Tam Buğday Unu ve Rafine Buğday Unu Arasındaki Fark Nedir ?
Takip Et : Üye Girişi

Merhabalar,

Tam buğday unu ve rafine buğday unu nedir, nasıl üretilir ve arasındaki farklar nelerdir bu yazıda anlayacaksınız.

Bu konu özellikle yaz aylarında bazı diyetisyenler tarafından televizyonlarda da bolca gündeme getirilmektedir. Sindirimi kolaylaştırır, zayıflamaya yardımcı olur gibi ilgi çekici başlıklara dile getirilen un meselesini genel anlamda açıkladık ve gerçekten zayıflatır mı faydalı mıdır seçimi size bırakıyoruz.

Tam Buğday Unu Nedir?

Tam buğday unu ‘’buğday taneciklerini tamamen içerir.’’Yani tam buğday unu, tanenin her besin maddelerince protein, yağ, vitamin ve minerallerce ez zengin rüşeym(buğdayın çekirdek kısmı) ve alöron (bitki tohumlarında bulunan protein tanecikleridir.)

Rafine Buğday Unu Nedir?

Rafine buğday unu ise işlenmiş olduğu için buğday taneciklerin bazı kısımlarını içermez. Buğday rafine edilirken buğday özü ve kepeğin çoğu kısmı yok edilir. Böylelikle protein, yağ, vitaminlerde yok edilmiş olur.
Rafine buğday unu sadece nişasta ve glüten bakımından zengindir.

 

Tam buğday unu, rafine buğday ununa göre 2-4 kat daha fazla vitamin ve mineral içerir. Tam buğday unu ile glisemik indeks 65-70’ten 50-55’lere düşer. ( Glisemik indeks ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz…)
Tam buğday unu 4-5 kat daha zengin besinsel lif ve protein içeriği sebebi ile 100 gramı 339-340 kalori enerji verirken, nişasta bakımında zengin olan rafine buğday un 364 kalori enerji sağlamaktadır.
Anti obezite, anti diyabet, anti kolesterol, anti kanser, antiinfertilite özellikli fonksiyonel bileşenleri bünyesinde taşır. Rafine beyaz un bu özelliklere sahip değildir.
Ekmek tam buğday unu ile yapılırsa buğdayın yapısında bulunan vitamin, yağ, protein, mineral ve posayı dengeli olarak içerisinde bulundurur.
Fakat ekmek yapımında rafine buğday unu ile yapılırsa buğdayın yapısında bulunan vitamin, yağ, protein, mineral az miktarda bulunur.

 

TAM BUĞDAY UNUNUN FAYDALARI

• Sindirim sistemine en uygun gıda kaynağıdır.
• Uzun süre tok tutar.
• Kilo vermeye/almaya yardımcı olur.
• Kötü kolesterolü (LDL) düşürür.
• Kabızlığı engeller.
• Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur
• Antioksidan etkisi ile katarakt, romatizma ve bazı alerjilerin oluşumunu yavaşlatır, tedavisini kolaylaştırmakta görevlidir.
• Bağışıklık etkisi arttırıcı özelliği vardır.
• Bazı kanser türleri riskini azaltmaktadır.
• Obezite riskini azaltır.

Rating: 3.7/5. From 3 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 3 • Halil balay
  26 Eylül, 2018

  Pestisid doğru ama zaten biçilene kadar defalarca yağmur suyundan geçiyor dolayısıyla ilacın kaldığını sanmıyorum.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Can
  1 Mart, 2018

  Bu yukarıda ki yoruma göre, ne yiyeceğiz o halde, tam buğday eğer söylediğiniz gibi suyla yıkanmıyorsa ve buğday kabuğu da zehirli maddelerden arındırılmıyorsa öneriniz nedir, ekmek yemeyelim mi hiç:)

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • haydar baş
  20 Ekim, 2016

  Birkaç yıldır zayıflama adı altında insanlara at yemi yediriliyor, bunun yanında rafine unlar yerin dibine gömülüp, tam buğday yüceltiliyor ama gözden kaçan bir nokta var.Eski un fabrikaları sulu yıkama yaparken, yenilenen sistemlerde sadece kuru yıkama ve hava ile temizleme mevcut.Yani buğday kabuğu temizlenmiyor. buğday yetiştirilirken kaç çeşit zehir atıldığını tanıdığınız bir çiftçiye sorun derin ben.Pestisit kalıntısının en fazla olduğu bölüm buğday kepeğidir ve iyi bir sindirim için bu pestisitleri yer misiniz? sorusu kişinin kendi karar vereceği bir konudur.

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.