınırlı miktarda üretiliyor. Şeker lobisinin oyunları bunlar.Büyük ihtimalle bu yazıyı yazana da cep harçlığını vermişlerdir.Böyle cahilce yazı yazılmaz yoksa.

  Rating: 1.0/5. From 2 votes.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   28 Eylül, 2016

   Yazımızda gerekli açıklamaları yaptık. Zararları vesayire net bir şekilde bunlarıda belirttik. Cep harçlığı diyorsunuz biz buna tamahkarlık yapmayız ve hiç bir marka ismi vermedim bundanda en ufak bir para almıyoruz.Kotayla yapılmakta diyorsunuz da hangi tatlı üründe şurup yok ? Kota olunca az mı kullanılıyor? BU sorulara vicdanınıza sorun zira eleştirilere açığız fakat cep harçlığı vesayire laflarıda üstümüze alınmayacağız. Belli ki bunu siz yapıyorsunuz veya imkanınız olsa yapacaksınız!

   Rating: 5.0/5. From 2 votes.
   Please wait...
   Cevapla
   • Ersoy
    28 Eylül, 2016

    Haddimi aştıysam özür dilerim önce… Aslında yazı tamamlanamadan gitti,bu yüzden eksik kaldı… Konu hakkında yeterli bilginizin olmadığı çok ortada, zira glikoz,fruktoz,bu mamullerin fiyatları v.b. konularda çok ama çok yetersiz kaldınız. Verdiğim bilgiler hakkında bana yorum yazmanızı ve fikirlerinizi savunmanızı beklerdim. Amacım size hakaret etmek değil, bilgisizce başka insanları da yanlış bilgilerle zehirlemenize engel olmak. Sonuç olarak; Glikoz-Fruktoz şurupları bir zehir değildir ve gıda sanayinde kullanılmaktadır ve aşırı tüketiminde de kilo aldırır tıpkı ŞEKER gibi … Tatlandırıcı tüketimini sınırlayalım ve ŞEKER ve GLİKOZ-FRUKTOZ şuruplarının kullanıldığı besinlerde aşırı tüketimde bulunmayalım. Ana fikir budur… Bu az bilgili yazarın verdiği az doğru bilgilere tamah etmeyelim. Paylaşımda bulunan herkesin gerçekten bildiği hususlarda yorum yazmasını ve insanları yanlış yönlendirmemesini rica ediyorum. Saygılarımla.

    Rating: 1.0/5. From 2 votes.
    Please wait...
  • Gıda mühendisi
   30 Ocak, 2017

   Sayın ersoy,
   Gıda kelimesini önüne koyan grup sayfa açıyor ve bilinsizce yazıyor,
   Malesef ortalık bilgi kirliliği ile dolu…

   Rating: 1.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   Cevapla
  • Ramazan
   28 Şubat, 2018

   Ersoy laf olsun diye konuşuyorsun glukoz da fruktoz da genetiği değiştirilmiş üründen ELDE edilir hibrit tohumdan yani normal Mısır tohumu küçük ve verim kabiliyeti düşük olduğu için kullanılmaz yani senin zararsız dediğin glukoz bildiğin beyaz zehir Türkiye’de pancardan üretilen şeker pekmezden yapılan içine kıristalleşmesi için taş ilave edilen doğal şekerdir ikisi arasında dağlar kadar fark vardır Türkiye’de cargill firması nişasta bazlı şeker üreten abd devidir bu firma Türkiye şeker fabrikalarını zarar etmesine neden oluyor ve sattığı glukoz ve fruktoz ile insanların sağlığıyla oynuyor bu firma ayrıca dünya hibrit tohum üretiminde liderdir Ülker ile ortaklığı vardır ayrıca hayvansal gıda üretimi yani yem üreticisidir nerde bütün kimyasal ürünler varsa bu firmadadır senin beyninin anlayacağı kadar yani nükleer bir santralden farkı yoktur

   Rating: 4.5/5. From 2 votes.
   Please wait...
   Cevapla
 • Kerim
  20 Eylül, 2016

  Torkunun seker pancarindan olan orjinal sekerdir katki maddeai yoktur. Ben adamlarin akli calisiyor dogal sekerler torku gibi cok tuketilmek zorunda kaliniyor cunku ne kadar kasik atarsaniz atil cay tad almiyor ayrica fruktoz kolay bulunuyor ama seker pancari kolay bulunmuyor

  Rating: 1.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
  • Ersoy
   10 Ekim, 2016

