Öksürük ve Bronşiti Önlemek İçin En Etkili Gıdalar Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Aşırı öksürük şikayetiniz varsa bronşit olarak nitelendirelebilmektedir.Bu aynı zamanda ciğerlerinizin alveollerin iltihap kapması anlamına gelebilir.Bronşit genel olarak 2 haftada ortadan kalkmaktadır. Aşağıda belirttiğimiz gıdalar ile iyileşme işlemini hızlandırabilirsiniz.

1: Buharı Tenefüs Et

 

 

Buhar, bronşitin ortak bir septomu olan ince mukus tabakasıdır. Suyu kaynatın ve buharında nefes alın. Suyu suratınıza ne çok yakın nede çok uzak tutun aranızda bir karışlık bir mesafe olsun ki suratınız yanmasın. Birkaç damla ökaliptus veya nane yağı ilave edebilirsiniz .

 

2: İçme Suyu 

 

 

İnce seyrelme mukus tabakasının yanı sıra bol su içmek boğazı rahatlatacaktır. Ayrıca sisteminizi hidratlayarak hızlı bir iyileşme sağlayacaktır.

 

3: Baharatlı Gıdalar Yiyin 

 

 

Cayenne biber ve salsa gibi baharatlı yiyecekler yiyin. Öksürmeyi iyiye yöneltecektir ve mukus tabakasını inceltip daha rahat çıkmasını sağlayacaktır.

 

4: Ekinezye Al

 

Bal ve limon ile Ekinezya çayı boğazınızı ısıtmak için kulllanın. bağışıklık sisteminizi artırıp vücüdunuzun hastalığa karşı savaşmasını sağlar.

 

5:Tuzlu Su 

 

 

 

 

Tuzlu su boğaz ağrısını hafifletir. Gargara yapmak için bir çay kaşığı tuz ve bir bardak ılık su ile boğazınızı temizleyebilirsiniz.

 

6: Sıcak Su 

 

 

Göğsünüze bir sıcak su torbası koyarak ağrınızı hafifletebilir. Su vücudunuzu yakacak kadar sıcak olmasın.

 

 

7: Öksürük  

 

 

Öksürmek vücudunuzdaki mukus tabakasını temizlemeye olanak sağlar. Öksürecek gibi hissediyorsanız bırakın öksürün. Doktorunuz böyle söylemiyorsada siz öksürük kesici ilaçlar almayın.  Bu tür ilaçlar vücudunuzdaki mukusları atılmasını engeller.

 

8: Sıcak Çorba İçin 

 

 

 

 

Bronşit olduğunuzda yemek yemek zor olabilir. Bu yüzden karnınızı bir sebze veya tavuk suyu ile dolu tutun. Kesilmiş havuç, kereviz veya kahverengi pirinç ile toplayabilirsiniz. Sıcak sıvı mukus tabakasınıda inceltir.

 

 

9: Bal Ve Limon 

 

 

 

Çayınıza bal ve limon ekleyin. Bal boğazını kaplayacak, limonda antioksidan verecek. Basit bir içecek için  sade ılık suya bal ve limon da ekleyebilirsiniz.

 

Rating: 3.6/5. From 5 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 2 Ekim, 2017
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.