10 Adımda Mutfak Güvenliği ve Hijyeni
Takip Et : Üye Girişi
Bilinçli Tüketici

Bu yazımızda 10 adımda mutfak güvenliği hijyeni ve temizliğinden bahsetmiş olacağız.

1.Buzdolabı sıcaklığı +4 derece veya düşük olmalıdır.Bu sıcaklıkta bakteri gelişimi oldukça az olmaktadır.

2.Yemekler piştikten sonra buzdolabında muhafaza edilmelidir.En geç 2 saat içinde buzdolabına koyulması gerekmektedir.Çünkü pişmiş gıdalarda daha erken bozulma özelliğindedir.Ayrıca yemek yapıldıktan sonra 1 kere ısıtılmalıdır.1 kere ısıttıktan sonra tükenmeyen gıdalar dökülmelidir.Özellikle et,balık gibi ürünler buzdolabında muhafaza edilmeleri önemlidir.

3.Mutfaktaki bez ve fırçalar ıslak olduklarından dolayı güzelce temizlenmesi gerekmektedir.Islak ortamda bakteriler binlerce kat daha hızlı çoğalmaktadır.Bu yüzden mümkün olduğunca mutfakta bezler ıslak tutulmamalıdır ve düzenli olarak yıkanması gerekmektedir.

4.Kesme tahtaları seçerken plastik yerine tahta kullanmak en doğrusu olacaktır.Ayrıca kesme tahtasını kullanmadan önce sıcak suyla iyice yıkandıktan sonra kullanılması gerekmektedir.Nemli bezle yıkanmasının pek faydası olmayacaktır.Sıcak suyla yıkamak en doğrusudur.

5. Et pişirme esnasında sıcaklığının 72 derece pişmesi yeterli olacaktır.Et tavuk balık gibi ürünler pişirilme esnasında etin içinde kırmızılık kalmamalı tamamen bütün kısımları pişmesi gerekmektedir.

 

 

6.Mutfak buzdolabı gibi gıdanın bu maddelerle temas ettiği kısımlar temiz tutulmalıdır.Temizlik esnasında özellikle sıcak su kullanmak önemlidir ayrıca temizliğe uygun temizlik malzemeleri bulundurmak gerekir.

7.Mayonez,dondurma gibi bazı gıdalarda çiğ yumurta kullanılmaktadır. Solmonella gibi bazı zararlı bakteriler bu gıdalarda hızlıca üremektedir.Yumurtalar mutlaka buzdolabında saklanmalı ve kullanmadan önce yıkanmaması gerekir.Haşlama esnasında gıdanın yıkanması gözeneklerin açılmasına neden olur ve bakterilerin bu deliklerden yumurta içine geçmesine sebep olmaktadır.Bu yüzden haşlama öncesi yumurta yıkanmamalı ve çiğ yumurta tüketilmemelidir.

8.Bulaşıklar mümkün olduğunca bulaşık makinesinde yıkanmalı,elde yıkanması durumunda yemekten 2 saat geçmeden yıkanması en doğrusu olacaktır.Ayrıca yıkanan çatal,kaşık gibi araçlar havlu ile kurutulmamalı,ıslaklığı üzerinde kendi kuruluğuna bırakılması gerekmektedir.

9.Çiğ et tavuk gibi gıdaların pişirilmesi veya kullanma durumlarında ellerimiz köpüklü suyla temizce yıkanmalı ve sonrasında bu gıdayla temasa geçilmesi gerekmektedir.30 saniye boyuca eller güzelce yıkanmalı ve elimizde açık yara veya kuru yara varsa mutlaka eldiven kullanmak gerekmektedir.

10.Donmuş yiyecekler çözüldükten sonra tamamen bitirilmeli kesinlikle buzdolabına tekrar donmaya koyulmaması gerekmektedir.Gıdayı soğuk suda çözüyorsak bu gıdayı 30 dakikada bir değiştirmeli bakteri üremesini en aza indirebiliriz.

 

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Nazmiye Karav Uslu
  19 Nisan, 2017

  10 adımda mutfak güvenliği ve hijyeni konulu yazınızda 4. Madde de yazan kesme tahtaları plastik değil tahta olmalı yazmışsınız.Aksine plastik olmalıdır. Bu bilgi yanlış lütfen düzeltin. Bu konuda bilgisi olmayanlar için çok yanlış bu bilgidir .

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.