Günde 3 Adet Haşlanmış Yumurta Yemenin Faydaları
Takip Et : Üye Girişi

Yumurta çocukluktan yaşlılığa kadar tüketebileceğimiz en sağlıklı gıdalar arasındadır. Çünkü yumurtada bir insanın ihtiyaç duyduğu besinlerin hemen hemen tamamı yer almaktadır. Bu yüzden yumurtayı evimizden eksik etmememiz gerekiyor.

Sağlıklı bir bireyin günde en az 3 yumurta tüketmesini tavsiye ediyoruz. Canan Karatay’ından söylediği gibi en sağlıklı protein yumurtadır ve yumurta protein olarak yeterlidir.‘ sözleri ile de yumurtanın faydasını anlamak daha kolay olacaktır.

Neden Haşlanmış Yumurta?

Haşlanmış yumurtayı bile uzun süre değil kayısı kıvamında pişirmek yeterli olacaktır. Çünkü protein maddeleri sıcaklık arttıkça kayıp azalır. Haşlamada gıdanın çıkabileceği maksimum sıcaklık 100 derecedir. Ancak kızartmada 150 – 200 dereceye kadar çıkabilir. Gıdanın besin değerini öldürmemek için düşük sıcaklıkta pişirmemiz gerekir. Bu yüzden haşlama ile pişirmeyi tavsiye etmekteyiz.

Günde 3 Adet Haşlanmış Yumurta Yemenin Faydaları Nelerdir?

  • Sağlıklı protein alarak vücudu beslemiş oluruz. Günlük protein ihtiyacının büyük bir miktarını 3 adet yumurta ile karşılaşabilirsiniz.
  • En önemli organımız olan beyinin sağlıklı çalışması için kolin adlı besin maddesini büyük ihtiyaç vardır. Yumurta ile yüksek miktarda kolin içerir. Bu sizi daha sağlıklı beyin yapısı, düşünme sistemine yardımcı olmakla birlikte Alzheimer gibi rahatsızlıkların da önlenmesine yardımcı olur.
  • Göz sağlığı açısından önemli maddelerden biri olan lutein de yine yumurtada bolca bulunur. Sağlıklı bir göz yapısı ve göz hastalıklarından kaçınmak için yumurta tüketebilirsiniz.
  • Özellikle kış aylarında güneş daha az olduğu için D vitamini eksikliği sık sık meydana gelmektedir. Yumurta bu konuda da yardımcı olmaktadır. Günde 3 yumurta tüketerek tam olarak yeterli olmasa da günlük ihtiyacın büyük bir bölümünü kapsamaktadır.
  • Kalp sağlığını içeriğinde omega-3 yağ asitleri ile korur. Bazı yerlerde yumurtanın kolesterolü yükselttiği söylenmektedir. Yumurtada çok az miktarda kolesterol vardır ve bu da beynimizin ihtiyacı için harcanır. Bu yüzden sağlık sorunları olmayan kişiler harici herkes yumurta tüketebilir. Sarısını a beyazını da tüketebilirsiniz. Beyazı protein açısından zengin ancak önemli mineraller sarı kısmında bulunmaktadır.
  • Bunlarla birlikte A vitamini ile göz ve cilt sağlığının korur. E vitamin ile cildi güzelleştirir. Demir ile kansızlığın önlenmesine yardımcı olur. B6 vitamini ile kan üretimine yardımcı olur.
  • Tok tutucu özelliğe de sahiptir. Bu yüzden diyet yapanlar, ekmeği bırakanların özellikle kan şekerinin dengelenmesi için yumurta tüketmelerini tavsiye ediyoruz.

NOT: Belli kişilerde ufak alerjilere sebep olabilir. Yumurtadaki lesitinden kaynaklandığını düşünüyorum. Bu yüzden böyle durumda beyaz kısmını tüketebilir. Ancak yine alerji devam ediyorsa doktora danışmalarını tavsiye ediyoruz.

 

 

Rating: 4.4/5. From 15 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.