Siyah Çay İle Yeşil Çay Arasındaki Fark Nedir?
Takip Et : Üye Girişi

Sevgili okurlarımız. Siyah çay ve yeşil çay köken olarak aynı kaynaktan gelmektedir. Yani ikisi de yeşil çaydan yapılmaktadır. Ancak işleme farklılığından dolayı çeşidi ve rengi farklıdır. Bu da besin ögelerini bir miktar etkilemektedir. Şimdi yeşil çay ile siyah çayın farkı hakkında ayrıntılara girelim:

Yeşil Çay ve Siyah Nedir? Nasıl Üretilir?

Ülkemizde Rize’de yetişen çay yaprakları çay sahipleri tarafından toplanır ve fabrikalara gönderilir. İlk etapta çay yaprakları tamamen yeşil renktedir. Fabrikaya geldikten sonra işleme esnasında bazı farklılıklar vardır.

Yeşil çay ve siyah çay fabrikaya geldikten sonra yıkanır ve pişirme işlemine geçilir. Bu esnada yeşil çay sıcak buhar verilerek pişirilir ve bu sayede rengi korunmuş olur. Siyah çayda ise fırında pişirme işlemi yapılır. Burada sıcaklık ve süre daha yüksek olduğundan dolayı çay yapraklarının rengi kararır ve siyaha dönüşür. Aynı zamanda siyah çayda oksitlenme evresi vardır. Bir süre çay bekletilir. Bu da farklılığa sebep olur. Yani siyah çay daha yüksek sıcaklıkta piştiği için ve oksitlenmesi amacıyla beklendiğinden dolayı renk farklılığının ve iki çay arasındaki farkın sebebi budur.

Yeşil Çay mı Siyah Çay mı Daha Faydalıdır?

İkisinin de birbirine karşı üstün özellikleri vardır.

Yeşil Çayın Üstün Noktaları:

  • Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi daha yüksektir.
  • Antioksidan açısından bakıldığı zaman iki çayda farklı besin maddeleri vardır. Yeşil çay kateşin açısından zengin iken siyah çayda theaflavine dönüşür. Bu iki madde incelendiği zaman kateşin bir faydası açısından bir kat daha üstündür. Bu yüzden yeşil çay hücre yaşlanmasını engellenmesi ve kanseri önleme açısından daha yüksek değer sahiptir.
  • Diş sararmasına karşı yeşil çayın dişe daha az zararı vardır.

Siyah Çayın Üstün Noktaları:

  • Kafein açısından siyah çay daha zengindir. Bu da sizi daha dinç tutacak ve zinde kalmanıza yardımcı olur.
  • Lezzet ve aroma açsından oksitlenmeden dolayı siyah çay daha üstündür. Yeşil çayda tam olarak çay tadını alamazsınız.

Sonuç Olarak:

Yeşil ve siyah fark etmeden çay sağlık açısından oldukça faydalıdır. Bu yüzden her iki çayı içtiğinizde hemen hemen aynı etkileri göreceksiniz. Ek olarak dişlerinizin sararmasını istemiyorsanız ve bu konudan rahatsız oluyorsanız, siyah çay yerine yeşil çay içmenizi tavsiye ediyoruz.

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.