Jelatin nedir? Kullanım amaçları nelerdir? Zararlı Mıdır?
Takip Et : Üye Girişi

Allah’ın selamı,  Ziya Osman’ın bütün saadetleri mümkün gören şiiri gibi gelsin gönlünüze… Bugün sizlere, hayatımızın her adımını kuşatmış, oldukça yaygın kullanıma ve üretime sahip Jelâtin gerçeğinden bahsedeceğim.

Jelâtin tam olarak nedir ?

Jelâtin E441 kodu ile gösterilen ve domuz, sığır, balık ve kümes hayvanlarının deri ve kemiklerine, asit ve kireç ile muamele edilerek elde edilen bir proteindir. Renksizdir. Kullanım amaçları, jelleştirmek, koyulaştırmak, sırlamak ve kapsüllemektir.
Gıda sanayisinin yanında, kozmetik (krem, losyon, şampuan, parfüm vb.), eczacılık (ilaç yapımı, kapsül yapımı, kan verme ürünleri vb.), temizlik sektörü ve fotoğrafçılıkta kullanımı oldukça yaygındır. Gıda sanayisinde ise hemen hemen her üründe bulunmaktadır. Başlıcaları şunlardır;

 • Pastacılık ürünleri
 • Yoğurt
 • Dondurmacılık
 • Eritilmiş peynir
 • Kaşar üretimi
 • Margarin
 • Et ve et ürünleri
 • Şekerleme ve tatlılarda
 • Reçellerde
 • Marmelatlarda
 • Puding, krem şanti
 • Helva, tahin, pekmez, fındık-fıstık ezmeleri
 • Meyve suları
 • Cikletler vb.

Görsel bilgiler aşağıdaki videoda mevcuttur. Ayrıntılı bilgiler verilmiştir, izlemenizi mutlaka tavsiye ediyorum.

Jelâtinin Faydası ve Sakıncası Nedir ?

Jelâtinin faydası hakkında araştırma yaptığımız zaman karşımıza çıkan, gıda üretimi sırasında sağladığı kolaylıklardır(kıvam arttırıcı, emülgatör, stabilizatör vb.). Bazı sitelerde sağlığa şöyle yararlı, günde mutlaka şu kadar kullanılmalı gibi ifadeler kullanmaktadır, ancak bilgiyi nerden aldıklarına dair net bir kaynak yoktur.
Zannediyorum ki protein yapıda olmasından dolayı, aynı özellikleri barındıran başka maddelerin özellikleri jelâtine atfedilmiş, sizleri yanlış bilgilendirmek istemem.

Sakıncaları

Jelâtin hayvansal kaynaklı bir proteindir. Ve ciddi bir kısmı, hatta ifadeler % 95 i olduğu yönünde, domuzdan elde edilmektedir. Belki bir kısmı da sığırdan elde edilmektedir. Domuz yurtdışında ucuz bir havandır ve dolayısıyla ticari bir hayvan olmuştur maalesef. Allah’ın yarattığı hiçbir varlık amaçsız değildir şüphesiz ancak, birçok bilimsel makalede domuzun zararı gündem edilmiş ve araştırmalar ciddi taraf toplamıştır.

Araştırmalar sonucu, domuzun bünyesinde insan sağlığına zararlı zehir, doymamış yağ ve toksin oluşturan mineral fazlasını içerdiği saptanmıştır. Hormon bozukluğu, kalp rahatsızlığı ve kronik hastalıklar için başlıca faktör olarak görülmüştür. Yurt dışında üretilen jelâtinin büyük kısmı belki tamamı domuz kaynaklıdır ve çoğu firma tarafından kabul edilmektedir. Hatta 80  domuz çiftliğine ve 1 milyondan fazla domuz kesimine  sahip Türkiye için aynı durum söz konusudur.

 

Ülkemiz jelâtinin büyük kısmını yurtdışından ithal etmektedir. Bu durumda ne kadar güvenilebilir sorusu akıllara soru işaretleriyle birlikte gelmektedir. Amacım ‘Domuz kötü hayvandır’ demek asla değil, kendimizi sınırsız özgür sanıp, tüm hayvanların etlerine saldırmak doğru değildir anlatmak istediğim. Müslüman olmayan bilim adamları bunu ispatlamıştır, Müslüman olan bireylere de Allah Şöyle hitap etmiştir;

O, size ölüyü (leşi)- kanı, domuz etini ve Allah’tan başkası adına kesilmiş olan (hayvan)ı kesin olarak haram kıldı. Fakat kim kaçınılmaz olarak muhtaç kalırsa, taşkınlık yapmamak ve haddi aşmamak şartıyla (ölmeyecek oranda yiyebilir), ona bir günah yoktur. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir.
(BAKARA SURESİ / 173)

Bir hayvanın en kıymetli kısmı etidir. Allah etini haram ettiği bir hayvanın, başka uzuvlarını helal kılacağı gibi bir tartışmaya girmek, Allah’ın irade verdiği hiçbir kuluna yakışmayacaktır. Hayata şüphe koymaya gerek yoktur.
Aşağıdaki videoda tüm gerçekler, yurtdışındaki bir firma gezilerek tek tek gözler önüne serilmiştir.

