Hatay Çakşır Otu Nedir, Faydaları Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Çakşır otu, maydanozgiller ailesinden olan,nemli yada az nemli olan yerlerde yetişebilen bir bitki türüdür. Bitki boyu 2-3 metreye kadar ulaşabilen otsu bir türdür. Bitkinin yetişme alanı İran olarak bilinmektedir fakat kökleri mevcut olduğu takdirde her yerde kolaylıkla yetişebilmektedir. Kuraklığın olmadığı her toprakta kolayca yetişebilen bir bitkidir. Hatay ilimizde bolca yetişen çakşır otu nedir faydaları nelerdir bunlara göz atacağız.

Bu bitkinin kökü çok eskilere dayanmaktadır. Ferula ismiyle de bilinmektedir. Bitki ilk yıllarda tohum vermez fakat daha  sonraki yıllarda tohumu vermeye başlar. Bu bitkinin içeriği sayesinde pek çok ilacın yapımında ham madde olarak kullanılmaktadır. İnsanların kullanmasının yanı sıra hayvanlar içinde  oldukça önemli bir besin kaynağıdır.

Bu bitki eczanelerde de satılmaktadır. Hemen hemen bütün hastalıklar için için kullanılmaktadır fakat çok fazla bilinmemektedir. Bu bitki Doğu Anadolu, Orta Anadolu, Güney ve Güneydoğu Anadolu, Akdeniz bölgelerinde rahatlıkla yetişebilir.

Çakşır otunun kullanım alanı oldukça geniştir. Birkaç örnek verecek olursak eğer hazırlanış şekline;

— Günde bir kere kullanmak şartıyla  çakşır tozunu bal ile karıştırıp macun haline getirerek kullanılmasıdır.

— Çakşır otu bir su bardağı su ile birlikte bir tatlı kaşığı çakşır otu  kökü kaynatılarak tüketilir.

Çaksır Otunun Çeşitleri:

— Helizdağı: Bu bitkinin tohumları çaksır bitkisinin diğer çeşitlerine göre daha büyüktür. Bitkinin bu çeşidi daha çok Hakkari taraflarında yetişmektedir. Bu bitkiyi diğerlerinden ayıran özellikleri tohumlarının daha büyük olması ve yapraklarından süte benzeyen bir sıvının akmasıdır. Fakat bu süt benzeri sıvı zararlıdır ve içilmemesi gerekir. Fakat hayvanların ayak kısımlarındaki oluşan yaraların iyileşmesi için kullanılır. Hayvanlar eğer bu bitkiyi tüketirse idrarlarının kırmızı olmasına neden olmaktadır.

— Kerkul: Kerkul bitkisini diğer bitkisini diğer bitkilerden ayıran özelliği  tohumlarının küçük ve sarı renkli çiçeğe sahip olmasıdır. Tadı ise diğer bitkiler gibi acıdır. Bitkiden sarı renkte süt akmaktır.

Çakşır Otunun Faydaları Nelerdir

— Cinsel gücü arttırmasından dolayı cinsel konuda sıkıntı yaşayanların düzenli tüketmeleri faydalı olacaktır.

— Çakışır otu bireyde sperm sayısının artmasını sağlar ve hareketliliğini artırır buda yumurtanın döllenme şansını biraz daha arttırmaktadır. Bu sebepten ötürü sperm sayısı düşük olan ve kalitesiz olan bireylerin çocuk sahibi olabilmeleri için kullanması tavsiye edilen bir bitkidir.

— Bu ot kas ağrılarının giderilmesine yardımcı olur. Bu nedenle kas ağrıları olanların tüketmesi tavsiye edilir.Kas gevşetici olarak kullanılmaktadır.

— Çakşır otunun sinir sistemini iyileştiren olumlu etkileri bulunmaktadır.

— Bunalım, sinir ve stres yaşayan bireyler için yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi bulunmaktadır.

— Sindirim sorunu yaşayan bireyler için oldukça faydalıdır. Kabızlık sorunu yaşayanlar için oldukça etkilidir. Belli aralıklarla düzenli bir şekilde kullanılması halinde sindirim sistemini rahatlatıcı etki yapmaktadır.

— Bronşit ve astım gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini  azaltmaktadır. Bu gibi rahatsızlıkların oluşmasına engel olmak için vücuda bağışıklık kazandırmaktadır.

— Çakşır otu bireye kuvvet ve zindelik kazandırdığından halsizlik ve bitkinlik sorunu yaşayanlar için faydalı olacaktır.

— Halk arasından yaygın olan ve inanılan bir rivayete göre evli çiftlerin ikiz çocuklara sahip olma şansını arttırdığı söylenmektedir. Bilimsel bilgi değildir.

— Kan dolaşımının sağlıklı ve düzenli olmasına yardımcı olarak dolaşım sistemi hastalıkları risklerine karşı korumaktadır.

— Karaciğer ve idrar yollarının temizlenmesine de yardımcı olmaktadır.

— Vücutta bulunan zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır.

Çakşır Otunun Olası Yan Etkileri

— Düzensiz ve yanlış miktarlarda tüketilmesi halinde asabiyete ,sinirliliğe sebep olmaktadır.

— Yine çok aşırı miktarlarda tüketilmesi halinde çakşır otu bireyde depresyon belirtilerinin görülmesine  sebep olmaktadır.

Sağlıkla kalın..

 

 

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.