Şeffaf Etiket Nedir? Meyve ve Sebze Fiyatları Ucuzlayacak
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba sevgili okurlarım. Sebze ve meyve fiyatlarının artması ile birlikte hükümet şeffaf etiket uygulamasına geçmeye karar verdi. Taslak için meclise gönderildi. Kabul edildiği taktirde fiyatların düşmesi bekleniyor.

Peki Nedir Şeffaf Etiket?

Hükümetin bu uygulamasında şeffaf etikete geçiş yapılacağı duyuruldu. Bu sayede üretimden tüketime kadar bir meyve veya sebzenin bütün geçtiği yollar takip edilecek. Yani üreticinin toptancıya vermesi,toptancının da bunu şehirlere göndermesi gibi bu işlemlerin tamamı kontrol altında olacak. Bu sayede örnek olarak 1 liraya alınan bir ürün manavda faiş fiyatlardan satılması engellenecek. Bu sayede tahmini olarak meyve ve sebze fiyatları %30 %40 civarında azalacağını tahmin ediyoruz.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, hal yasasında değişiklik çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Tüfenkci, sebze-meyvenin nakliyesi sırasında yüzde 30’a yakın kayıp olduğunu belirtti ve bu kaybın önlenmesi için soğuk hava deposu kurulmasıyla sebze meyvenin soğuk hava zinciri içinde taşınmasını teşvik edeceklerini anlattı.

KAYIP 1 MİLYAR DOLAR

Tüfenkci, ikili ticari ilişkiler konusunda “Bu krizin 7 aylık toplam maliyetinin 1 milyar dolar olduğunu tahmin ediyoruz” derken, krizin 7 aylık toplam ihracata etkisinin ise yüzde 1.2 olduğunu ifade etti. Bülent Tüfenkci, ağustos ayının ilk 10 günlük ihracatına bakıldığında, geçen yılın aynı dönemiyle uyumlu olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Tüfenkci, Ağustos ihracatında da AB ülkelerinin tatilde olması nedeniyle ufak bir düşüş olabileceğini ifade etti.

Umarız ki bu yasayla beraber meyve ve sebze fiyatları hissedilir derecede azalmasını umut ediyoruz. Aynı zamanda üreticide büyük madır yaşıyor. Çok ucuza alınan meyve ve sebzeler pahalıdan satılıyor fakat üretici bu durumdan pekte kar etmiyor. Bununda önüne geçileceğini düşünüyoruz.

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.