Kansere Sebep Olan 10 Şüpheli Gıda Listesi
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba sevgili okurlarım. Günlük hayatta sigara gibi bazı sebepler kansere sebep olduğunu artık bilmeyenimiz yoktur. Bununla beraber bazı gıdalar da kansere etki edeceği şüphesi bulunmaktadır. Mümkün oldukça bu gıdalardan uzak durmalı,tüketim miktarını daha aza indirmeliyiz.Bu yazımızda kanserojen etki şüphesi olan 10 gıdayı sizler için listeledik.

 

1- Konserve Domatesler

Taze domates kanserle mücadelede birebir etkilidir. Hatta domatesi pişirerek tükettiğimizde likopin oranı artarak kansere etkisi daha da yükselmektedir. Ancak konserve domateslerde BPA nediyle kanserojen etki ettiği şüphelenmektedir. Aynı zamanda konservede uzun süre kalan domatesler konserve ile etkileşimi sonucu bazı maddeler karışmaktadır. Asitliği artan ortam sebebiyle kutudaki maddeler karışabilmekte ve kansere neden olabildiğinden şüphelenilmektedir.

 

2- Tarımsal Besinle Beslenen Somon Balığı

Bazı balıklara tarımsal bitkisel ürünler ile beslenmektedir. Bu besinlerde bulunan kimyasallar,anbitotikler ve tarım ilaçları balığa geçmekte ve buradan da vücudumuza geçebilmektedir.Çiftlik somonları dioksin ve cıva gibi maddeler  sebebiyle kansere sebep olabilmektedir.

 

3- Yüksek Derecede Tuzlu Turşular

Turşularda aşırı nitrit ve nitrat kullanımı sebebiyle nitrozaminin birikmesi ve aşırı tuzunda etkisiyle kansere sebep olabilmektedir. Özellikle aşırı tüketim sonucu vücutta birikerek kanserojenik etkilere sebep olabilmektedir. Alınan turşuları tüketmeden önce mümkünse sıcak suda iyice yıkadıktan sonra tüketmenizi tavsiye ederiz.

 

 

4- GDO lu Bazı Ürünler

Genel olarak GDO’ nun belirlenen bir zararı olmamakla birlikte yapılan araştırmalar GDO lu ürünlerin kansere sebep olabileceği görüşleri mevcuttur.Özellikle mısır ve soya ürünlerinde GDO yüksek derecede uygulanmaktadır. Bu yüzden şüpheli gıdalar arasındadır.

 

 

5- Mikrodalga Fırında Yapılan Patlamış Mısır

Geleneksel olarak mikrodalga fırınında yapılan patlamış mısırlar perflorooktanoik asit (PFOA) bir madde oluşmaktadır.Bu madde testis,böbrek,mesane,karaciğer sorunlarına sebep olabilmektedir.

 

 

6- Patates Cipsi

Patates cipslerinin aşırı pişirilmesi sonucu meydana çıkan akrilamid maddesi sebebiyle kansere etkisi olmaktadır. Akrilamidin kansere etkisi kanıtlanmıştır. Yüksek sıcaklıklarda pişirilen özellikle yağlı ürünlerde bu madde ortaya çıkmaktadır. Mangalda yapılan etlerde de aynı madde ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda akrilamid sigarada da bulunmaktadır.

 

 

7- İşlenmiş Etler

İşlenmiş etlerde koruma ve daha cazip bir görünüm elde etmek amacıyla çeşitli renk ve korucu maddeler katılmaktadır.Sodyum nitrat dahil olmak üzere koruyucu ve göze hoş gösterici bazı kimyasallar kullanılmaktadır.

 

 

8- Rafine Şeker

Rafine şekerler insülin hormonları üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Aynı zamanda kanserli hücrelerin şekerle daha çok büyüdüğü tespit edilmiştir.

 

 

9- Kola Gibi Asitli İçecekler

Kola gibi bazı içecekler aşırı asit sebebiyle ülser ve mide kanseri gibi bazı hastalıklara sebep olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda aşırı şeker oranı sebebiyle insülin sorunlarınada sebep olabilmektedir.

 

 

Rating: 4.3/5. From 16 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 3 • Mehmet
  28 Kasım, 2016

  yazı bilgilendirici ve faydalı olmuş teşekkürler.Aşırı yağ tüketimi bölümündeki resimde zeytin yağını andıran resim yerine margarin resmi trans yağ resimleri kullanılsaydı daha iyi olurdu.

  Rating: 3.3/5. From 3 votes.
  Please wait...
  Cevapla
 • Elif
  25 Ekim, 2016

  Yazı için çok teşekkürler ancak yazım kurallarına da dikkat ederseniz çok daha iyi olacak.Bazı cümlelerde devriklik mevcut.

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
 • Ali
  24 Ekim, 2016

  Güzel yazı çok teşekkür ederim.

  Rating: 4.0/5. From 3 votes.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.