Potasyumun Görevleri ve Potasyum İçeren Gıdalar Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba sevgili okurlarım. Bu yazımızda potasyum minerali hakkında bilgiler vereceğiz. Potasyumun faydaları, vücudumuzdaki görevleri,vücut için önemli ve potasyum içeren,potasyum açısından en zengin gıdalardan bahsedeceğiz.

Potasyum Mineralinin Görevleri Nelerdir?

 • En etkin görevlerinden biri hücre ve vücut işlevlerinin sağlıklı bir şekilde  yerine getirilmesi için en gerekli minerallerden biridir.
 • Vücut Ph ını dengeleyerek sinir sistemi ve kas sistemine yardımcı olmaktadır.
 • Kan basıncını dengeleyerek özellikle tansiyon rahatsızlıklarının önüne geçilmesi sağlar.
 • Kalp ve damar rahatsızlıklarının riskini en düşük seviyeye indirir.
 • Eksikliğinde tansiyon, göz rahatsızlıkları,diyabet hastalığı gibi sorunlar meydana gelebilmektedir.
 • Özellikle hücre aktivitesindeki önemi sebebiyle çocukların gelişiminde olmazsa olmaz minerallerden biridir.
 • Vücudun su dengesinin ayarlanmasında görev almaktadır.
 • Tüketilen gıdalardaki besinlerin hücreye ne kadar gidip gitmeyeceğini ayarlama mekanizmasında baş rol oynar.
 • Beyne oksijenin aktarılmasında görevli mineraldir.
 • Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır.
 • Son olarak midedeki sindirim enzimlerinin üretilmesini sağlar. yani potasyum eksikliğiniz varsa gıdaları iyice sindiremeden,besinleri vücuda almadan dışarı atılmasına neden olacaktır.

Kısa ve net olarak en önemli görevleri bu şekildedir.

Vücudumuzun Potasyum İhtiyacı Günlük Ne kadardır?

Bu dengli önemli olan potasyum mineralinin günlük kullanım miktarı az olmasını beklemek doğru olmaz. Günlük yaklaşık olarak 4700 mg potasyum tüketmemiz gerekmektedir.

Potasyum Açısından Zengin Gıdaları Listesi

1 : Soya Fasülyesi

Soya fasülyesi günlük potasyum ihtiyacının 10 da 1 ini karşılayabilmektedir.Yarım fincan soya fasülyesi 485 mg potasyum içermektedir.Aynı zamanda kolesterol ve doymuş yağ içermeyen soya fasülyesi bu konuda tüketilebilecek gıdalar arasındadır.

2 : Ispanak

Antioksidan,lif,çinko ve B1 vitamini açısından zengin olan ıspanak aynı zamanda zengin bir potasyum kaynağıdır. Yarım fincan pişmiş ıspanak yaklaşık 420 mg potasyum içermektedir.

3 : Avokado Meyvesi

 

Potasyum açısından zengin meyveler arasında olan avokado 1 adeti ortalama 975 mg potasyum içermektedir.

4 : Beyaz Patates

 

Nişasta açısından zengin olan patates potasyum açısından zengindir. orta bot bir patates yaklaşık olarak 610 mg potasyum içermektedir. Şeker hastaları ve kilo vermek isteyenlerin dikkat ederek patatesi potasyum alımı için tüketebilirsiniz.

5 : Fasülye

 

Bitkisel protein ve lif açısından zengin olan fasülyeler iyi bir potasyum kaynağıdır.Yarım bardak fasülye yaklaşık olarak 380 mg potasyum içermektedir.

6 : Muz

Ortalama bir muzda yaklaşık olarak 422 mg potasyum bulunmaktadır.Bu oran günlük değerin yaklaşık%13’üne tekabül etmektedir.

7 : Balık

 

Omega- 3, B12 ve D vitamini açısından zengin olan balık iyi bir potasyum kaynağıdır. 1 porsiyon balık yaklaşık olarak 450 mg potasyum içermektedir.

8 : Havuç

A vitamini açısından zengin olan havuç, suyu da potasyum açısından zengindir. 1 bardak havuç suyu yaklaşık olarak 550 mg potasyum içermektedir. Sanırım Bugs Bunny bu konuda iyi bilgilendirildi 🙂

9 : Mantar

Bitkisel protein açısından zengin olan mantar potasyum açısından zengin kaynaklardandır.1 fincan dilimlenmiş havuç yaklaşık olarak 430 mg potasyum içermektedir.Kan şekerini düşürmeye de faydası olan havuç özellikle sote yaparak bolca tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

10 : Kayısı

A vitamini açısından zengin olan kayısı gözleri korumakla beraber potasyum açısından da zengindir.1 adet taze kayısı yaklaşık olarak 90 mg potasyum içermektedir.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.