Endüstriyel Yoğurt Neden Bozulmuyor ?
Takip Et : Üye Girişi

Merhabalar değerli okurlarım…

Televizyon programlarında, videolarda bazı doktorların yaptığı açıklamalar var . Halk izlediğinde bu açıklamalara inanıyor çünkü, doktorlar ve yaptığı açıklamalara bilgisi olmayan herkes de inanabilir. Niyetleri kötü diye eleştiride bulunmuyorum ”reklam yapma” amaçları varsa başarılı oluyorlar. Ama bizim de mesleğimizi savunmamız gerekir.

Endüstriyel yoğurt ekşimiyor,bozulmuyor, dayanıklı beyaz eşya gibi ve korunma sisteminin kırılmış olmasıyla kanser yapar tüketmeyin gibi söylemler var. Peki endüstriyel yoğurt neden ekşimiyor, bozulmuyor.

Öncelikle endüstriyel yoğurt son derece hijyenik koşullarda üretilir ve soğuk zincir bozulmadan raflarda yerlerini alırlar. Evde bunu sağlayamayız. Endüstriyel yoğurt üretiminde belirli oranda yoğurt kültürü katılır.Evde mayalanan yoğurtta bir önceki yoğurt kullanılır. Bu mayalama için kullanılan yoğurt Lactobacillus bulgaricus ve streptococcus thermophilus olarak bilinen yoğurt bakterilerinden başka mikroorganizmalarda içerir.

Endüstriyel yoğurdun protein oranı, kuru madde oranı daha fazladır. Daha kıvamlıdır.Kaymak tutmamasının sebebi homojenizasyon  (yağ taneciklerinin küçültülmesi) işleminden kaynaklanır. Su içeriği yüksek olan ev yapımı yoğurtta ekşime yapan mikroorganizmalar daha çabuk gelişir. Pastörize süt bile buzdolabında bir hafta on gün bozulmuyorsa yoğurdun ne kadar sürede bozulmasını bekliyoruz. Depreme dayanıklı binalar yapılıyor ne güzel diyoruz ama yoğurt nasıl bu kadar uzun dayanabiliyor konusu olunca hayır, ev yoğurdu tüketin endüstriyel olan kanser yapar diye konuşanlar halkı yanlış yönlendiriyor. Ben ev yoğurdu tüketmeyin demiyorum eskilerden beri büyüklerimiz yoğurtları evde mayalar hala da mayalıyoruz, çok da lezzetli oluyor ve daha da ekonomik olur . Ama endüstriyel yoğurdu da bu şekilde yalan yanlış kötülemek de doğru değil. Ayrıca endüstriyel yoğurtlarda  Türk Gıda Kodeksi Katkı Maddeleri Yönetmeliği ve Fermente Süt Ürünleri Tebliği‘ne göre sade yoğurtların üretiminde süt ve maya dışında herhangi bir katkı maddesi kullanılmamaktadır. Son olarak korunma sisteminden bahsedeceğim endüstriyel yoğurtta açıldıktan sonra uygun sıcaklık,mikroorganizma yükü ve zamana bağlı olarak bozulur. ”Endüstri çok masumdur” diye de bir genelleme yapamam o yüzden bilindik, güvenilir firmaları ve küçük çaplı işletmeleri tercih ediniz…

Rating: 2.4/5. From 5 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.