Kahvaltıda Tüketeceğiniz Sağlıksız En Kötü 8 Gıda Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba sevgili okurlarımız. Kahvaltı güne başlangıç için en önemli öğünlerin başında gelir. Protein, enerji ,vitamin ve mineral açısından güzel bir şekilde beslenerek yoğun ve tempolu gününüz için en iyi başlangıç kahvaltı olacaktır. Ancak kahvaltı yapmak demek sadece şeker veya karbonhidrat alımı değildir.Besin değeri düşük gıdaları tüketmek hem sağlığınız açısından hem de günün tempo açısından olumsuz etkiler bırakacaktır. Yazıda belirttiğimiz kahvaltıda tüketeceğimiz en en sağlıksız ve kötü gıdaları sizler için listeledik:

Kahvaltıda Tüketeceğiniz Sağlıksız En Kötü 8 Gıda Nelerdir

1: Şekerli Tahıllar

Şekerli tahıllar sizi yarı yolda bırakacak gıdalar arasındadır. İçeriğindeki şeker ile belli süre enerji verecek ancak protein,vitamin ve mineral eksikliği sebebiyle yeterli beslenemeyeceksiniz. Aynı zamanda lif açısından da düşük olan bu atıştırmalık kahvaltı için seçebileceğiniz en kötü gıdaların başında yer almaktadır.

2: Krep

Krepler özellikle hafta sonlarında severek tüketilen gıdalar arasındadır.Ancak içeriği rafine un miktarını unutmayalım.Uzun vadede rafine beyaz un obezite ve insülin direncine sebep olur.TİP2  diyabet rahatsızlığının en büyük sebeplerinden biridir.Bu yüzden bu boş kalorili gıda yerine faydalı olan yumurta,peynir,zeytin gibi gıdalar tüketmelisiniz.

3: Granola Barlar

Granola çubukları şeker oranı yüksek gıdalar arasındadır.Ürün reklamlarında lif kaynağı olarak belirtilse de 2-3 gram lif ile düşük bir orana sahiptir.Fazla miktarda tüketimi insülin direnci ve kan şekerini arttırabilir.Ayrıca şeker miktarı ile kahvaltıda tüketmemeniz için yeterli sebep olacağını düşünüyoruz.

4: Aromalı Yoğurtlar

Yoğurt sağlık için en faydalı gıdalar arasındadır.Ancak aromalı yoğurtlarda durum farklıdır.Ufak miktarlarda meyve vardır ancak şeker içeriği yüksek gıdalar arasındadır.Genel olarak rafine şeker ve tatlandırıcı kullanılmakta ve bu oranlar ciddi anlamda fazladır.

Bunun yerine yoğurdu tatlandırmak istiyorsanız saf yoğurt alıp içine kendiniz belli miktar bal katarak tatlandırabilirsiniz.

5: Meyve Suları

Özellikle kilo vermek isteyenler için en kötü içeceklerden biri de meyve sularıdır.%100 doğal olduğu söylenen meyve suları aslında meyve oranları düşüktür.Meyve suyu yerine yapay şeker ve glikoz şurubu kullanılmaktadır.Lif oranı da neredeyse sıfır olduğu için kan şekerini ani olarak yükseltmektedir.Bu ani yükseliş şeker hastalığının en büyük sebeplerinden biridir.

Meyve suları yerine lif açısından zengin olan meyvenin kendisini tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca meyve suylarında pastörizasyon işleminde C vitamini denatüre olmaktadır.Oysa meyveler C vitamini açısından zengindir ve meyve suları gibi ısıl işlem görmediği için denatüre olmaz.

6: Kahvaltılık Margarinler

Margarinler kahvaltı için en kötü gıdalardan biridir. Kahvaltılık bitkisel margarin ibaresi büyük bir aldatmacadır. Çünkü margarin bitkisel yağların hidrojen ile doyurulması sonucu doymuş yağ olan margarinlere dönüştürülür. Yani hayvansal yağdan zaten margarin olmaz. Ancak bitkisel kelimesinin cazibesi kullanılarak faydalı ima verilmek isteniyor.

Ek olarak trans yağ içermez ibaresi hakkında ufak bir bilgi verelim. Porsiyon başına 0.9 mg dan az trans yağ içerdiği durumda trans yağ içermez ibaresi kullanılmaktadır. Bu yüzden bu ibarelere dikkat edin ve aldanmayın.Kahvaltıda katı yağ tüketmek istiyorsanız doğal tereyağı tüketebilirsiniz.

7: Sadece Kahve

Kahvaltı faydalı bir içecektir. Ancak kahvaltıda sadece kahve içmek büyük bir yanlıştır. Belli süreliğine sizi dinç tutar ancak kafeinin etkisi geçince sizi erkenden acıktıracak ve enerji olarak bitkin olacaksınız.Ayrıca kahve protein, vitamin,mineral vs. ihtiyacınızı karşılayamaz.Bu yüzden sağlıklı bir kahvaltı yaptıktan sonra kahve içmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Rating: 3.9/5. From 14 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 30 Eylül, 2017
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • Aynur Aydın
  9 Ocak, 2018

  her zaman daha guzel bilgiler istiyoruz efendim tesekkurler

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Ahmet has
  12 Ağustos, 2017

  Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.