Her Gün 5 Ceviz Yemenin İnanılmaz Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Ceviz günümüzde en sağlıklı kuru yemişlerin başında yer almaktadır. Ceviz kolesterol içermeyen gıdalar arasında yer almaktadır. Ciddi anlamda demir minerali ve B vitamini içeren et harici nadir gıdalar arasındadır. Aynı zamanda kalsiyum, magnezyum ve A vitamini de içerir. Az da olsa selenyum ve manganez de barındırmaktadır. Tüm bunların yanında içeriğindeki Omega – 3 yağ asidi ile tam bir şifa kaynağı haline gelmektedir.

Genel olarak yetişkin birinin günde 5 adet ceviz tüketmesini tavsiye ediyoruz. Aynı şekilde çocuklarımız da günde 3 ceviz tüketebilirler. Şimdi cevizin faydaları nelerdir, ceviz neye iyi gelir? bu sorunun yanıtını maddeler halinde açıklayalım:

Günde 5 Adet Ceviz Yemenin Faydaları Nelerdir?

1: Omega – 3 Yağ Asidi Açısından Zengindir

Günlük 5 adet ceviz yemek Omega-3 yağ asidi ihtiyacının neredeyse tamamını karşılar. Cevizin cinsine göre ufak değişiklikler gösterebilir. Omega yağ asidi özellikle kalp sağlığı açısından önemli etkilere sahiptir. Kolesterol içermemesi ile kalp ve damar sağlığını destekler. Damar içinde yağ birikmesini önler. Özellikle ilerleyen yaşlarda azalan hareket ile birlikte en büyük sorunlardan biri olan damar tıkanıklığının önüne geçmeye yardımcı olur. Bu yüzden ilerleyen yaşlarda da ceviz tüketimini tavsiye ediyoruz.

2: Antioksidan Etkisi

Ceviz Omega – 3 yağ asidi ve içeriğindeki besin maddeleri sayesinde etkili bir antioksidan yapıya sahip olmuştur. Antioksidan gıdalar vücutta kanser ve tümör gibi hücrelerin oluşumunu engeller. Vücuda giren zararlı serbest radikalleri uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda vücudun yaşlanmasını engeller, cildin kırışmasının önüne geçer. Antioksidan gıdalar genelde meyvelerde bulunur. Şeker içeriğinden dolayı meyve tüketmediğimiz için ceviz antioksidan için şeker içermeyen en sağlıklı gıdalar arasında yer aldığını unutmayalım.

3: Sindirime Olumlu Etkileri Vardır

Ceviz diyet lifi açısından da zengin gıdalar arasındadır. Bu etkisi ile sindirimi kolaylaştırır. Bağırsaklardaki hareketlenmenin hızlanmasına yardımcı olur. Bu sayede de zayıflamanıza yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bağırsak florasının dengelenmesi ve faydaları bakterilerin çoğalmasına yardımcı olmaktadır.

4: Kemik ve Diş Sağlığı

Cevizde bulunan kalsiyum, fosfor, manganez gibi besin maddeleri sayesinde kemik ve diş sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Kemiklerin daha sağlam yapıda bulunmasına yardımcı olur. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek kemik erimesi sorunlarının önüne geçmede etkilidir.

5: Beyin Sağlığını Korur

Cevizdeki bulunan Omega- 3 yağ asitleri ve faydalı besin maddeleri sayesinde beyin sağlığına ciddi olumlu etkileri vardır. İlerleyen yaşlarda Alzheimer gibi rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur. İçeriğindeki B vitaminleri ile de hafıza sisteminin gelişmesine yardımcı olur. Çocuklarda ve yaşlılarda sağlıklı beyin yapısı için ceviz tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Canan Karatay hocamızın da tavsiye ettiği gibi cevizde bulunan Omega yağ asitleri sağlığımıza ciddi olumlu etkileri vardır. Bu yüzden günde 5 adet ceviz tüketimini tavsiye ediyoruz.

Mutlu ve Sağlıklı günlere…

 

 

 

 

Rating: 4.2/5. From 20 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.