   Bence yorum yazma daha fazla… Genç bir arkadaşımızsın, anlıyorum bir noktaya dikkat çekmek istiyorsunuz ama söylemleriniz yanlış kusura bakmayın… Şeker ya da Fruktoz v.b. gibi tatlandırıcılar insan sağlığı açısından aşırı tüketilmesi durumunda sakınca yaratır… Bu kadar!… Daha fazlasını derinlemesine araştırmanız gerekiyor genç arkadaşım, yanlış bilgi vermeyiniz. ŞEKER yazan ürünlerden uzak durunuz… Becerebildiğiniz müddetçe… Kesinleşmiş hiçbir zararı olmayan Glikoz-Fruktoz şuruplarının şekerden farkı yok, bu yüzden bu ürünlerden de uzak durunuz… Bu kadar basit söylenecek şey işte…

   Rating: 2.3/5. From 3 votes.
   Please wait...
   Cevapla
 • Doğan akyol
  6 Temmuz, 2016

  Biğilendirdiğiniz için sağolun

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • cengiz
  29 Haziran, 2016

  peki yüzlerce çeşit çikolata, bisküvi vs varken çocuklarımızı bu tür gıdalardan nasıl koruyacağız?
  öyle ki artık her bakkalda markette yüzlerce bu tür şeylerden var.
  çocukların her tarafı bunlarla çevrili ve bunlar sizin de bildiğiniz gibi o kadar lezzetli ki.
  biz bile gofret, çikolata, bisküvi yemekten kendimizi alıkoyamıyoruz.
  çocukları nasıl engelleyeceğiz?
  tavsiye edeceğiniz alternatif ya da fruktozsuz bisküvi, çikolata, gofret markası var mı bildiğiniz?

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   29 Haziran, 2016

   Torkunun bir kaç ürünü var Glikoz şurupsuz diye reklamda bile geçiyor herkes tepki gösterdiği taktirde kullanımı engellenebilir

   Rating: 1.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   Cevapla
  • MAŞİDE ÖZTÜRK
   11 Ekim, 2016

   CENGİZ BEY SİZE TAVSİYEM ÇOCUKLARINIZ İÇİN ŞUAN Kİ ÜRETİMLERE BAKILDIĞINDA EN GÜZELİ HELAL SERTİFİKAYA SAHİP OLMASI DURUMUNA BAKABİLİRSİNİZ .
   BURADA DİKKAT ETMENİZ GEREKEN BİR MARKA HELAL SERTİFİKA ALDI DİYE SANMAYIN TÜM ÜRÜNLER İÇİN GEÇERLİ
   HER ÜRÜN ÇEŞİDİ İÇİN HELAL SERTİFİKASI BULUNMASI GEREKİYOR.
   VE EN ÖNEMLİSİ HER ÜZERİNDE HELAL YAZAN HELAL DEĞİL BAZI HELAL SERTİFİKA VEREN VE ALTI AYDA BİR DENETİM YAPAN BELGEYİ GÜNCELLEYEN KURUMLAR VAR ONLAR OLURSA DAHA DA SAĞLAM BİR TERCİH OLACAKTIR.
   HELAL TERCİH SEBEBİM İÇERİSİNDE İSLAMİ KOŞULLARI SAĞLAMASI VE SAĞLIĞA ZARARLI MADDELERİN YASAK OLMASI
   UMUT EDİYORUM
   EN KÖTÜNÜN EN İYİSİ 🙂

   Rating: 1.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   Cevapla
  • Şevket
   9 Mart, 2017

   Bence o gıdaları hiç tüketmesin. Ben bu şurubun bana verdiği zararı 35 yaşında anladım. Şöyleki vücut yağ yakmak yerine bu şurubu alıp kolay yoldan enerji elde ediyor yani hücreler doğal olarak kolaya kaçıyor aynı biz insanlar gibi. Hal böyle olunca yağ vücutta birikiyor. Yağ birikince bitkinlik hali oluşuyor ve çocuğunuz bedensel ve psikolojik olarak çöker. Size tavsiyem meyve yesinler.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
   • Mehmet ARIK
    10 Mart, 2017

    Yorumunuza ek olarak glukoz şurubunun şöyle bir zararı daha var ki insülin direncini arttırır. İnsülin şekerin dokulara çekilerek kullanılmasını sağlar. Glukoz ve fruktoz şekeri gibi hızlı şekerler kana çabuk karışır ve kullanılması için pankreas daha çok çalışmak, daha çok insülin üretmek zorunda kalır. Bu durumda insülin rezervi azalır fakat kanda dolaşan insülin miktarı artar. Fazla insülin de tansiyon, obezite gibi birçok hastalığa yol açar. Yani vücudumuzu yavaş yavaş öldürür diyebiliriz.

    Rating: 5.0/5. From 1 vote.
    Please wait...
 • zehra
  29 Aralık, 2015

  ilk defa okudum gıdalarda bazen rast geliyordum bu kakar ciddi bir konu olduğunu bilmiyordum kolada gördüm früktoz şurubunu ne olduğunu şimdi anlamış olduk.Teşekkürler

  Rating: 3.0/5. From 2 votes.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.