Kara Hurma Üvez Nedir ? Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Son zamanların çokça ilgi gören üvez kışın toplanan bir bitkidir. Kışın hastalıkların daha sık rastlanmasından dolayı üvez yenir. Üvez içerdiği vitaminlerden dolayı kışın bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı daha dirençli olmanızı sağlar.

 Kara Hurma Üvez Nedir

Üvez küçük ve armuda benzeyen bir  bitkidir. Üvez rengine göre olgunluğunu anlarız. Üvez  tamamen siyah olduğunda üvezin tamamen olgunlaştığını ve hasat edilmeye hazır olduğu anlarız. Eğer  yeşil,sarı veya  kırmızı renkte ise  daha olgunlaşmamış olduğunu anlarız. Tamamen siyah olmuş  bir üvezin tadı tatlı ve hoştur eğer yediğinizde ağzınızda bir uyuşukluk ve buruk bir tat oluştuysa bu üvezin biraz daha beklemesi ve olgunlaşması gerekiyor. Üvez muşmula meyvesine çok benzemektedir. Üvez ülkemizin hemen hemen her yerinde yetişmektedir. Üvez bitkisinde de diğer meyvelerde olduğu gibi çeşitleri vardır. Kuş üvezi ve yabani üvez çalılık ve yamaç bölgelerde bulunmaktadır. Üvezin içerdiği C vitamini , parasorbinik asit , malik asit , şeker, sorbitanik asit bulunmaktadır. Ve bu asitler ve C vitamini vücudun bağışıklık sisteminin gelişmesinde , direnç kazanmasında rol oynayan önemli şeylerdir.

 

 

 Kara Hurma Üvezin Faydaları

1-Şeker ve Tansiyona faydalı

Üvez şeker hastalarının şekerleri yükseldiği zaman şekerin normal haline gelmesinde çok etkili yer tutar .Üvezi kurutup ve sıcak suya koyup suyundan yapılan bu içecek  şekeri düşürür ve normal haline getiri.Üvezin kendisi ve yaprakları şeker hastaları için çok önemli bir tedavi kaynağı olmaktadır.Üvezin kurutulup yenmesi aynı zamanda tansiyon hastalarına tedavi olmaktadır .

 

 

2-Bağırsakları Temizler Karaciğeri Güçlendirir

Üvezde  bağırsakları rahatlatan ve temizlemesinde yardımcı olan bir madde bulunmaktadır. Üvezin içinde bulunan tanen bağırsakları temizlemekle kalmayıp aynı zamanda vücudun direnç kazanmasını ve kalp krizi olmasını en aza indirgeyen bir maddedir. Üvez aynı zamnada içerdiği sorbitan asidi  yani altı diğer değerli alkoller  ile karaciğerimizinde güçlenmesini sağlıyor. Üvez içerdiği birçok asit ve vitaminde bulunmaktadır. Elma asidi ,limon asidi, kehribar asidi ,tartarik  asit ,sorbin asidi  ve C vitamini  bulunmaktadır.

 

 

3-Kalp Krizine Karşı Korur

Üvez içerdiği  uçucu yağlar ve renk maddesi olarak antosiyanin ile kalp krizi riskini aza indirir. Üvezin içerdiği antosiyanin kalp krizine iyi geldiği gibi birçok şeye de iyi gelmektedir.  Antosiyanin ,bağırsak temizleyici, idrar söktürücü , İltihap giderici , kanamayı durdurucu , müshil , lenf bezlerini uyarıcı özellikleri de var ve beynin enerjik olup daha iyi düşünmemizi sağlar.

 

 

4-Kanı temizler Toksinleri Vücuttan Atar

Üvezin içinde kan yapıcı maddelerin bulunması kan oluşumunda çok önemli yer tutması kanın daha çok daha erken temizlenmesini de sağlar. Üvez meyvesi sadece kan temizlemekle kalmayıp vücuttaki zararlı toksinlerin dışarı atılmasında da çok önemli bir yer tutmaktadır. Üvezin düzenli tüketilmesi sonucunda kan hastalıkları görülmesi çok azdır.

 

 

5-Romatizmayı  Ve Bazı Hastalıkları Önler

Üvez içerdiği asitler ve vitaminler sayesinde  karaciğer hastalıkları , mide ülseri , gastrit , romatizma ,mafsal ve dalak ağrılarına da iyi gelmektedir

 

 

6-Böbrek Taşı Ve Kilo

Üvez içerdiği asitler ve vitaminler sayesinde böbrekte oluşan taşı düşmesinde önemli rol oynar. Aynı zamanda üvez zayıflamada yardımcı olur içerdiği az kalori ve bol vitamin sizin vücudunuzun gerekli protein ve vitamin ihtiyacını karşılamaktadır ve buda sizin az miktarda yeyip zayıflamanıza olanak  sağlar .

 

 

7-Cildi Güzelleştirir

Üvez meyvesi içerdiği çokça asit ve vitaminler sayesinde vücutta istenmeyen siyah noktalar , sivilceler ,kırışıklıklar,kızarıklıklara son verir ve vücuda canlılık katar ve parlak gözükmesini sağlar.

 

Rating: 2.0/5. From 3 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.