Güneş Yanığı Sedef Egzema Deri Soyulmaları İçin Doğal Tedavi
Takip Et : Üye Girişi

Zaman zaman ellerinizde ve ayaklarınızda deri soyulmaları,egzama,sedef,güneş yanığı gibi deri sorunları ve deri soyulmaları gibi sorunlar olabilir.Zamanınız az ve ilaç kullanmak istemiyorsanız bu doğal tedavi yöntemi,en etkili gıdalar ve  tavsiyelerimizi uygulamanızı öneriyoruz.

1: Güneş Yanığı

Uzun süre güneşe maruz kalmak sebebiyle mor ötesi ışınlar cildinize zarar verebilir.Kızarma, deri soyulması gibi sorunlar olabilir. İleri seviyede baş dönmesi,mide bulantısı gibi durumlar meydana geldiğince öncelikle doktora danışmalısınız.Normal şartlarda hafif güneş yanıkları 1 haftaya kadar iyileşmektedir. Bu süreci hızlandırmak için aşağıdaki tarifleri uygulayabilirsiniz.

 • Güneş yanığı sorunlarında ilk olarak soğuk suyla duş almanızı tavsiye ediyoruz.Ayrıca yanmış belli bölgeye soğuk buz uygulanabilir. Bu süreçte güneş ışığından mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.
 • Soğutulmuş siyah çay yanmış kısma sürmek faydalı olacaktır.Çayda bulunan bileşenler cildinizin tazelenmesini hızlandıracaktır.

2: Kuru Cilt

Deri soyulmaları ve deri dökülmeleri cildiniz çok kuru olmasından da meydana gelebilir.Çok kuru cilt kaşınma fazla olabilir bu sebeple deri dökülmeleri olabilir.

 • Duş alırken çok sıcak su kullanmayın ve 10 dakikadan fazla duşta durmayın.
 • Parfüm,alkol ciltteki doğal yağları kaldıran etkiye sahiptir. Direk olarak cildinize temas ettirmeyiniz.
 • Kuru cilt ve deriyi soymayın,badem yağı veya zeytin yağı yoksa nemlendirici kremler kullanabilirsiniz.Hindistan cevizi yağı bu konuda etkili olacaktır.

3: Ayak Mantarları

Özellikle ayak parmakları arasında  kaşıntı,deri soyulması,çatlamış bir halde olmaktadır. Evdeki diğer kişilere bulaşabileceği için derhal önlem almanız gereken bir rahatsızlıktır.İlaç kullanmanızı tavsiye ederiz ancak doğal tedaviden yanaysanız tavsiyelerimizi okuyun.

 • Sarımsaklar, içeriğindeki kükürt ile etkili bir tedavi olacaktır. Yapılan araştırmalarda sarımsak kullanan 100 kişiden 70′ i 1 haftada ayak mantarlarında kurtulduğu gözlenmiştir.
 • Çay ağacı yağı, sporcularında kullandığı ve ayak mantarlarını önlemek için etkili tedavilerden biridir.Çay ağacı yağını zeytinyağı ile karıştırarak hafifletebilirsiniz. Bazı insanlar çay yağına cilde ağır gelebilir.
 • Tarçın banyosu olarak adlandırılan 4 adet tarçını 45 dakika suda kaynatın ve ılık olduktan sonra bu suya ayaklarınızı sokun.2-3 günde bir yapacağınız bu tedavi ile mantarlardan kolayca kurtulacaksınız.

4: Sedef Rahatsızlığı

Ciltte gümüş rengi pulsu bir yapı oluşmasıdır.Sigara,alkol ve hormonal bazı değişimler sedefe sebep olabilir.Genel olarak kesin bir tedavi yöntemi ve kaynak az olsa da papatya uçlarını suda kaynatarak bu suyu cildinize sürmenizi tavsiye ediyoruz.Papatya antioksidanlar açısından zengin yapısı sedefi tedavide yardımcı olacaktır.

5: Egzama

Egzema sorunu için;

 • Parfümleri deriye sürmekten kaçının.
 • Sık sık nemlendirici kullanın.
 • Evinizi bolca havalandırın.
 • Duş sürenizi kısaltın ve suyun sıcaklığını azaltın.
 • Yulafı suyla karıştıran süzdükten sonra bu suyu cildinize sürmek egzamayı hafifletecektir.

Mutlu ve sağlıklı günlere.. Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Rating: 4.0/5. From 4 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 1 Temmuz, 2017
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.