Kanserin Baş Düşmanı : "Tarçın Elması" Faydaları Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Bu meyve ülkemizde üretilemiyor fakat yavaş yavaş market raflarında yerini almaya başladı. Çoğunuz belki de adını ilk defa duyuyorsunuz fakat asıl menşei olan Amerika’nın tropik bölgelerinde yerliler bu meyveyi şifa kaynağı olarak tüketiyorlar. Çoğu yerli şaman tarafından da yaşam meyvesi olarak tanımlanıyor. Orjinal adı: Guanabana

Tarçın elması nedir?

Tarçın elması Amazon ormanları ve Güney Amerika’nın tropikal bölgelerinde yetişen bir tür çok yıllı ağaçtır. Görünüm bakımından at kestanesine benzer, kabuğu dikenlidir ve yediğiniz zaman sizi ferahlatan bir aroması vardır. Ve tabiiki yenilebildiğine göre zehirsizdir.

Tarçın elmasının içeriğinde bol miktarda; C, B1, B2 vitaminleri, magnezyum, potasyum, bakır ve demir mineralleri bulunur. Bu zengin içeriği ile insan sağlığını büyük ölçüde iyileştirici özelliğe sahiptir.

Amazon yerlileri tarafından “Yaşam Ağacı” olarak adlandırılıyor

İddialara göre tarçın elması kansere karşı kemoterapi ilaçlarını yaya bırakacak derecede etkili. Hatta Güney Amerikalılar tarafından kanserin çaresi olarak tanımlanıyor. Amazon yerlileri ise bu ağaca “Yaşam Ağacı” adını veriyor ki kendi tespitlerine göre sağlık açısından ne kadar faydalı olduğunu gösterir bir betimleme.

Kansere etkisini tam bilemeyiz fakat barındırdığı bileşikler, mineraller ve vitaminlere bakarak aşağıdaki faydalarını dolaylı olarak sıralayabiliriz:

Tarçın elmasının faydaları nelerdir? 

  • Yüksek lif değerlerine sahiptir. Sindirim sistemini rahatlatır, tokluk hissi verir ve kilo vermeye yardımcı olur.
  • Yapılan bazı araştırmalara göre ödem oluşumunu engellediği ve tümör hücrelerini azalttığı gözlenmiştir.
  • Aynı ülkemizde bulunan “fitoterapi uzmanları (artık bitkisel karışımlar doktorlar tarafından yazılıyor)” gibi Amerika’daki alternatif tıp uzmanı doktorlar, tarçın elmasını kansere yardımcı tedavi olarak hastalarına öneriyorlar.
  • Sayısız vitamin ve antioksidan içeriği ile yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır.

Tarçın elması nasıl tüketilir? 

Bulunduğunuz şehirde varsa tazesini tüketmeye çalışın. Bulamıyorsanız kurutulup toz haline getirilmiş biçimi de aktarlarda satılmaktadır. Bu tozu çay yaparak yada direkt yiyerek tüketebilirsiniz. Aktarlarda satılan versiyonlarının kalitesini bilemeyiz yada şu marka daha iyidir diyemeyiz.  O yüzden her zaman meyve ve bitkilerin tazesini tüketmenizi öneririz. Nette arayın, mutlaka tazesi satılıyordur 🙂

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 21 Temmuz, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.