ŞEKER İLAVESİZ
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba sevgili okurlarım. Bu yazımızda gıdalar üstünde sıkça rastladığımız şeker ilavesiz ibaresinden bahsedeceğiz. Şeker ilavesi yerine kullanılan şeker alkolleri.

Günlük hayatın temposunda koştururken ya da masa başında işlerimizi yetiştirmeye çalışırken olmazsa olmazımız atıştırmalıklardır. Ve eğer aldığı kaloriye dikkat eden biriyseniz tercihiniz her zaman için yüksek lifli, düşük kalorili ve şeker ilavesiz gıdalardan yana olur. Ve bu esnada şeker alkoller hayatımıza girer.

Şeker alkoller karbonil gruplarındaki birincil ya da ikincil hidroksil grupları indirgenmiş karbonhidratlardır. İsimlerinin tam tersine ne şeker olarak tanımlanabilirler ne de alkol. Şeker alkoller doğada bulunduğu gibi endüstriyel olarak da üretilebilir. Karbonhidratların 1 gramında yaklaşık 4 kalori bulunurken daha geç emilen şeker alkollerde yaklaşık 2 kalori bulunur. Bu durumda kan şekeri normal karbonhidratlara göre daha yavaş yükseltir.

Günümüzde onlara kurabiyelerde, puding, dondurma kek, bisküvi ve sakızlarda rastlayabilirsiniz.

Adı Sukroza (sofra şekeri) göre tatlılık derecesi (kcal/g)
Xylitol  (Ksilitol) 1.0 2.4
Sucrose (sukroz) 1.0 4.0
Maltitol 0.9 2.1
Erythritol(eritritol) 0.8 0.213
Arabitol 0.7 0.2
 Glycerol (gliserol) 0.6 4.3
Sorbitol 0.6 2.6
Isomalt (ızomalt) 0.5 2.0
Mannitol 0.5 1.6
Lactitol (Laktitol) 0.4 2.0

 

MANNİTOL ™

Kozalak ağacı, su yosunu ve mantar gibi bitkilerde doğal olarak bulunur. Ticari olarak glikoz ve mannozdan üretilir. Topaklanma önleyici, hacim artırıcı ve tatlandırıcı olarak kullanılır. ™ Şekerleme, sakız fırın ürünleri .

 

SORBİTOL ™

Elma, kuru erik ve üzüm gibi taneli ya da tanesiz meyvelerde doğal olarak bulunur. ™ Glikozdan üretilir. Şekerleme, sakız ve unlu mamullerde kullanılır.

KSİLİTOL ™

Polisakkarit olan ksilandan üretilir, nem tutucudur. Dondurma, tatlı ve reçellerde kullanılır

LAKTİTOL ™

Peynir altı suyundan elde edilen suyundan elde edilen sentetik şeker alkolüdür. Şekerleme ve  fırın ürünlerinde

ERİTRİTOL ™

Çok küçük moleküllüdür. Peynir altı suyu içeren gıdaları berraklaştırır.  Sakızlarda bulunur.

MALTİTOL ™

Nişastadan elde edilen maltozdan üretilen sentetik şeker alkolüdür. Şekerleme, düşük enerjili gıdalar ,kurutulmuş meyvelerde bulunabilir.

Rating: 2.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.