 

Ayrıca belirtmek gerekir ki sığırdan elde edilen jelâtinde sağlık açısından hiçbir sakınca yoktur, Müslümanlar içinde kesim şartları bilindiği takdirde sığır jelâtini tüketmek sorun teşkil etmez inşallah!

Hayvansal jelâtine alternatif  ??

Araştırmalar mümkün olduğu yönündedir. Gamlar, Agarlar, Pektin ve birçok kıvam arttırıcılar jelâtin ile aynı görevi görmektedir. İnanıyorum ki, Hakkaniyetli araştırmalar yapıldığı takdirde daha birçok alternatif bulunabilecektir.

Şunu söylemek gerekir ki, hiçbir zararı olmasa dahi, arzusu inancı doğrultusunda yaşamak olan(Müslümanlar ve yahudiler) insanlara saygı duymak gerekir. En azından, üründe kullanılan jelâtinin kaynağı hakkında tüketicinin bilgi beklemesi çok doğaldır.

Ancak fabrikaların açıklamalarında da sıkça belirttiği üzere Bakanlığın bir yaptırımı yoktur bu konuda. Üzücü olan ‘ Saygı duymak’ ibaresine en çok yer verenlerden bu saygıyı görememektir. Saygı duymak, dilde olmakla olmaz, kolay bir şey değildir çünkü fiilde göstermek. İfadeleri kullanırken eskilere dönerek, üslubunu öğrenmek gerekir. Bilmek gerekir ki, ‘Saygı duymak’ ifadesi eskiden kolay kolay ağza alınmazmış, çünkü günümüzde ki gibi amaç ahkam kesmek değil, erdem bilmek imiş. Büyüklerimiz konuştukları sözün arkasında durur, arkasında durabilecekleri sözü dillerine dolarmış. Ancak günümüzde işler böyle yürümüyor anladığımız kadarıyla.

Anlatamam derdimi dertsiz insana
Derd çekmeyen dert kıymetin bilemez
Derdim bana derman imiş bilmedim
Hiçbir zaman gül dikensiz olamaz
Aşık Veysel Şatıroğlu

Aşık Veysel’in dediği gibi, dert edinmek lazım. Dermanı da dertsiz insanlardan değil, bizzat derdin kendisi olmuş insanlardan beklemek lazım, ayırım gözetmeden. Tavsiyem, bilginin kaynağına dikkat etmek ve tükettiğimiz gıdaların içeriğine iyi bakmaktır.

Elimden geldiği kadar sizleri sıkmadan, derdimi ve öğrendiklerimi paylaşmak istedim. Biraz uzun olsa da sabırla okumuş olduğunuz için teşekkür ediyorum.
Sözlerime, bu ülkenin gelecek nesilden beklentisini hiç bitirmeyen şairlerimizden biri olan Ahmet Arif’in şiiriyle son vermek istiyorum.

Gör, nasıl yeniden yaratılırım,
Namuslu, genç ellerinle.
Kızlarım,
Oğullarım var gelecekte,
Her biri vazgeçilmez cihan parçası.
Kaç bin yıllık hasretimin koncası,
Gözlerinden,
Gözlerinden öperim,
Bir umudum sende,
Anlıyor musun?

Rating: 4.0/5. From 8 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 25 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 27 • Mustafa
  26 Ocak, 2019

  Hem her yerde ıyi olduğununu yazıyorsunuz hem haram diyorsunuz sağlık içim kullanılıyorsa neden haram olsun kullandığımız ilaçların %90 gavur dediginiz yerlerden geliyor ona ne demeli neden yapılıyor aceba

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Cem
   3 Şubat, 2019

   Bir şeyin haram olması gerçeğini zaruri olması dışında bir şey kaldıramaz o da yeterli miktarda kullanılabilir. Lakin sağlık açısından kullanılması içinde için de haram olmayan bir ilaç veya gıda takviyesi var ise onu araştırıp bulmak zorundayız. İşin kolayına kaçıp zaten yok diyemeyiz. Kaldı ki ilaçlarında ne kadar sağlıklı olduğu, bir hastalığı geçirip yanında bir çok yan etkisi ile başka hastalıklara yol açtığı da zaten tartışılmaz bir gerçektir. (bknz:Propektüsleri.)

