Yeşil Mercimekle İlgili Faydalı Bilgiler
Takip Et : Üye Girişi

Herkese merhaba!

Bugün sizlere her mevsim tüketebildiğimiz, benim de favorilerimden bir bakliyat türü olan yeşil mercimekle ilgili birkaç bilgi vermek istiyorum.

2016 yılı BM Gıda  ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından bakliyat yılı olarak seçilmiştir. Bunun en önemli sebeplerinden biri faydaları saymakla bitmeyen baklagil ailesinin tüketiminin zamanla düşüşe uğramış olmasıdır. Baklagiller hayvansal olmayan yüksek protein ve lif içerikleri sayesinde özellikle diyet uygulayan insanlar için çok faydalı bir besin grubudur.

Yeşil mercimeğin birkaç faydasına değinmek gerekirse;

– %26 gibi büyük bir oranda protein içermektedir.
Yüksek lif içeriğine sahip olması sebebiyle bir tabak yemek bile birkaç saatlik bir doyuruculuk sağlar ve mideyi yormaz.
Kolesterolü dengeleyici bir yapısı vardır. Bunu yapısında bulunan biri kolesterol yükseltici biri kolesterol düşürücü olan iki maddeden sağlar ve bu iki madde birbirini nötrleyerek yeşil mercimeğe böyle bir özellik kazandırmıştır.
Folik asit açısından çok zengindir bu da kansızlığa da iyi gelmesine en önemli etken olmuştur.

Bu ve bunun gibi pek çok şifalı özelliği olan yeşil mercimek aynı zamanda lezzetli de bir alternatiftir. Türkiye yeşil mercimek üretiminde dünya ülkeleri arasında ilk 5’te yer aldığı için Türk insanı olarak kolaylıkla ulaşabildiğimiz ve çorbasından yemeğine salatasından köftesine pek çok alternatifi olan bir baklagil türüdür.

Gıda mühendisliği açısından yeşil mercimekte kalite nasıl belirlenir ve ne gibi prosesler uygulanır sorusuna gelirsek öncelikle sizlere yeşil mercimeğin tarladaki toplanmamış halini göstermek istiyorum.

Bu yeşil bitkinin üzerinde yetişen yeşil mercimek kalın kabuklara sahiptir ve doğanın bir gereği olarak hepsi farklı büyüklüklerdedir. Toprakla çok yakın temasta olan bir bitki olduğu için küçük taşlar, kurtçuklar, böcekler gibi haşereyle de iç içe olarak toplanmaktadır. İşte bu noktada gıdayı temiz ve tüketilebilir bir hale getirmek gıda mühendisinin işidir.

Gerekli olan prosesler öncelikle yeşil mercimeği centrifuge dediğimiz yüksek hızda dönmeyle ağırlık farkından yararlanarak gıdaları ayırma işlemi sağlayan bir ekipman kullanarak kalın kabuklarından kurtarmaktır. Sonrasında da boyutlarına göre ayrılmasını sağlayacak katlı eleklerden geçer. Metal vb yabancı maddelerin karışmış olma ihtimaline karşı metal dedektörlerinden de geçirildiği fabrikalar vardır. Aynı şekilde bazı büyük fabrikalarda optik tarama yöntemiyle şekil renk gibi birtakım parametreler belirlenerek de yabancı maddeler tespit edilip ayrıştırılır. Son aşama olarak da ürünün nem almasını engelleyecek ambalaj materyaliyle paketlenip satın alacağımız yerlere dağıtımı yapılır.

Yine de tüm bu proseslere rağmen aralarda yeşil mercimek boyutunda yada daha küçük boyutlarda olduğu için tespit edilip ayrılamamış olan taş vb yabancı maddelerin ayırt edilmesi için tüketmeden önce bir kez de kişinin kendisi tarafından ayıklanması tavsiye edilir.

Benim nacizane tavsiyem rengi çok açık olan yeşil mercimekleri tercih etmeyin ve her zaman kapalı ambalajlı yeşil mercimek satın alın. Haftada minimum 3 kez farklı tariflerde yeşil mercimeği kullanın. Yeşil mercimeği pişirirken çok uzun süre ısıl işleme maruz bırakmayın. Gaz problemini aşmak için önceden ılık suda birkaç saat bekletebilirsiniz. Yemekten önce gazını çıkarmak için kaynatıp süzerseniz mercimeğin içindeki suda çözünen vitaminleri kaybetmiş olursunuz. Bu sebepten geceden ıslatmak, yada pişirmeden önce mümkünse bir saat kadar ılık suda pişirmek iyi bir alternatif olabilir.

Tarlalardan sofralara uzanan baklagil ailesinin en lezzetlisi yeşil mercimeğin hikayesi işte böyle. Umarım sizler için keyifli bir yazı olmuştur. Beğendiyseniz lütfen takipte kalın ve instagram hesabımı da takip edin.

Herkese keyifli günler!

instagram.com/foodie.advices

Rating: 4.5/5. From 2 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • seren
  15 Şubat, 2017

  siteniz çok güzel , bu güzel bilgileri paylaştığınız için teşekkür ederiz 🙂 mutlu günler..

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

Yağmur Duman

Gıda Mühendisliği

İstanbul Teknik Üniversitesi

İsmim Yağmur Duman. İtü Gıda Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Kendi kişisel gelişimime katkı sağlamak için ve bilgilerimden insanların da faydalanmasını sağlamak için bir blog ve instagram hesabı üzerinde araştırma makalelerimi paylaşıyorum. Böyle bir platform sayesinde daha fazla insana ulaşabileceğimi düşündüğüm için yazılarımı buraya da kanalize ediyor olacağım. İlgilenenler için İnstagram adresim : instagram.com/foodie.advices


2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.