Ispanakta gerçekten demir var mı ?
Takip Et : Üye Girişi

Ispanakta Demir Vitamini Var Mı?

Aslında ıspanak az miktarda demir minerali  içermektedir. Hep demir minerali  kaynağı olarak yediğimiz ıspanak sebzesinde aslında demir minerali  olmadığını söyleyebilirim. Şunu diyebilirim ki semiz otunda bile ıspanağa oranla daha fazla demir vardır.. Ispanakta bol miktarda oksalik asit,  folik asit, magnezyum, fosfor gibi mineraller vardır.

Ispanakta bol miktarda oksalik asit bulunduğundan  ıspanağın demir vitamini özelliğini azaltmaktadır. Oksalik asit ıspanaktaki demiri engelleyerek aktifliğini azaltır. Oksalik asit bitki kökenli bir asit olup ıspanağın demirini engellemektedir.

Peki Ispanak Nasıl Meşhur oldu?

Değerli takipçilerimiz.Diğer mineraller tarafından zengin içeriğe sahip olan ıspanak demir kaynağı olarak nasıl böyle tanıtıldı konusuna ufak da olsa değinmeden geçelim istemedik. 1990 lı yıllarda Amerika’da yetişen ıspanaklar pek rağbet görmüyordu. Bu konuda düşünmeye başlayan yetiştiriciler uğraşlar sonucu çizgi filme örnek göstererek bir dönemin meşhur çizgi filmi ‘ Temel Reis’ ortaya çıktı ve tabi başarısını da göz ardı etmek mümkün değildir. Farklı bir bakış açısıyla tanıtım ve başarılı bir organizasyon…

Özet olarak küçüklükten beri demir kaynağı olan ıspanağın güçlendirdiği halk arsında söylenmektedir. Temel Reis adlı çizgi filmden de ıspanağın güçlendirdiği izlenimi verilmektedir. Tabi ki ıspanak zararlı yahutta yemeyin demiyoruz sadece gerçekleri bilmenizi sağlamaya çalışıyoruz.

Rating: 4.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Smithb580
  26 Mayıs, 2018

  I’m truly enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Outstanding work!

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.