Mucizevi Gıdalarda Bugün : Çörek otu
Takip Et : Üye Girişi

Merhabalar sevgili okurlar,bu içerikte hepimizin yakından tanıdığı hamur işlerinin vazgeçilmezi çörek otundan bahsedeceğiz. Peki etrafımızda en çok pasta börek süslemek için kullandığımız çörek otu sadece bu işe mi yarıyor,elbetteki hayır. Bu oldukça faydalı tohum aslında nelere kadir gelin hep beraber bir göz atalım.

Çörek otu (Nigella), yaklaşık 14 türü kapsayan bir yıllık bitki cinsidir,otsu bir bitki olmakla birlikte tohumlarından çoğalır. Kumlu gevşek toprakları sever, çiçeklenme dönemine kadar su ister daha sonra sulanmaz. Çok yağlı bir tohum olmamasıyla birlikte (Yağ oranı %18) etrafımızda sıkça çörek otu yağı ,çörek otu yağı kapsülü ve benzeri ürünlerin satıldığını görüyoruz. Gelelim kuru fasulyenin faydalarına.

Çörek otunun yüzyıllardır hastalıkların tedavisinde kullanıldığını biliyoruz,onu bu denli faydalı kılan şey ise tabiki içerdiği değerli vitamin ve mineraller. Potasyum, sodyum, kalsiyum, çinko, demir ,magnezyum, bakır, fosfor ve selenyum gibi mineralleri içeren çörek otu ayrıca B1,B2 ve B6 gibi önemli B grubu vitaminlerinin yanında A,C ve H vitaminlerini de içeriyor.

“Bağışıklık sitemini güçlendiriyor, anne sütünün artmasına yardımcı oluyor, hücreleri yeniliyor, cildi nemlendiriyor;

– Mikropları ve mantarları öldürür.

– Solunum borusunu genişleterek nefes almayı kolaylaştırır.

– Kanser hastalığına karşı koruyucu özelliği vardır.

– Kan şekerini düzenler.

– Yorgunluğu alır ve vücudu güçlendirir.

– Damar sertiliği ve tıkanıklığını giderir.

– Kolesterol ve tansiyonun normalleşmesini sağlar.

– Savunma sistemini güçlendirir, alerjilere ve hastalıklara kaşı bünyeyi korur.

– Ruh sağlığını ve hormon sitemini korur.

– Grip, nezle soğuk algınlığı, baş ağrısına karşılık buruna 3  damla damlatılarak hastalıklar giderilir. Eğer kulak iltihabı var ise aynı işlem kulak için yapılır. Göze damlatıldığında mikropları öldürür.”

Dünya çapında yapılan tüm laboratuvar çalışmalarının da gösterdiği sonuçlardan çıkaracağımız gibi övmekle bitiremediğimiz bu tohum ayrıca;

 • Astım,yüksek tansiyon, boğaz ağrısı, radyasyon hasarı, Morfin bağımlılığı ve toksisite önleme, Kimyasal silahlara karşı korunma, sedef hastalığı, parkinson hastalığı,karaciğer,kolon ve meme kanseri, şeker hastalığı, böbrek taşı,hormon dengesi,alerjik hastalıklar gibi birçok hastalığa deva oluyor.

Araştırmalar, günlük 2 gram çörek otu tüketiminin insülin direncinde azalma, açlık kan şekerinde denge sağladığını gösteriyor. Ayrıca pankreastaki diyabetten sorumlu beta hücrelerinin de çalışmasını olumlu yönde etkiliyor.

Pakistan Lahore sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar sonucu çörek otunun antibiyotiğe direnç gösteren ve ölümcül sonuçlar doğurabilen enfeksiyona (MRSA) karşı olumlu etkileri olabileceği bulundu.

Daha buraya sığdıramadığımız birçok derde deva çörek otunun da diğer tüm faydalı gıdalar gibi fazlası zarar. Her durumda olması gerektiği gibi ölçülü olmalıyız. Öncelikle çörek otunu hazır öğütülmüş olarak satın almamalıyız, ya ağızda çiğneyerek ya da yeni öğütülmüş olarak tüketmeliyiz.

Aşırı şekilde çörek otu tüketimi bağırsaklardaki faydalı bakterileri öldürdüğü için kabızlık veya ishale neden olabilir.

Eğer tansiyon düşürücü ve idrar söktürücü ilaçlar kullanıyorsanız ve ek olarak çörek otu tüketmeye başlarsanız ilaçların etkisini arttırmış olursunuz. Bu şekilde kullanımdan kaçınmalıyız.

Çörek otunu kan şekerini düşürme özelliği oluğundan dolayı, kan şekeri sorunu olanlar çörek otunu kullanmadan önce önlemlerini almalıdırlar.

Yüksek dozda kullanmamak gerekir. Aksi durumda karaciğer ve böbreklerinize zarar verebilirsiniz.

Ve en önemlisi hamilelere kesinlikle önerilmez.

Günde 2 gram, yada 1 tatlı kaşığı şeklinde tüketilebilir. Doğru ve sürekli kullanımda birçok hastalıktan bizi koruyacağı kesin.

Sağlıklı günler.

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 1 Mart, 2017
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 0 • Mustafa Koca
  27 Şubat, 2017

  Merhabalar

  Bitkiler üzerine çalışan bir bilim insanı olarak çörekotu, gojiberry, reishi mantarı, çiriş, ışkın gibi bitkilerin faydalarının abartılarak anlatılması etik açıdan hiç de doğru değildir. İnsan vücudunda olması gereken enzim sayısı 3.200 iken insanların vücudundaki ortalama enzim sayısı 600 kadardır. Çörek otunun yapısında 18 çeşit enzim bulunurken ananas meyvesindeki enzim sayısı 37’dir. Her enzimin vücudumuzda katıldığı metabolizma faaliyeti farklı olup, her bir bireyin metabolizma faaliyeti de farklıdır. 60 derece santigrat sıcaklığı geçen tüm besin maddeleri içerisindeki enzimlerin ve vitaminlerin yapısı bozulur. Dolayısıyla ektraktlar ve çayların insan vücuduna katkısı yalnızca mineraller ve karbonhidratlar kadardır. EĞER BU PENCEREDEN BAKARSANIZ KONUŞANLAR YANLIŞ KONUŞUYORLAR!

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.