Roka Nedir? Rokanın Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Acımsı bir tada sahip olan roka aslında faydası da bu acı tatta gizlidir. Çünkü antioksidan açıdan zengin olduğu için bu şekilde bir tat edinmiştir. Kış sebzelerinden biri olan roka kış aylarında ihtiyacımız olan bir çok besin maddesini ihtiva etmektedir. Dolayısıyla bizlerde çorbalarda, salatalarda hatta yemeklerde daha sık tüketmeye özen göstereceğiz.

Rokanın Faydaları Nelerdir?

1: Antioksidan İçeriği

Antioksidan maddeler vücuttan serbest radikalleri uzaklaştıran önemli besin maddeleridir. En başta belirttiğimiz gibi rokaya acı tadı veren antioksidan maddeler açısından yoğun olmasıdır. Bu sayede kanser ve tümör hücrelerinin oluşumunu engelleme büyük role sa sahiptir. Aynı zamanda hücrelerin yaşlanmasını ve dejenerasyonunu engeller. Bu etkileri ile roka çok önemli bir kanser silahıdır.

2: Kansızlık Üzerindeki Etkileri

Roka hakkında önemli bir ayrıntıya değinelim. Roka sebzeler içinde en az kalsiyum içeren sebzeler arasındadır. Ancak roka da demir minerali bulunur. Kalsiyum ve demir mineralinin yan yan olması doğru değildir. Yani nasıl ki et ile birlikte yoğurt tüketilmez burada da aynı durum söz konusudur. Çünkü kalsiyum demir mineralinin emilimini engeller. İşte bu yüzden rokadaki demirin vücuda alınması için kalsiyum içermez. BU etkisi ile de kansızlık üzerinde olumlu etkileri vardır.

3: A Vitamini İçeriği

Roka A vitamini açısından oldukça zengindir. Bu sayede göz sağlığı ve cilt sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Gözlerin daha net görmesine yardımcı olur. Göz kusurlarının oluşmasını engeller. Ciltte ise özellikle cilt tonunun dengelenmesine yardımcı olur. Cilt üzerinde akne oluşumunu engeller.

4: K Vitamini İçeriği

K vitamini bağırsaklardaki bakteriler tarafından sentezlendiği gibi rokada da  bulunmaktadır. Kanın pıhtılaşma özelliği başta olmak üzere beyinde de hafıza sistemini korumaya yardımcı vitamindir.

5: Bağışıklık Sistemine Olumlu Etkileri

Roka da bulunan antioksidan maddeler başta olmak üzere fitokimyasal maddeler, kalojenler sayesinde bağışıklık sisteminin korunmasına ve güçlenmesine yardımcı olur. Vücudun savunma sistemini güçlendirir.

6: C vitamini İçeriği

Özellikle kış aylarında ihtiyaç duyulan C vitamin için de iyi bir kaynaktır. Canan Karatay‘ında tavsiye ettiği şekilde kışın C vitamini içeren gıdaları tüketmek kış hastalıklarına karşı korur. Özellikle nezle ve grip gibi rahatsızlıklar için en gerekli vitaminlerin başında yer alır.

Rating: 3.8/5. From 4 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.