Her Gün Karnabahar Suyunu İçmenin Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Kış ayı sebzelerinden olan karnabahar sağlık açısından olumlu etkileri vardır. Besleyici besin değeri sayesinde kış aylarında bol tüketmenizi tavsiye ettiğimiz sebzeler arasındadır. Karnabahar yemeğini Canan Karatay’ından tavsiyeleri ile tüketmenizi belirtmiştik. Ancak zamanı olmayanlar için karnabahar suyu da benzer etkilere sahiptir. Şimdi bu suyun faydalarından bahsedelim.

Her Gün Karnabahar Suyunu İçmenin Faydaları Nelerdir?

Karnabahar kalsiyum, B6 vitamini, potasyum, C vitamini başta olmak üzere mineraller ve vitaminler açısından zengindir. Suyunu içtiğimizde de bu besin maddeleri suya geçer. Bu şekilde faydalarını almış oluruz.

1: Sindirimi Düzenler

Karnabaharın kendisi ve suyu bağırsak ve sindirim sistemi için olumlu etkilere sahiptir. İçeriğindeki vitaminler ile kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Yapısındaki prebiyotik etkisi ile bağırsak florasının gelişmesine katkı sağlar. Sindirim sorunları için tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

2: Sinir Sistemini Yeniler

İçeriğindeki B vitaminleri sayesinde sinir sistemini korur ve gelişmesine yardımcı olur. Bu sayede beyin sağlığı ve kalp sağlığını da korumuş olursunuz.

3: Göz ve Deri Üzerindeki Etkileri

Karnabahar iyi bir A vitamini kaynağıdır. Bu sayede göz sağlığı ve deri sistemini korur. A vitamini gözlerin daha net görmesi, göz kusurlarının önlenmesi ve göz hastalıklarının ortaya çıkmasını engeller. Deri üzerinde ise A vitamini cildi yenilemeye teşvik eder. Cilt tonunun homojen olarak dağılmasına yardımcı olur. Ciltte kuruluğu önler. Derideki kırışıklık oluşumunu yavaşlatır.

4: İdrar Yolu Sorunları

Değerli besin maddeleri sayesinde idrar yolu ve idrar kesesi sorunlarının önlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kadınlarda adet dönemi sancıları için içilebilecek sebze suları arasında yer almaktadır.

5: Antioksidan Etkisi

Karnabaharda ki C vitamini ve diğer besin maddeleri antioksidan etkisi göstermektedir. Bu etki ile vücut kanser ve tümör hücrelerinin oluşumuna engel olur. Vücudun yaşlanmasını önler. Vücuttaki zararlı serbest radikaller uzaklaştırılmış olur. Bu madde vücut sağlığımızı için en önemli besin maddeleri, kanseri engelleyen maddedir.

Karnabahar Suyu Nasıl Hazırlanır Yapılır?

Ortalama yarım kilo karnabaharı 30 dakika kadar kaynatmanız yeterli olacaktır. Suyun rengi değiştiği anda hazır demektir. Yeşil yaprakları ile birlikte kaynatmak faydalarını arttırır. Aynı zamanda sebzenin kendisini yemekte diyet lifi açısından olumlu etkileri olur. Suyunu da sabah uyandığımızda veya akşam yeterken yarım su bardağı içmek yeterli olacaktır. her gün içebilirsiniz.

 

 

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.