Dişlerimize Zarar Veren 8 Alışkanlık Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Diş sağlığı çok önemli ve kimi zaman geri gelemeyecek bir kayıplara sebep olabilir. Belli yaştan sonra diş kayıpları geri dönülemez bir kayıptır. Bu yüzden dişlerimize iyi bakmalı ve korumalıyız.Zira günümüzde kayıp bir dişi yeniden yapmak ciddi maddi külfetlere sebep olmaktadır.Bu yüzden yazıda belirttiğimiz maddelere dikkat ederek dişlerinizi bilinçsizce zarar vermekten koruyabilirsiniz. Bu belirttiğimiz maddeleri yapmamaya dikkat edin ve yapanları uyarmanızı rica ediyoruz.

Dişlerimize Zarar Veren 9 Alışkanlık Nelerdir?

1: Tırnak Yemek

Bazıları gergin olduklarında istemsiz olarak da tırnak yemek girişiminde bulunmaktadır. Hatta bazıları hayat boyu tırnak makası kullanmadan ısırma ile tırnaklarının uzamadan ısırmaktadır.Ancak bu işlem dişlerinize ve ağız sağlığınıza zarar vermektedir. Çünkü tırnaklardaki mikroorganizmalar ağız yapısını katılmakta ve zarar vermektedir.Aynı zamanda tırnakları ısırmak diş minesine ciddi zararlar vermektedir. Bu yüzden bu alışkanlığı bırakmanızı öneriyoruz.

2: İçeceklerin Kapağını Açmak

İçecek kapaklarını açmak için dişlerinizi kullanmak mutfağa gitmekten kolay yol olabilir ancak dişlerde ciddi çatlaklara sebep olmaktadır. Bu çatlaklar gözle görülemeyecek kadar küçüktür ve zamanla bu çatlaktan çürükler ilerlemeye başlar.Bu yüzden kesinlikle içecek kapaklarını dişinizle açmayınız.

3: Buz Küplerini Isırmak

Soğuk ve sert buz küplerini ısırmak dişlerinizin kırılmasına sebep olabilir.Dişlerinizin dışında bulunan koruyucu tabakanın zarar görmesine sebep olabilir.Özellikle yaz aylarında içeceklerin içine attığımız buz küplerini kesinlikle ısırmayınız. Ayrıca bu kırılmalar çok küçük boyutlarda olduğu için gözle görülmez.Lütfen dikkat edelim.

4: Çok Sert Diş Fırçalamak

Diş sağlığını korumak için günde en az 2 kez fırçalamanızı tavsiye ediyoruz.Ancak dişleri fırçalamak kadar doğru fırçalamak daha önemlidir.Fırçanın aşırı sert olması ve sert bir şekilde fırçalamak diş minesine, diş tabakasına zarar verebilir,dişin hassasiyetini arttırabilir ve dişlerinizi tahriş edebilir.

5: Kurşun Kalem – Kalem Ucu Çiğneme

Okul esnasında öğrencilerde kalem ucu çiğnemek yaygın bir alışkanlıktır.Bu kötü alışkanlık ilerleyen yaşlara kadar devam edebilir.Bu işlem dişlerin yerinden oynamasına ve mikrokobik ölçüde dişlerde kırılmalara sebep olabilir.Bu yüzden çocuklarınız veya arkadaşlarınız bu gibi durumlarda mutlaka uyarmanızı rica ediyoruz.

6. Dişleri Sıkma

Bazı insanlar sinirlenme veya stres esnasında dişlerini sıkabilir veya ezebilirler.Dişlerinizi sıkmak dişlere zarar vermektedir.Dişlere uygulanan bu basınç ilerleyen zamanlarda dişlere zarar verebilir ve kırıklara sebep olabilir.

Özellikle uyku esnasında dişlerinizi istemsiz sıkıyorsanız diş koruyucu kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

7: Aşırı Meyve Suyu İçmek

C vitamini açısından zengin olan meyveler ve meyve sularını fazla tüketmek dişlere zarar verebilir. Çünkü asit yapısı ve içeriğindeki şeker sebebiyle diş minesine zarar vermektedir.Dişlerinizi aşındırabilir. Bu yüzden meyve suyunu tüketirken fazla tüketmemeli, meyve suyunu içtikten sonra ağzımızı su ile çalkalamalıyız.

8: Yetersiz Su İçme

Gün boyunca yetersiz şu içiyorsanız dehidrasyona sebep olabilir. Dehidrasyon sonucu ağızda tükürük üretimi azalır.Bu azalma gıdaları tüketilmesi sonrası oluşan  ağız içi asidik yapısının dengelenmesini zorlar. Yani ağız içi uzun süre asit etkisinde kalabilir.Bu yüzden yemeklerdeki asitlerin iyi şekilde çözünmesi için günde en az 8 bardak su içmenizi önemle tavsiye ediyoruz.

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

 

 

 

 

Rating: 4.2/5. From 5 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 6 Ekim, 2017
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.