Damar Tıkanıklığı Belirtileri ve Önlemek İçin Gıda Besinler
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba sevgili okurlarımız. Bu yazımız özellikle ilerleyen yaşlarda meydana gelen damar tıkanıklığı sebepleri belirtiler ve damar tıkanıklığından  korunmak için gerekli besinlerden bahsedeceğiz.

Kolesterol ve aşırı yağlı beslenmeden dolayı zamanla damarlar tıkanabilmektedir. Damar tıkanıklığının asıl sebeplerinden biri mutlaka beslenmedir. Beslenmemize dikkat etmeli,kilomuzun kontrolünü yapmamız gerekiyor. Ayrıca mutlaka spor yapmamız gerekiyor. Özellikle hareket halinde kan akış hızı artıyor. Dolayısıyla damarlardan daha hızlı geçiyor ve damar tıkanıklığı oluşumu en erken safhada önlenebilmektedir.Bu yüzden günlük yürüyüş yapmalı ve ek olarak hızlı tempoda kısa süre koşarak kan akış hızını maximum seviyeye getirerek damar tıkanıklığını en düşük seviyelere getirebileceğiz. Tabi bazen spor yapmak istemeyen, zamanı veya imkanı olmayanlar olabilir. İşte burada devreye besinler ve gıdalar geliyor. Damar tıkanıklığını önleyen besinleri tüketerek daha sağlıklı bir damar akışına sahip olabileceğiz.

Damar Tıkanıklığını Belirtileri Nelerdir?

*Yürüme esnasında kaslarda ağrılar.

*Ayak veya el parmakları,omuz kısmında uyuşmalar.

*Parmak uçlarında soğukluk.

*Ayak parmaklarında morarmalar.

*Parmaklardaki oluşan yaralarda geç iyileşme.

*Kalp kısımlarında ince ağrılar.

Bu gibi belirtiler varsa doktora danışmanızda fayda var. Özellikle yağlı ve kolesterolü yüksek gıdalarla beslenenlerin mutlaka doktora giderek kontrol yapılmasında fayda vardır.

Damar Tıkanıklığını Önleyen Besinler:

Kivi: İçerdiği antioksidanlar sayesinde kötü huylu LDL kolesterolü düşürmeye yardımcı olmaktadır.Damar tıkanıklığı oluşan bölgenin açılmasında etkilidir. Günde 1 porsiyon ( 5-6 adet) kivi tüketmek yararlı olacaktır.

Karides:Kolesterol kaynağı olmasına rağmen karides kalbiniz için yararlıdır. Karideste, yağın bağırsak duvarından geçmesini önleyip damarlarınıza ulaşmasını engelleyen ve aynı bir streç film görevi gören torin isimli amino asit bulunur. Haftada iki kere 5 orta boy buharda veya ızgarada pişirilmiş karides tüketmeye çalışın. Kokteyl sostan uzak durun.

Üzüm ve Kızılcık Suyu :Bu besinler yağı damarlarınızdan filtreleyerek atar. Kan damarlarınızda yağın birikmesine neden olmak yerine bu besinler hücrelerinizin yağı emip enerji üretimi için kullanma kabiliyetini geliştirir. Haftada üç defa bir bardak kızılcık suyu veya her gün 1 kase üzüm tüketerek damarlarınızın tıkanmasını önlemeye yardımcı olur.

Sıvı Yağlar: Margarinler yerine sıvı yağlar tüketin.Katı yağlar özellikle vücut sıcaklığından tam olarak eriyememektedir. Damar tıkanıklığının asıl sebeplerinden biri budur. Bu yüzden mümkün olduğunca sıvı yağlar tüketmeli,margarinlerden uzak durmalıyız.Ayrıca tereyağı margarine göre daha sağlıklıdır. Fazla abartmamak şartıyla tere yağını az da olsa tüketebilirsiniz. İlerlemiş damar sorunlarında tere yağından da uzak durmak gerekiyor.

Zerdeçal:Antioksidan etkisi sayesinde yağların damarda birikmesini önlemektedir.Ayrıca kandaki kolesterolün düşmesinde etkilidir.

Yeşil Çay: İçerdiği yüksek antioksidan içeriği sayesinde damar tıkanıklığında olumlu etkilere sahiptir.

Ek olarak…

 

 • KALBİNİZİ KORUMANIN YOLLARI :
 • * SAĞLIKLI BESLENİN
  * BEL ÖLÇÜNÜZE DİKKAT EDİN!
  * MENOPOZU GECİKTİRİN!
  * DÜZENLİ SPOR YAPIN STRESTEN UZAK DURUN!
  * İŞİNİZDE SINIRLARINIZI ZORLAMAYIN!
  * SAĞLIĞINIZI KONTROL ALTINDA TUTUN!
  * PSİKOLOJİK DESTEK ALIN!
  * ACELECİ OLMAYIN!
  * ALKOLÜ SINIRLANDIRIN!
  * SİGARA İÇMEYİN !
  * DUA EDİN !

 

Rating: 3.8/5. From 24 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 18 Eylül, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 3 • Ayla
  28 Aralık, 2016

  Damar tıkanılığı giderici gıdalar nelerdir?

  Rating: 4.3/5. From 7 votes.
  Please wait...
  Cevapla
 • Özdemir Güvercin
  17 Kasım, 2016

  Önerilerinizin tıpa uyan tarafını göremedim.

  Rating: 4.0/5. From 3 votes.
  Please wait...
  Cevapla
  • Akif
   1 Temmuz, 2017

   Dua edin kısmı sizi kıllandırmış olsa gerek. Tıpa uyması için illa laboratuvarvari birşeyler mi olması gerekiyor?

   Rating: 4.9/5. From 7 votes.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.