Açlık Otu(Deve Gözü-Aşrık Otu) Nedir Faydaları Ve Zararları Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Doğal, sağlıklı ve dengeli beslenmekten yana olanlar için bugün Açlık Otundan bahsedeceğiz.

Bu bitkinin ana yaşam alanı Afrika olsa da ülkemizde de yetişmekte ve Açlık Otu, Deve gözü, Aşrık otu olarak da bilinmektedir. Bitkinin kullanımı Osmanlı dönemine kadar gitmektedir. O dönemin hekimleri 20 gram kadar bu bitkinin kahve ile beraber tüketilmesi mide sıkıntısı çeken kişiler için fayda sağlayacağını ve doğal müshil özelliği olduğunu söylemişlerdir.

Ayrıca bu bitki bireyde tokluk hissinin oluşmasına yardımcı olur ve zayıflamak isteyen bireyler için tüketilebilecek bir bitki türüdür.

Açlık otunun pek çok faydası vardır fakat bitki çok bilinmediğinden ve yeni yeni tanınmaya başlandığından faydaları pek bilinmemektedir. Açlık otunun bilinmesiyle beraber faydaları öğrenilmiş ve yavaş yavaş popüler bir bitki haline gelmiştir.

Açlık otu, daha çok zayıflamak için tercih edilen bitkiler arasındadır. Zayıflamak isteyenler,aşırı kiloya sahip olan bireylerin kilolardan kalıcı olarak kurtulmak için sıkça tercih edilmektedir. Doğru şekilde kullanıldığı takdirde zayıflamak isteyenler için gözle görünür bir şekilde olumlu etkiler göstermektedir.

Açlık Otunun Faydaları:

-Açlık otu bitkisi bağırsakların çalışmasına yardımcı olur: Bu bitki bireyde bağırsakların çalışmasını yardımcı olmaktadır. Çok iyi bir bağırsak çalıştırıcıdır. Açlık otu bitkisi kabızlık sorununun giderilmesine de yardımcı olmaktadır.

-Bu bitki vücutta vücut yağlarının kolay yakılmasına yardımcı olmaktadır: Açlık otu bitkisi vücutta kalıcı olarak bulunan yağları vücutta terleme ve boşaltım yoluyla dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Kilo vermek isteyen bireylerin su yerine yağların vücuttan atılmasına yardımcı olur.

-Bireyde tokluk hissinin oluşmasına yardımcı olur: Özellikle diyet yapan bireyler için destekleyicidir. Bu bitkinin faydalarından yararlanmak isteyen bireyler yemek yemeden önce tüketirlerse daha az yemek yemelerine, daha kısa sürede doymalarına yardımcı olmaktadır.

-Mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir: Mide sorunu yaşayan bireyler için mide problemlerini destekleyici tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu bitki mide kaslarının rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Spazm sorunlarına karşı etkili olmaktadır. Buda bireylerin  rahatlamasına yardımcı olmaktadır.

-Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olmaktadır: Metabolizmayı hızlandırmasından dolayı diyet yapan bireylerin daha kolay kilo vermelerine yardımcı olur.

-Böbrek de oluşan kumun dökülmesine yardımcı olmaktadır: Kum dökülmesi için bitkisel doğal tedavi yöntemidir. Bu bitki sayesinde böbreklerin daha kolay temizlenmesine yardımcı olur.

-Tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olur: Yüksek tansiyon sorunu yaşayan bireylere fayda sağlamaktadır. Sağladığı fayda sayesinde doktorlar tarafından da doğal tedavi yöntemi olarak önerilmektedir.

-Bağırsak parazitlerine karşı önleyicidir: Vücutta bulunan parazitlerin vücuttan temizlenmesine yardımcı olur.

Açlık otu zararlı mıdır

-Günde 2 bardaktan fazla tüketilmesi haline bireyde ishalin görülmesine sebep olur ve tüketilmeye devam edilmesi halinde daha uzun vadeli sorunlara sebep olmaktadır.

-Bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır fakat bağırsakların fazla çalışmasına sebep olduğundan midede hafif şiddette ağrılara neden olmaktadır.

Yine açlık otu bitkisinin faydalı olduğu unutulmamalı düzenli ve dengeli bir şekilde kullanıldığı takdirde herhangi bir zararı olmayacağı bilinmelidir. Herhangi bir rahatsızlığı bulunan bireylerde gerekli bilgiyi uzman bir doktordan aldıktan sonra kullanıp kullanamayacağına karar vermelidir.

Sağlıkla kalın..

 

Rating: 3.7/5. From 7 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 3 • İbrahim
  10 Kasım, 2018

  Açlık otunu düzensiz beslenme olduğu için hep şişkinlik ve kabızlık yaşıyordum 7 yıl önce bir amcanın tavsiyesi yoluyla tanıştım kullanımı kolay bir kaç tutam ı önce ufaktan durulamak lazım ve bir. Bardak suyu cezvede kaynatırkn içine katın kaynama 1 dakka sürmeden kapatın 5 dakikalık bir demeden sonra ufak bir şekerlede tatlandırıla bilir aynen çay gibidir ama mutlaka içtikten üç saat sonra lağabo sıkıntısı çekmeyeceğiniz bir yerde olun ev iş vs fazla kullanmak zararlıdır çünkü aşırı lemizlik yaptığı için aşırı çalıştırdığı için bağırsaklardaki çalışan organlara zarar veriyor çok kilolu ve çok kabızlık çeken biri akşam evine girince yemekten sonra ve dışarı çıkma durumu yoksa ufak bir tutamlq bir çay bardağı yaparsa gece uykudan uçarak uyanır ve çok rahatlar gün içinde kullanmanın zorluğu her an için dışarıda olulta lağabo bulamamak

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Sibel
  4 Haziran, 2018

  Ben kullandım bende şişkinlik yaptı sürekli midem şişti neden acaba ben mi.ysnlis pişirdim cvp verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  Rating: 4.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
  • Arife
   11 Ağustos, 2018

   pişirmek mi? Ben ılık suya katıyorum ve faydasını gördüm böyle dene birde

   Rating: 2.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.