Yemek Pişirirken Alüminyum Folyo Kullanmak Zararlı Mıdır?
Takip Et : Üye Girişi

 

Alüminyum folyo, gıda korunması özelliğine sahip çok ince tabaka olup yiyeceklerin saklanması ve pişirilmesinde mutfağımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Ateşe dayanıklılığı nedeniyle bizlere kolaylık sağlayan alüminyum folyo,bazı maddelerle bir araya geldiğinde reaksiyona geçip çözülerek gıdaların alüminyum emmesine neden olabilir. Özellikle sıcak, sulu, asitli yiyeceklerin alüminyum folyoyla beraber pişirilmesi yada uzun süre alüminyum folyoya maruz kalmasıyla ilgili yapılan araştırmalar folyodaki alüminyum maddesinin yiyeceklere geçtiğini göstermektedir.

AĞIR METAL TEHLİKESİ

 

Vücutta doğal olarak bulunan bazı metallerin (demir,çinko …) sağlığımıza yararları varken bazı metallerin oranı yükseldikçe vücutta toksik etki yapmaya başlarlar. Ağır metaller, yoğunlukları suyun yoğunluğunun en az 5 kat daha fazla olan metallerdir.(Suyun yoğunluğunun 1 g/cm3 iken ağır metal yoğunluğu 5 g/cm3 ten fazla ) Bunlar vücudumuz tarafından işlem göremez ve vücutta birikirler. Bakır, Alüminyum, Kurşun, Arsenik, Platin, Civa gibi ağır metaller buna yalnızca birkaç örnektir.

Alüminyum

al

Isıtma işlemi yapılmaksızın, tamamen koruma amaçlı olarak alüminyum folyo içinde, gıda saklamak uygundur; Ancak yüksek ısıda (fırın, mikrodalga) su oranı yüksek gıdaların folyo içine yada

çizik alüminyum kaplarda pişirilmesi sakıncalıdır. Pişirilme sırasında oluşan buhar, folyoyu oluşturan alüminyumun çözünerek gıdaya karışmasına ve vücutta metal birikimine sebep olur.

Yapılan araştırmalara göre Alzheimer hastalarının beyin dokusunda bulunan yüksek miktarda alüminyum, araştırmacıların Alzheimer ile alüminyum kullanımı arasında bir bağlantı olduğunu düşünmesine yol açıyor. Bu nedenle alüminyum kaplarda hazırlanan yemeklerin, başta Alzheimer hastalığı olmak üzere anemi, kemik erimesi, zeka geriliği, hatta kansere bile neden olabileceğine dair  araştırmalar mevcut durumda. Alüminyumun sürekli alımıyla beyin hücrelerinde meydana gelen birikim Alzheimer’e ek olarak başka ciddi beyin rahatsızlıklarına yol açabiliyor. Ayrıca artan alüminyum miktarı vücudumuz için çok gerekli olan kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum gibi minerallerin emilimini de azaltıyor.

 

Alüminyum Folyo kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

 

 • Alüminyum folyoyu özellikle asitli ve yüksek ısıda pişirilen yiyecekleri, dondurulmuş gıda maddelerini sarmak için kullanmaktan kaçınabiliriz..
 • Alüminyum folyo  yerine yağlı kağıtlar, paslanmaz çelik kaplar, fırına girebilen karton gıda kapları kullanmaya çalışabiliriz.
 • Alüminyum folyo besinlerin pişirilme ve ısıtma işleminde  kullanılmamalıdır.
 • Buzdolabında alüminyum folyo ile sağlıklı saklama yapılabilmektedir fakat yiyeceklerin ıslak, asidik-bazik,yada çok tuzlu karakterde olmamasına dikkat edilmelidir.

Rating: 3.8/5. From 4 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • ali veli
  13 Haziran, 2017

  Alüminyum ağır metal değildir, yoğunluğu 2,7’dir. Özellikle hafiflik gerektiren alanlarda, havacılıkta kullanılır. Alzheimer ilişkisi de tartışmalıdır. Yazmadan bi baksaydınız keşke.

  Rating: 1.0/5. From 2 votes.
  Please wait...
  Cevapla
 • Gültekin
  30 Ekim, 2016

  bilimsel bir makale lütfen?

  Rating: 4.0/5. From 2 votes.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.