Kalp Krizi Riskini Arttıran Faktörler Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Son zamanlarda özellikle genç yaşlardaki kalp krizi vakalarının arttığını maalesef görüyoruz.Sağlık beslenme,spor gibi bazı faaliyetler bu riski azaltsa da sessiz ve gizli bazı nedenler bu riski arttırabilmektedir.Uzmanlar bu konuda kalp krizi riskini azaltmak için günlük mutlaka 1 saat yürüyüş tavsiye etmektedir. Ancak gizli ve sessiz olan bazı sebepler kalp krizi riskini arttırmaktadır.Şimdi bu maddelere göz atıp dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

1: Gününüzün Çoğuna Tv,Telefon, Bilgisayar Ekranı Önünde Harcamak

Yapılan araştırmalar günde 4 saat tv,telefon,televizyon gibi ekranlara maruz kalan kişilerin kalp krizi riski %125 oranında arttığı gözlenmiştir.Aslında nedeni tam olarak ekrana bakmak olmasa da bu esnada oturmak vücutta damar içlerindeki yağları paralayan enzim olan lipoprotein lipaz üretimini hareketsiz olmak azaltmaktadır.Tavsiyemiz televizyon,bilgisayar gibi işlemlerde her yarım saate bir ufak yürüyüşler yapmaktadır.

2: Aşırı Sıcaklığa veya Soğuğa Maruz Kalmak

Araştırmalar aşırı sıcak ve soğuk bölgelerde kalp damarı sağlığı açısından rahatsızlıkların ortaya çıktığını gözlemlemişlerdir.50 derece ve -30 dereceden aralıkları dışındaki bölgeler kalp sağlığı açısından risk taşıdığı düşünülmektedir.Bu nedenle kışın mümkün olduğunca sıcak kalın,yazın ise bu sıcaklığı ayarlayın ve bol su için.

3: Bulunduğunuz Bölgedeki Kirli Hava

Kirli havalar sadece akciğerlere etki edeceğini düşünseniz de durum bundan farklı!. Kirli hava kalp damar sağlığını olumsuz etkilemektedir.Arterlerin tıkanması veya kalp iltihaplanmalarına sebep olduğu gözlenmiştir.Köy gibi yerlerde yaşayan insanlar bu konuda şanslı gözüküyor.

4: Psikolojik Sorunlar ve Sosyal Hayat

Psikolojik sorunlar kalp krizi riskini artırmaktadır.Örnek olarak boşanma durumunda kalp krizi riski %25 oranında arttığı gözlenmiştir.Sosyal çevre,aile ortamına önem verin. Evli aileler için mümkün oldukça dayanışma içinde olun.

5: Öfke ve Sinir

En ufak durumlarda bile öfkelenmek ve sinirlenmek, sağlık ve kalp sağlığı açısından olumsuz etkilere sahiptir.Öfke esnasında normal zamana göre 9 kat daha hızlı kalp krizi ve inme riski olduğu gözlenmiştir.Öfke esnasında hemen aklınıza bu gelsin ve bir bardak su için,10 a kadar sayın ve geçmesini bekleyiniz.

6: Gece Geç Saatlerde Yemek

Ülkemizde yapılan araştırmalarda gece geç saatlerde yemek yemek kan basıncınızın artacağını kan basıncını arttırdığından kalp krizi ve kalp damar sorunlarını arttırmaktadır.Bu yüzden gece yemekleri kesmenizi tavsiye ediyoruz.Uyumadan 2-3 saat önce yeme işlerini bitirmiş olmalısınız.

7: Yetersiz Uyku

Uyku eksikliği kalp krizi riskini arttıran faktörlerdendir.Çalışmak veya daha fazla uyumamak için kahve çay gibi kafeinli gıdalar tüketiriz.Bu gıdalar uykusuzlukla beraber kalp krizi riskini arttırmaktadır.Günde en az 5 – 6 saat uyumanızı öneriyoruz.

 

Sevgili okurlarımız.Günlük hayatta sağlığınız için dikkat edeceğiniz bu ufak 7 madde ile kalp sağlığınızı koruyabilirsin.Genç yaşlı dinlemeden ülkemizde sıklıkla başımıza gelen kalp krizinden kendimizi koruyalım.

Mutlu ve sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

 

Rating: 3.2/5. From 22 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 15 Haziran, 2017
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • muhittin
  22 Mayıs, 2017

  Güzel bilgiler için, teşekkürler…

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
 • Cengiz
  7 Mart, 2017

  Konu her zaman güncel aslında. Tavsiye ettiklerinizin çoğunu uygulamaktayım. Ama şimdi bu konuda daha da duyarlı olacağım.

  Bilgilendirme ve paylaşımınız için teşekkür ederim.

  Rating: 4.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.