Dilin Boğaza Kaçması Neden Olur Neden Kaçar
Takip Et : Üye Girişi

Dilin boğaza kaçması genel olarak sık rastlanan bir durum değildir. Ancak karşılaşması durumunda ciddi beyin hasarlarına hatta ölümle bile sonuçlanabilmektedir. Genel olarak kimse bilerek dilini yönlendiremez ancak ani hareketi, darbe, bayılma, sert çarpmalar, spor müsabakaları gibi durumda dil boğaza kaçabilir. Bu durumda ani şekilde müdahale edilmesi gerekir. Aksi durumda nefessiz kalma sonucu bazı sinirsel beyin sorunlarına, süre uzadıkça ise ölüme kadar gidebilir.

Dil Boğaza Neden Kaçar?

Ani hareket, spor, çarpma gibi durumlarda yutaktaki kasların gevşemesi sonucu dilimizin istemsiz olarak aşağı kaçması yani boğaza kaçarak akciğere giden hava yollarını kesme durumudur. Aynı zamanda bayılma, kendini kaybetme gibi durumlarda da dil boğaza kaçabilir. Bu esnada dil kas gücünü kaybeder ve kontrol edilemez.

Diğer bir neden olarak da çocukların diliyle oynaması esnasında dilin boğaza kaçabilme tehlikesidir. Dilin boğaz kısmı ile oynanması, tükürük kanallarının kontrol edilmesi gibi durumlarda da dil boğaza kaçabilir. Genel olarak geri çıkarılması kontrol edilebilse de çocuklar bu konuda başarısız olabilmektedir. Bu durumda nefes borusunu az da olsa hava girebildiği için ölüm tehlikesi daha düşüktür.

Dil Boğaza Kaçarsa Ne Yapılmalıdır?

Dilin boğaza kaçmasın durumda ilk iş olarak kişi yere yatırılmalıdır. Sonrasında çene kısmında tutularak aşağı doğru bastırılır. Arka boyun kısmında destek verilerek kafanın dik halde kalması sağlanır. Bu duruş sağlandıktan sonra ilk olarak dili dışarı çıkarmaktır. Çünkü nefessiz kaldığımız zaman beyin 2 yada 3 dakika kadar oksijensiz dayanabilir. Sonrasında geçen her saniye önemlidir. Oksijensiz kaldıkça beyin hücreleri ölecektir. Bu durumda hasta geri döndürülse bile felç, sinir sorunları, sakat kalma gibi durumlar meydana gelebilir.

Havale durumlarında dişlerin sıkılarak dilin yutulmasına da rastlanabilir. Bu durumda dişlerin arasına kaşık, kalem, ormanda isek odun parçası konularak dişlerin açılması sağlanır. Sonrasında elimize hastanın ağzına sokarak dili çıkarmalıyız. Kalem vb. aletlerle de yardım alınabilir. Kısacası o dilin mutlaka dışarı çıkılması, hava yollarının açılması sağlanmalıdır.

Dil dışarı çıkarıldıktan sonra derhal sağlık ekiplerine haber verilerek hasta başında beklenmesi gerekir. Çünkü yine bir bayılma, şuur kaybı gibi durumlar tekrar dil yutulması görülebilir. Bu yüzden dikkat edilmesi gerekmektedir.

Rating: 3.8/5. From 8 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Yalçın Çapan
  29 Ekim, 2018

  Şuan 7 yaşında olan bi kizim var 1 yaşındayken koltuktan düştü ağladı arkasından nefesini kontrol edemedi bayıldı dil arkaya kaçtı 1 2 dakika içinde ağlayarak ayıldı.ara ara canı çok aciyipta ağladığı zaman aynı olay tekrarladı.tetkikleri yapıldı beyin kalp dahil tahliller temiz çıktı.coktandir olmuyordu bugün yine oldu merdivende ayağı kaydı sırtı merdiven gelince nefesi kesildi ve bayıldı yine dil içeri kaçtı.ilk düştüğünde ağlamıyor kendini tutuyor sanırım ondan oluyor.yani bu olay ne zamana kadar böyle olacak.tesekkur ederim

  Rating: 3.0/5. From 5 votes.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.