Keçi Sütü Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi
Güncel Haberler

Keçi sütü inek sütüne kıyasla fazla tüketilmiyor, oysa bilmeğimiz birçok özelliği ve faydası var.Bu yazıda sizlerle keçi sütünü daha yakından tanıyalım.

Keçi sütü, inek sütü gibi içimlik süt olarak tüketilebilme özelliğine sahiptir.

Keçi sütünün sindirimi inek sütünden daha kolaydır.

Keçi sütündeki yağ, inek sütündeki gibi topaklanıp üstte birikmez. Bu da sindirimi, absorbsiyonu kolaylaştırmaktadır. Keçi sütü doğal homojenizedir.Keçi sütünün kolay sindiriminin bir diğer sebebi de yağ moleküllerinin inek sütüne kıyasla daha küçük olmasıdır. Bu sebeple yaşlıların ve çocukların beslenmesinde önemli role sahiptir. Keçi sütünün kolay hazmı bebeklerde normal olarak zor olan sindirim işlemi için ve yetişkinlerde de ketozis ve karaciğer hastalıklarında ayrı bir önem taşır.

Keçi sütü genellikle diğer sütlerden daha az mikroorganizma içermektedir.

İçeriğinde bulunan yüksek fosfor değerleri sebebiyle yeterli et ve balık tüketemeyenler için de önem taşır.

Keçi sütünde alerjiye neden olan beta kazein diğer sütlere oranla daha az bulunur. Bu nedenle protein alerjisi olanlar için keçi sütünde alerji riski daha azdır.İnek sütünü, sindiremeyen ve alerjik reaksiyon gösteren bebek ve çocukların keçi sütünü daha kolay sindirebildikleri gözlemlenmiştir.
İnek sütene oranla çok daha fazla kalsiyum, magnezyum ve vitamin içerir. İçerdiği kalsiyum oranı anne sütünden bile dört kat fazladır. Keçi sütü, vitamin A, fosfor, magnezyum ve selenyum miktarı açısından da anne sütüne daha yakındır.

Anne Sütü İnek Sütü Keçi Sütü
Su 88.3 87.5 86.9
Yağ 3.4 3.6 4.0
Protein 1.6 3.3 3.6
Laktoz 6.4 4.7 4.6

Keçi sütünün düzenli olarak tüketilmesi, egzama, astım, sindirim rahatsızlıkları, varisle ilgili bazı rahatsızlıkların ve alerjik durumların tedavisinde yararlı olmaktadır. Kansere karşı korunmada etkili olan selenyum bakımından da zengindir.

Ve eklemek isterim ki Maraş dondurmasının en önemli özelliği de keçi sütü kullanılarak yapılmasıdır.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 3 • Serpil
  23 Mart, 2018

  Midemde yara var keçi sütü iyi gelirmi

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   23 Mart, 2018

   Asitli gıdalar tüketmek doğru olmaz. Faydası olur mu bilinmez ancak zararlı olacağını düşünmüyorum. Yine de doktora danışmakta fayda vardır.

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   Cevapla
 • Ahmet Demir
  18 Ocak, 2018

  rahmetli annemin keçileri geldi aklıma her süt sığımın da hemen çocuğum için annemden ricaa ederdim gerçekten çok faydalı makale de zaten yararlarını yazmışsınız. eğer çocuğunuz veya hastanız var ise kesinlikle keçi sütü içmelisiniz

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.