Ekinezya Nedir,Faydaları Nelerdir,Nerelerde Kullanılır
Takip Et : Üye Girişi

Ekinezya bitkisi, Papatyagiller ailesine ait olan, ilk olarak Amerika’da ortaya çıkmış ve daha sonralarda pek çok ülkeye yayılmış olan bir bitki çeşididir .Ülkemizde de çokta bulunan bir bitki türüdür. Çok eski tarihlerden günümüze kadar sağlık açısından pek çok yararı olduğundan ötürü kullanılmıştır. Yaraların tedavi edilmesinde, yılan sokmalarına karşı ve bağışıklık sistemi için pek çok birey tarafından kullanılmıştır ve günümüze kadar gelmiştir. Genel olarak çayı tüketilen ekinezya çayının faydaları nelerdir nedir bunlara değineceğiz.

Ülkemizde pek çok farklı yerde kirpi başı, kirpi otu, Samsun kökü, eflatun koza çiçeği gibi farklı isimlerle de anılmaktadır. Bu bitki otsu, çok uzun yıllar yaşayan ve mor renkte çiçekleri olan bitkidir. Bu bitkinin gövdesi tüylü ve kalındır. Bitkinin yaprakları ise mızrak şeklini andıran uzun bir yapıya sahiptir ve bu şekilde diğer bitkilerden ayrılır.

Bu bitkinin çiçekleri, gövde kısmı ve yaprakları da kullanılmaktadır. Bu bitkinin yetiştirilmesi ve bakımı açısından oldukça kolaydır ve yılda sadece iki kere hasat edilmektedir. Ekinezya bitkisi içeriğinde A, B2, C ve E vitaminleriyle beraber pek çok mineral ve polisakkarit bulundurmaktadır. Ekinezya bitki çayı olarak tüketildiği gibi tentür, kapsül ve tablet olarak da bulunmaktadır.

Ekinezya Bitkisinin Faydaları

— Ekinezya bitkisi bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur ve hastalıklara karşı koruma sağlar.

— Vücutta beyaz kanın üretilmesine destek sağlar.

— Antibakteriyel özelliği sayesinde vücutta bulunan mikrop ve bakterilere karşı savaşarak vücudun temizlenmesine yardımcı olur.

— Özellikle kış aylarında daha çok yakalandığımız soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara karşı destek sağlayarak görülen belirtilerin hafiflemesine yardımcı olur.

— Çoğu insanın baş belası olan sinüzitin sebep olduğu baş ağrılarının giderilmesi yardımcı olur.

— Saman nezlesinin sebep olduğu ve bireyi rahatsız  eden hapşırmalara karşı etkilidir.

— Solunum sistemi sorunu yaşayan bireylerin rahat nefes alabilmelerini sağlar.

— Bireyde sık sık tekrarlayan bronşit hastalığını tedavi eden etkisi bulunmaktadır.

— Bireyin kulaklarında herhangi bir sorun varsa bu rahatsızlığın sebep olduğu ağrıların giderilmesine yardımcı olur.

— Egzema ve sedef hastalığında eğer dışarıdan uygulanırsa cilt yüzeyindeki etkilerin giderilmesini sağlar.

— Vücudun herhangi bir yerinde oluşan kesik, yara veya yanık gibi sorunların üzerine sürüldüğü zamanda cildin iyileşmesine yardımcı olur.

— Vücudumuzda oluşan akne ve sivilcenin sebep olduğu izlerin yok olmasına yardımcı olur.

— Midenin rahatlamasına yardımcı olur ve ülser, gastrit gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur.

— Kas ve eklem ağrılarının giderilmesine yardımcı olur.

— Halsizlik ve kronik yorgunluğun giderilmesine karı yardımcıdır.

— Migrenin sebep olduğu baş ağrılarının giderilmesine de yardımcı olmaktadır.

— AIDS  tedavisine de yardımcı olur.

— Doğal bir antibiyotik olmasından olayı böcek,yılan sokmalarına karşı etkilidir.

— Ekinezyanın bir diğer faydası ise iltihabın kurutulmasına yardımcı olur.

— Ekinezyanın içerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklık sisteminini destekleyen ve kanser hücrelerinin oluşmasına karşı toksinlerin yok edilmesine ve ölü hücrelerin oluşmasının engellenmesine yardımcı olur.

— Cidin nemlenmesine yardımcı olur.

Peki Ekinezya bitkisini nasıl tüketmeliyiz

Ekinezya çayı: Bu bitkiden yapılan çay lezzetli ve soğuk algınlığına,grip,faranjit,sinüzit gibi sorunlara karşı etkilidir.

Bu çay en fazla günde 2-3 bardak içilmeli fazla tüketilmemelidir.10 günden fazla sık sık tüketilmemesi sağlıklı olacaktır.

Çay için 1 tatlı kaşığı kuru ekinezya 1 bardak sıcak suyla birlikte 10 dk,demlemeye bırakılır.Dilerseniz içine limon zencefil tarçın vb, eklenebilir.

Ekinezya tentürü : Bu bitkiyi tentür olarak da tükettiğimizde faydalı etki göstermektedir. Tentürü  hazırlamak için bir kutuya bitkinin parçaları konur ve içine votka eklenir. Ekinezya bitkisi kuru ise 1 yıl taze konmuşsa 6 ay güneş almayan bir yerde saklanmalıdır. Tentüz hazır olduktan sonra  süzülür ve saklanır.1 çay bardağı suya 30 damla eklenerek kullanılmalıdır.Ciltte oluşan yaraların iyileşmesine ve diş-diş eti rahatsızlıkları gibi sorunlar için faydalı olacaktır.

Ekinezyanın Olası Yan Etkileri

— Bağışıklık sistemi oturmamış 1 yaşından küçük çocukların kullanmaması gerekmektedir.

— Bazı bireylerde alerjik belirtilere sebep olabilir.Bu yüzden bireyler kullanmadan önce uzman doktor tarafından bilgi almalıdır.

— Uzun süreli ilaç kullanan bireylerin kullanması tavsiye edilmemektedir. Doktor tavsiyesi olmadan tüketmemeleri gerekmektedir.

Sağlıkla kalın..

 

 

 

 

 

 

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.