lif nedir lif tüket sağlıklı kal
Takip Et : Üye Girişi

 

Besinsel Lif Nedir?

Besinsel Lif: insan vücudunda sindirilemeyen bitkisel kaynaklı maddelerdir.

Kısa zaman öncesine kadar besinsel lifin vücuda ola faydaları bilinmediğinden düşük maliyetle hayvan yemi olarak kullanılırdı. Fakat günümüzde tüketicinin bilinçlenmesi ile birlikte liflerin önemi iyice benimsenip kullanım alanı oldukça genişlemiştir.

 

Yapılan araştırmalara göre Afrika’da bazı hastalıklar batılı ülkelere göre çok daha az görülmektedir. Sebebi ise Afrika’da besinsel lif tüketiminin batılı ülkelere göre fazla olmasıdır.  Besinsel lifin diveriküloz, kabızlık, hemoroit, kolon (kalın bağırsak) kanseri, şişmanlık, diyabet ve kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi olduğu kesin olarak kanıtlanmıştır.

 

Bağırsak fonksiyonlarını incelerken en çok dikkat edilen dışkı ağırlığı ve dışkının bağırsaktan geçiş hızıdır. Besinsel lif tüketimi artışı ise dışkı ağırlığını arttırır ve dışkının bağırsaktan geçiş hızını kısaltır. Dışkının bağırsaktan geçiş hızı süresi birkaç nedenle önemlidir. Eğer besinler bağırsaktan hızlı geçerse besin ve su emilimi azalacaktır. Bağırsaktan geçiş hızı ne kadar çok kısalırsa besin ve su emilimi o kadar azalacaktır. Bu süre uzarsa bağırsak florasında besin maddeleri daha fazla süre kalacağı için bakteriler toksik madde oluşumuna neden olur ve oluşan toksik maddeler sindirim sisteminde bazı hastalıklara sebep olur.

 

Bu hastalıklardan en yaygın olanı ise kabızlıktır(konstipasyon). Konstipasyon; dışkı sertliği, dışkı miktarının azlığı, bağırsak geçiş hızının uzun olması gibi pek çok soruna neden olan ve en sık karşılaşılan bağırsak fonksiyonu düzensizliklerinden birisidir. Bu durum hemoroit, divertiküloz başta olmak üzere pek çok hastalığa ve hatta kolon kanserine neden olmaktadır. Bazı araştırmacılar düşük seviyede besinsel lif tüketimi nedeniyle bağırsakta uzun süre kalan besinlerin toksik maddelerin artacağını, besinsel lif kaynaklı beslenildiğinde ise toksik madde miktarının azalacağını ortaya koymuştur.

Bir diğer konu ise besinsel lif içeriği bakımından zengin bir diyet yerine yağ ve şeker oranı yüksek bir diyete bıraktığında fazla kilo alımına neden olmaktadır. Aşırı kilo alımı ve obezitenin yetişkinlerde şeker hastalığına neden olduğu bilinmektedir. Kolay sindirilebilir karbonhidrat kaynaklarının düzenli tüketimi, kan şekeri ve insülin direncinde fazla dalgalanmalara neden olur. Aşırı karbonhidrat tüketiminin Tip2 diyabet ve obeziteye neden olduğu bilinmektedir. Yüksek oranda besinsel lif tüketimi şeker düzeyini ve insülin ihtiyacını düşürerek diyabetli kişilere yarar sağlar.

Besin kaynaklı liflerin bizlere sağladığı bir diğer önemli özellik ise yüksek oranda mineral içermeleridir. Vücuda alınan mineral madde miktarını attırırlar. Mineral maddeler tahılların dış kabuk kısmında bulundukları için tam tahıllı ürün tüketmek gerekir.

 

Besinsel lif tüketimini arttırmak için beyaz yerine tam tahıllı ürünler seçilmelidir. Evde hamur ürünleri yapılacaksa da kepekli ya da tam tahıllı unlar tercih edilmeli. Bununla birlikte baklagil tüketimi de önemlidir.  Nohut, kuru fasülye, mercimek gibi ürünler salatayla birlikte tüketildiğinde besleyiciliği ve besin kaynaklı lif alımını olumlu yönde etkiler. Sebze ve meyvenin tüketimi çok fazla olmamakla birlikte besinsel lif alımını arttıracaktır. Özellikle meyveler iyice yıkanarak( güzel bir yıkama için sirke kullanılabilir) kabuğuyla birlikte tüketilmelidir.

Yaş ve cinsiyete bağlı olarak değişmekle birlikte, günde ortalama 20-30 gram besinsel lif alımı sağlık için en ideal miktardır.

Sağlıkla Kalın…

 

 

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.