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
 • Cengiz
  10 Ekim, 2018

  İnsanlara yanlış bilgi veriyorsunuz, domuz jelatini kozmetikte kullanılıyor ama sığır jelatini helal sertifikalı gıda ürünlerinde kullanılıyor ve fazdalarıda saymakla bitmez.
  Kansere, diabete, cilt hastalıklarına, karaciğere, beyine vs vs.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Cem
   3 Şubat, 2019

   Sığır jelatinine hangi firma helal sertifikası veriyor acaba? O kadar araştırmama rağmen bulamadım!

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
 • ismail
  22 Ağustos, 2017

  Şu yazıyı okuyarak zaten ülkenin ne durumda olduğunu anlamak mümkün. İlk başta demişsin ki jelatin eczacılıktan tutta kozmetik gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Zaten bunun mümkün olması için bilimsel olarak jelatinin faydalı olduğunun kanıtlanması gereklidir ki bu da zaten yapılmıştır. Google scholar ya da web of science a girip oradan makale tararsan ne kadar çok yararı olduğunu göreceksin. Sen zaten bilimselliği bir kenara bırakmışsın. Direk domuz olayına girmişsin. Bence direk gıda mühendisliğini bırak çünkü bu yazın gıda mühendisliği ile ya da bilimle uzaktan yakından ilgisi yok. Sen git en iyisi ilahiyet fakültesine katıl. Ülkede bilim bıraktırmadınız.

  Rating: 4.0/5. From 5 votes.
  Please wait...
  Cevapla
  • Ömer
   2 Ocak, 2019

   Cengiz bey, senin ilmini veya bilgini alabilirmiyiz.
   ögrenelim istifade edelim diye
   jelatin helal midir yoksa harammi?
   selamlarimla

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
  • Emel
   2 Şubat, 2019

   Kardeşim Türkiye mi yaşıyorsunuz? Müslümanmısın?
   Türkiye büyük çoğunluğunun müslümanın oluşturduğu bir ülke adam doğrusunu yazmış
   Domuz ve katkılı ürünlerden kaçınacaksın kesin
   Yenmez şüpheliden bile kaçacaksınız
   Ha müslüman değilsin yada dikkat etmiyorsun
   Ozaman bu yazıyı neden okudun bide eleştirdin
   Sen yemene bak
   Ben Amerika’da yaşıyorum bir vitamin aldım
   Dikkat etmemişim içinde jelatin var görünce
   Acaba dedim içmedim araştırıyorum 50 senelik
   İlaç firması güvenmedim usa malı burda senin
   Gibiler çok bakmadan alıp yiyen içen kendi
   Sorunun naparsan yap bilgi verenleride eleştirme
   İstersen

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
 • Flying
  10 Mart, 2017

  ben sahsen cok yararlı buldum ki dini yonu zayıf bir insan olarak tesetturlu bir arkadasımızın konuya ayetlerden ornek verirken bile rasyonel yaklasması hosuma gitti.

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
 • Melek yucel
  6 Mart, 2017

  Tesekkur ederim çok aydinlattınz

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
 • Rabia
  2 Aralık, 2016

  İçinde sığır jelatini bulunan Kozmetik kremleri kullanmak islami açıdan sakıncalı mıdır?

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   2 Aralık, 2016

   sığır jelatini islami açıdan sorun teşkil etmemektedir.

   Rating: 5.0/5. From 2 votes.
   Please wait...
   Cevapla
 • yusuf
  30 Kasım, 2016

  paylaşımınız için teşekkürler.sığır jelatinin dizlerdeki aşınmalara yada eklemlerdeki rahatsızlıklara iyi geldiğine dair bazı rivayetler var.ne kadar doğrudur sizce?

  Rating: 3.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
 • Recep
  9 Kasım, 2016

  Bu ne ciddiye alıp okuyana yazık..

  Rating: 3.7/5. From 3 votes.
  Please wait...
  Cevapla
 • Aslı Aydın
  27 Ekim, 2016

  Bilgilendirmeniz guzel ama bilimsel bir arastirma ve bilimsel bir yazının samimiyet icermesi gerektigini dusunmuyorum

  Rating: 2.3/5. From 3 votes.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.